"صالحی" برنده توافق‌نامه ژنو را مشخص کرد

"صالحی" برنده توافق‌نامه ژنو را مشخص کرد

به گزارش سراج24 به نقل از تسنیم، علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی که در پایان دیدارهای امروز خود با مراجع عظام تقلید، در جمع خبرنگاران حاضر شده بود، اظهار کرد: فرصتی امروز فراهم شد تا در گفت‌و‌گو با مراجع عظام تقلید، درباره توافق نامه ژنو صحبت کنیم و ابهاماتی را که در اذهان و رسانه‌ها به وجود آمده بود، رفع کنیم.

دیدار با 6 تن از مراجع عظام تقلید

صالحی افزود: امروز با 6 تن از مراجع عظام تقلید از صبح تا به حال ملاقات کردیم و این اطمینان خاطر را می‌دهیم که جمهوری اسلامی به هیچ وجه از حقوق مصرح خود در ان.پی‌.اتی و حقوقی که حق خود می‌داند، چشم پوشی نمی‌کند و این مسائل در دیدارهایمان مطرح شد و در جزئیات آن نیز وارد شدیم.

وزیر سابق امور خارجه خاطرنشان کرد: امیدواریم با دعای خیر ملت بزرگوار و مراجع عظام تقلید و چارچوبی که توسط رهبر معظم انقلاب تعیین شده، تیم مذاکره کننده بتواند بقیه راه را نیز به خوبی طی کند و جمهوری اسلامی ایران با سرافرازی از این پرونده ساختگی رها شود.

برنده توافق نامه ژنو، جمهوری اسلامی است

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: هر اتفاقی که در این توافق نامه بیفتد، برنده این قضیه جمهوری اسلامی است، اگر آن‌ها متعهد باشند، برنده ما هستیم و اگر نقض عهد نیز انجام دهند، جمهوری اسلامی پیروز است زیرا به افکار عمومی جهان نشان می‌دهیم که ما به تعهدات خودمان پای بند هستیم و این طرف مقابل است که به دنبال لجاجت است.

صالحی خاطرنشان کرد: افکار عمومی جهان قضاوت می‌کند که چه کسانی نقض عهد می‌کنند و چه کسانی همواره به دنبال بهانه برای فشار به کشورهای دیگر هستند تا آن‌ها را در مدار خودشان قرار دهند.

وی افزود: جمهوری اسلامی در مدار سیاسی خودش قرار دارد و روی این اصل با عزت و قدرت ایستاده است.

غنی سازی در ایران همچنان ادامه می‌یابد

رئیس سازمان انرژی هسته ای درباره هدف گذاری این سازمان برای غنی‌سازی اظهار کرد: غنی‌سازی ادامه می‌یابد و غنی سازی 5 درصد که در حال انجام است و ادامه می‌یابد، غنی سازی برای رفع نیازهای ماست و یک زمانی این نیاز 20 درصد بود و غربی‌ها از تامین نیاز ما استنکاف کردند و جمهوری اسلامی مجبور به غنی سازی 20 درصد و ساخت صفحات سوخت شد و دنیای غرب به شگفتی درآمد.

وزیر سابق امور خارجه تصریح کرد: دنیای غرب به این نتیجه رسیده که جمهوری اسلامی با تهدید و محدودیت و فشار خواسته‌های خود رها نمی‌کند و برای رفع نیازهای ملت خود و تحقق منافع ملی خود، هر قدمی را لازم باشد، با استواری بر می‌دارد.

صالحی افزود: اگر طرف مقابل بخواهد نقض عهد کند، راه‌های متعددی پیش پای جمهوری اسلامی است و فعالیت‌های خود را از راه‌های لازم ادامه می‌دهد.

آژانس انرژی اتمی، در جایگاه بازدید از صنایع موشکی ما نیست

رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سئوال خبرنگار تسنیم درباره ادعاهای غربی‌ها در مورد نظامی بودن صنعت هسته ای ایران، اظهار کرد: غربی‌ها از تمام سایت‌های هسته ای به طور دائم بازدید می‌کنند و دوربین‌های آن‌ها 24 ساعته براساس موافقت نامه پادمان در حال نظارت بر ساختمان‌ها و کلیه مراکز هسته ای ماست.

وی افزود: در اصفهان به طور دائم با گردش دو الی سه هفته ای، بازرسان آژانس انرژی اتمی مستقر هستند و بازرسی‌های سرزده دارند، تمام موسسات هسته‌ای ما که با مواد هسته‌ای سر و کار دارد، مثل هر کشور دیگری که عضو NPT و آژانس است، تحت نظارت دائمی است.

صالحی خاطرنشان کرد: آن‌ها ادعایی کرده‌اند که صنایع موشکی ما در حال ساختن کلاهک هسته‌ای هستند، این در حالی است که براساس فتوایی که رهبر انقلاب صادر کرده، ما به هیچ وجه به دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم.

وی افزود: روی موشک‌ها می‌توان هر میزان کلاهک که لازم است از یک تن تا چند تن سوار کرد و این یک ادعا است که ما به دنبال کلاهک هسته‌ای هستیم، درحالی که ما این ادعا را به شدت رد می‌کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: آژانس در جایگاهی نیست که بخواهد از صنایع موشکی و نظامی ما بازدید کند، البته هیچ مرجعی در دنیا برای محدود کردن فعالیت‌های موشکی اعم از پیمان یا کنوانسیون وجود ندارد، در عین حال برای شفاف سازی فعالیت خودمان با آژانس تفاهم نامه ای را امضا کرده‌ایم که در آن آژانس 6 خواسته از ما داشته و در حال تامین این 6 خواسته هستیم

اخبار مرتبط

عربستان برای داشتن عنوان هسته‌ای، حاضر به هرگونه خفت و خواری است

صالحی: لحظه‌ای تصمیم نمی‌گیریم

هشدار صالحی درباره نقض احتمالی برجام

0 نظر

ارسال نظر

capcha