نشریه فارن پالیسی

تصمیمات رهبری ایران معادلات نمایندگان آمریکا را برهم می‌زند

تصمیمات رهبری ایران معادلات نمایندگان آمریکا را برهم می‌زند

 کارشناس مسائل آمریکا در گزارشی برای نشریه فارن پالیسی معتقد است که تحریم‌ها تأثیر فراوانی بر اوضاع ایران گذاشته است، اما نظام تحریم‌ها علم ریاضی نیست که بتوان در آن پیش بینی دقیق کرد.


به گزارش « سراج24 » به نقل از نشریه فارن پالیسی، کارشناس مسائل آمریکا در گزارشی برای این نشریه اذعان داشت که هنوز بحث بر سر تأثیر تحریم‌ها ادامه دارد و بسیاری از نمایندگان اعتقاد دارند که تحریم‌ها ایران را از مواضع خود کنار کشید. اما سؤال این است که اگر تحریم‌ها مؤثر است، پس چرا کره شمالی و کوبا با آمریکا وارد مذاکره نمی‌شوند. وی در ادامه می‌گوید که تحریم‌ها علم ریاضی نیستند و نمایندگان آمریکا بسیاری از عوامل داخلی ایران، از جمله تصمیمات رهبری، را نادیده می‌گیرند.

در حالی که هنوز قانون گذاران مشغول گفتگو پیرامون شایستگی معامله موقت هستند، به نظر می‌رسد واشنگتن دست کم با یک مورد موافق است؛ و آن اینکه تحریم‌ها مؤثر هستند. برنامه آمریکا برای قطع ارتباط ایران با سیستم مالی بین‌المللی به طور چشمگیری موفقیت آمیز به نظر می‌رسد؛ تنها بحث و گفتگو در کنگره این است که تحریم‌ها را حالا افزایش دهند یا افزایش آن را به زمانی دیگر موکول کنند.

هرچند آنها در مورد اقدامات بعدی به توافق نرسیده‌اند، اما سیاستمداران از هر دو جناح به این مسئله اعتقاد دارند که ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا بر سر میز مذاکرات حاضر شد. جان کری، وزیر امور خارجه، روز چهارشنبه در کنفرانس «ترانسفورمیشنال ترندز»، که به میزبانی فارن پالیسی و هیئت برنامه ریزی سیاسی وزارت امور خارجه آمریکا برگزار شده بود، بر این استدلال تأکید کرد. کری گفت که نه تنها تحریم‌ها ایرانی‌ها را پای میز مذاکره کشاند، بلکه مردم ایران رئیس جمهور حسن روحانی را انتخاب کردند تا آنها را از شر تحریم‌ها نجات دهد.

بحث بر سر اینکه اقدام بعدی چه باشد از این موفقیت درک شده نشأت گرفته است؛ اینکه تحریم‌ها بسیار مؤثر بوده است و ما باید آنها را افزایش دهیم، استدلال قانون گذارانی است که خواهان تندروی آمریکا در مورد ایران هستند. مقامات اصلی، که برنامه تحریم‌های ایران را تنظیم می‌کنند، این استدلال را در جلسه استماع سنا تکذیب نمودند.

دیوید کوهن، رئیس تحریم‌های دارایی، استدلال خود را در مقاله‌ای در وال استریت ژورنال از پیش مطرح کرد. کوهن مدعی است تحریم‌ها ایران را پای میز مذاکره کشانده است و آمریکا قصد ندارد در طول توافق موقت از خود انعطاف نشان دهد.


کوهن در این مقاله می‌گوید: «ما این پیام رک و صریح را به تمام مقامات خارجی، تجار و بانکداران خواهیم رساند، که گمان می‌کنند حالا فرصت مناسبی برای امتحان کردن اوضاع است؛ ما در حال نظاره هستیم و قسم خورده‌ایم علیه هر کسی و هر جایی که تحریم‌های ما را نقض کند، وارد عمل شویم».

کوهن این تهدید را با اقدامی در روز چهارشنبه ادامه داده و جریمه سختی را به دلیل نقض ادعا شده تحریم‌ها علیه یکی از بانک‌های اسکاتلند اعلان کرد. وزارت دارایی می‌گوید که این جریمه برای بانک سلطنتی اسکاتلند به 100 میلیون دلار می‌رسد و دلیل آن، نقض تحریم‌ها علیه ایران، سودان و سایر کشورها است.

سزوبین، مدیر دفتر نظارت بر دارایی‌های خارجی در بیانیه‌ای می‌گوید: «این اقدام نشان دهنده تلاش مداوم ما برای اجرای جسورانه قانون تحریم‌ها علیه ایران و سایر کشورهای تحریم شده است».

هرچند مقامات دولت اوباما قول داده‌اند که فشار بر ایران کاهش نیابد، اما این هیچ تضمینی برای پیروزی نیست. مثال‌هایی در گذشته نشان می‌دهد که اندازه گیری موفقیت تا چه حد می‌تواند نیرنگ آمیز باشد. اگرچه وزارت دارایی موفق شد در سال 2005 ارتباط کره شمالی را با بانکو دلتا آسیا قطع کرده و فشار را بر این حکومت منزوی افزایش دهد، اما این تاکتیک هرگز موفق نشد کره شمالی را مجبور کند تا برنامه هسته‌ای خود را کنار بگذارد. در حالیکه ممنوعیت تجاری چند دهه‌ای آمریکا علیه کوبا ادامه دارد، به نظر نمی‌رسد این اقدام به پیشرفتی منجر شده باشد؛ جدای از دست دادن اوباما و کاسترو.

مشکل این است که تحریم‌ها علم ریاضی نیستند. در حالیکه تحریم‌های خشن ظاهراً به آوردن ایران به میز مذاکره کمک کرده‌اند، اما هیچ راهی وجود ندارد که از این مسئله اطمینان پیدا کنیم. علی واعظ، تحلیل‌گر برجسته مسائل ایران در گروه بین‌المللی بحران، می‌گوید که این رویکرد عوامل داخلی را در ایران نادیده می‌گیرد؛ مانند تصمیمات اقتصادی توسط رهبری ایران.

واعظ می‌گوید: «این یک نگرش ساده انگارانه است که به تحریم‌ها اعتبار دهیم و تنها تحریم‌ها را مسبب این نتیجه بدانیم. بنابراین، اشتباه است که فکر کنیم نتایج دردآور‌تر، دستاوردهای بیشتر با سیاست تحریم‌ها هستند».

اگر کاهش تحریم‌ها، طبق معامله موقت که در ژنو حاصل شد، به معنای متقاعد کردن ایران با چرب زبانی به سمت توافق دائم است، تا زمانی که مذاکره کنندگان به یک توافق دائم برای ممانعت از پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران دست یابند، دشوار است تحریم‌ها را یک موفقیت بخوانیم.

علوی، یکی از اعضای آکریویز لاو گروپ پی‌ال‌ال‌سی، می‌گوید: «حالا برای ایرانی‌ها تقریباً غیر ممکن است که در بانک‌های خارجی حساب باز کنند». علوی، که به شرکت‌ها کمک می‌کند از تحریم‌ها عبور کنند، می‌گوید که بانک‌ها در آمریکا به قدری ماهر هستند که بدانند چه چیز قانونی است و چه چیزی غیر قانونی، اما بسیاری از بانک‌ها در خارج از آمریکا نمی‌خواهند با ایرانی‌ها سر و کار داشته باشند، حتی اگر از طرف وزارت دارایی آمریکا انتخاب نشده باشند؛ چون خطر گرفتار شدن در قانون آمریکا بسیار بالا است.

علوی می‌گوید: «احتمال دارد قانون یک چیز بگوید، اما تأثیر پخش شونده داشته باشد. این مسئله چیزهایی را که حتی در قانون ذکر نشده‌اند تحت تأثیر قرار می‌دهد». او مدعی است که موفقیت تحریم‌ها به طور مؤثری ایران را در جامعه تجارتی بین‌المللی دچار مشکل کرده است و تأثیر کامل آن، به طور خوب یا بد، هنوز مشاهده می‌شود./تسنیم

اخبار مرتبط

رئیس «آیپک»:مطبوعات از اظهارات ما سوءبرداشت کردند/به لایحه تحریم‌های جدید علیه ایران متعهد هستیم

اعمال تحریم‌ها علیه ایران غیر دیپلماتیک و ناجوانمردانه است

اگر بخشی از تحریم‌ها علیه ایران کاهش یابد کل تحریم‌ها بی‌اثر می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha