خرافه‌های مشترک میان فرانسویان و ایرانیان؛ عکس

خرافه‌های مشترک میان فرانسویان و ایرانیان؛ عکس

به گزارش گروه وبگردی « سراج24 » به نقل از سایت رادیو فرانسه، خیلی‌ها گمان می‌کنند که چون فرانسه زادگاه دکارت، بزرگ‌ترین فیلسوف عقل‌گرای عصر مدرن، است، پس فرانسویان به خرافه اعتقادی ندارند و همه، از خُرد و بزرگ، در همه چیز ودر همۀ زمینه‌ها عقلانی می‌اندیشند. در حالی که چنین نیست.

 

سیزده هراسی یکی از خرافه‌هایی است که در میان ایرانیان و فرانسویان بسیار رایج است. می‌گویند این خرافه در میان فرانسویان و به طور کلی در میان مسیحیان، مربوط به شام آخر مسیح است. زیرا برسر میز شام سیزده تن حضور داشتند و یهودای خیانت‌کار سیزدهمین آنان بود. البته کسانی معتقدند که این خرافه از قرون وسطیٰ آغاز شده است. بعضی‌ها نیز بر این عقیده‌اند که سیزده هراسی از وایکینگ‌ها به یادگار مانده است. لوکی سیزدهمین خدا در اساطیر آنان است. مسیحیان زیر تأثیر این اسطوره، شیطان را سیزدهمین فرشته خوانده‌اند.

 

در سال‌های اخیر برخی از ایرانیان کوشیده‌اند سرچشمۀ سیزده هراسی ایرانیان را در تاریخ پیش از اسلام ایران جست و جو کنند. اما خیلی‌ها معتقدند که این خرافه از فرهنگ غربی به ایران نفوذ کرده است. از نظر اسلام نیز سیزده هراسی هیچ پایه و اساسی ندارد. شیعیان سیزدهم ماه رجب را که روز ولادت نخستین امام آنان است، یکی از عیدهای خود می‌دانند.

 

 

اصطلاح «بزن به چوب» یا «بزنیم به تخته» را همه شنیده‌اید. معمولاً آن را چه در ایران و چه در فرانسه برای دور کردن چشم بد می‌گویند. در قرون وسطیٰ، مسیحیان می‌گفتند عادت لمس کردن چوب برای دور کردن بلا و چشم زخم، از آنجا سرچشمه می‌گیرد که مسیح را در چلیپایی از چوب مصلوب کردند.

 

بزنم به تخته

 

اما این اعتقاد کهن‌تر از تاریخ مسیحیت است. سنت لمس کردن چوب در میان یونانیان و ایرانیان باستان، مصریان عصر فرعون و سرخ‌پوستان آمریکا نیز رایج بوده است. زیرا آنان معتقد بودند که چوب پناهگاه فرشتۀ نگهبانِ آتش است.

 

خودداری از بازکردن چتر در خانه و زیر سقف، یکی دیگر از خرافه‌های مشترک ایرانیان و فرانسویان است. این خرافه در میان ایرانیان نباید عادتی قدیمی باشد و به نظر می‌رسد ایرانیان آن را از اروپاییان گرفته‌اند. این خرافه در میان اروپاییان از آنجا سرچشمه می‌گیرد که چون چتر برای محافظت خود از باران و آفتاب است و سقف این کار را به خوبی انجام می‌دهد، در نتیجه، باز کردن چتر در زیر سقف کاری بیهوده و به معنای طلبِ محافظتِ نالازم از نیروهای ماوراء طبیعی است و این کار آن‌ها را خوش نمی‌آید.

اخبار مرتبط

دلنوشته‌های محبان اهل‌بیت(ع) در هند+عکس

خرافات عجیب در پاکستان+تصاویر

محاکمه شیعیان به خاطر استفاده از تربت امام حسین (ع)

0 نظر

ارسال نظر

capcha