تبدیل ۱۰ متر مسکن ۹۹ ساله به ملکی با یک میلیون تومان

 تبدیل ۱۰ متر مسکن ۹۹ ساله به ملکی با یک میلیون تومان

به گزارش « سراج24 »، به‌دنبال واگذاری واحدهای مسکن مهر در سال‌های اخیر دو مسئله مهم پیرامون طرح مذکور مطرح شده است؛ یکی خرید و فروش این واحدها و دیگری واگذاری زمین‌های مسکن مهر 99 ساله.

از آنجاکه بخشی از مسکن مهر به‌صورت خودمالکی ساخته شده، مالکان این واحدها مشکلی برای خرید و فروش ندارند. اما بخش زیادی از واحدهای مسکن مهر به‌صورت اجاره 99 ساله ساخته شده‌ که در آن عرصه (زمین) متعلق به دولت بوده و فقط اعیان واحد مسکونی به‌نام متقاضی است.

هر چند بر اساس طرح جامع مسکن و مطابق آئین‌نامه قانون ساماندهی و حمایت از تولید مسکن مصوب سال 87 مجلس خرید و فروش اعیان واحدهای مسکن مهر منع نشده، اما با این حال وزیر سابق راه و شهرسازی این کار را ممنوع اعلام کرد، ممنوعیتی که مبنای قانونی نداشته است. وزیر کنونی راه نیز اخیرا از ابلاغ دستورالعمل آزاد شدن خرید و فروش اعیان مسکن مهر خبر داده است.

این بدان معناست که آخوندی نیز معتقد است خرید و فروش اعیان مسکن مهر غیرقانونی بوده و این او خواهد بود که مجوز آنرا به‌زودی صادر خواهد کرد.

به هر حال در شرایطی که متقاضیان در انتظار ابلاغ دستورالعمل خرید و فروش اعیان مسکن مهر خود هستند که هفته گذشته معاون آخوندی در شهرهای جدید ایران از طرحی خبر داد که بر اساس آن واحدهای 99 ساله مسکن مهر با تصویب مجلس به صورت ملکی در خواهند آمد.

محسن نریمان در این باره گفته بود: در صورت تصویب مجلس با پرداخت قدرالسهم زمین با شرایط مدنظر دولت واحدهای 99 ساله مسکن مهر تبدیل به واحدهای ملکی خواهند شد.

در حالی هنوز قدر‌السهم زمین مشخص نیست، اما عده‌ای در تعدادی از شهرهای جدید اطراف پایتخت دست به‌کار شده‌اند و ارقامی را برای تبدیل مسکن 99 مهر به واحدهای ملکی اعلام کرده‌اند.

به‌عنوان نمونه هم‌اکنون در شهر پردیس متقاضیان از پیشنهاداتی برای اینکار خبر می‌دهند که بر اساس آن به ازای پرداخت یک میلیون تومان 10 مترمربع مسکن 99 ساله تبدیل به مسکن ملکی می‌شود. به‌عبارت دیگر یک واحد مسکونی 90 متری 99 ساله برای تبدیل به واحد ملکی 9 میلیون تومان خرج روی دست مالک اعیان این واحد می‌گذارد.

به‌طور دقیق مشخص نیست که رقم یک میلیون تومان به ازای هر 10 متر توسط چه کسی مطرح شده، اما تعدادی از ساکنان مسکن مهر پردیس منبع این اخبار را شرکت عمران این شهر معرفی می‌کنند.

به گزارش تسنیم، به فاصله چند ساعت پس از اظهارات وزیر راه و شهرسازی مبنی بر آزاد شدن خرید و فروش اعیان واحدهای مسکن مهر، دلالان دست به‌کار شدند و با ارسال پیامک انبوه به متقاضیان پیشنهاد خرید واحدهایشان را دادند. البته با این تفاوت که قیمت پیشنهادی دلالان حدود 60 درصد از نرخ معمول بازار مسکن پائین‌تر بود.

حال با توجه به این‌که به‌زودی طرح تبدیل مسکن 99 ساله به ملکی توسط دولت به مجلس ارائه و احتمالا تصویب می‌شود باید منتظر حضور گسترده‌تر دلالان در این بخش به دلیل ارزش افزوده بالای واحدهای مسکن مهر حداقل در شهرهای اطراف تهران بود./تسنیم

اخبار مرتبط

دلیل تخریب مسکن مهر در زلزله سرپل‌ذهاب

وقتی قبرکن سر از خانه سعادت‌آباد در می‌آورد/ متولیان مسکن مهر سنگ‌اندازی نکنند

13 میلیون تومان بدهید تا مسکن مهر شما قابل سکونت شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha