بازتاب اعتراف تهیه‌کننده آمریکایی به جاسوسی اسرائیل در مطبوعات غرب

از کمک به رژیم آپارتایدی آفریقای جنوبی تا ورود تجهیزات اورانیوم به اسرائیل

از کمک به رژیم آپارتایدی آفریقای جنوبی تا ورود تجهیزات اورانیوم به اسرائیل

اگر چه حضور نیروهای نفوذی و دست نشانده رژیم صهیونیستی در صنعت سینمای هالیوود و عملکرد این سینما براساس سیاست‌های این رژیم، مطلب تازه‌ای نیست ولی اخیرا افشاء ماهیت حقیقی یکی از تهیه‌کنندگان مشهور هالیوود به عنوان جاسوس صهیونیست‌ها و فعالیت‌های پیچیده او در زمینه پیشبرد اهداف جنگ طلبانه اسرائیل در عرصه‌های مختلف از جمله سلاح‌های اتمی، به موضوع جنجالی رسانه‌های غربی تبدیل شده است.

البته پیش از این نیز این موضوع در کتاب «محرمانه: زندگی آرنون میلچان مامور مخفی‌ای که به یکی از افراد پولدار و بانفوذ هالیوود تبدیل شد» نوشته «جوزف گلمن» این مطلب افشاء شده بود ولی اکنون پس از گذشت ده‌ها سال «میلچان» خود به این مسئله اعتراف کرده است.

در مستندی که دوشنبه گذشته در یک شوی تلویزیونی با نام «حقیقت» که از شبکه 2 اسرائیل پخش شد، علاوه بر مصاحبه «ایلانا دیان»، مجری این شبکه با «میلچان» درباره جزئیات جاسوسی‌اش برای اسرائیل با برخی از شخصیت‌های مطرح هالیوود که دوستی نزدیکی با او داشته‌اند همچون «راسل کرو»، «رابرت دنیرو»، «بن افلک» و ... نیز مصاحبه شده و هر یک در این باره صحبت‌هایی کرده‌اند.

*«آرونو میلچان» کیست و از کجا آمده است؟

_«آرنون میلچان»، تاجرزاده‌ای یهودی که در 20 سالگی با «شیمون پرز» آشنا شد

«آرنون میلچان»، 6 دسامبر سال 1944 در تلاویو، فلسطین تحت قیمومیت انگلیس دیده به جهان گشود، پدر او صاحب یک کارخانه تولید کود شیمیایی بود و این مطلب نیز باعث شد تا «میلچان» نیز در تجارت شیمیایی فرد موفقی شود. او در کنار تجارت که سود کلانی را عایدش می‌کرد توانست از دانشکده اقتصاد لندن مدرک بگیرد.

 

 

 

میلچان اگرچه در تجارت و سیاست فرد موفقی بوده ولی در زندگی شخصی‌اش چندان موفق نبوده است.«آرنون» که متارکه کرده است، هم‌اکنون صاحب 4 فرزند است.

ثروت هنگفت «آرنون میلچان» و دوستانی که در عرصه سیاست داشت، باعث شد تا او در دهه 60، در حالیکه به تازگی 20 سالگی را پشت سر گذاشته بود، با «شیمون پرز» که آن موقع معاون وزیر جنگ رژیم صهیونیستی بود، آشنا شود. آشنایی آنها در یک جمع دوستانه در یکی از رستوران‌های تلاویو شکل گرفت و  رفته رفته این آشنایی تا آنجا پیش رفت که «پرز» از «میلچان» خواست تا به عنوان یکی از ماموران مخفی سازمان «لاکام» استخدام شود.

«لاکام» نام یک بخش محرمانه در وزارت جنگ اسرائیل است که مامور خرید تجهیزات، مواد اولیه و قطعات تکنولوژیکی برای برنامه هسته‌ای این رژیم است.

_تهیه‌کننده آثار مشهور هالیوود، از وکیل مدافع شیطان و محرمانه لس‌آنجلس تا روزی‌ روزگاری آمریکا و اکنون نوح

«میلچان»، هم‌اکنون با ثروتی بالغ بر بیش از 4 میلیارد دلار، یکی از ثروتمندترین تهیه‌کنندگان هالیوودی است که  بیش از 120 فیلم سینمایی بلند و از جمله آثار پرفروشی همچون «مخمصه»، «محرمانه لس‌آنجلس»، «روزی روزگاری آمریکا»، «وکیل مدافع شیطان» و «باشگاه مشت‌زنی» را در کارنامه خود دارد.

به زودی نیز فیلم «نوح» به کارگردانی «دارن آرنوفسکی» از این تهیه‌کننده به نمایش درخواهد آمد.

 *بازتاب اعترافات «آرنون میلچان» در مطبوعات غرب

 _روزنامه اسرائیل هاآرتص: برای ملاقات با یک دانشمند هسته‌ای آمریکا از اسم یکی از ستارگان برجسته هالیوود استفاده کردم/«سیدنی پولاک» در پروژه‌های زیادی با من و اسرائیل همکاری داشت

هالیوود که خود همواره به دنبال داستان‌های عجیب و غریب و شگفت‌آور است، روز دوشنبه با اعترافات «آرنون میلچان»، خود به یک سوژه تبدیل شد.

تهیه‌کننده‌ای هالیوودی که براساس اعترافاتش، از دهه 70، تاجر تجهیزات نظامی، همچنین جاسوسی برای اسرائیل در جهت توسعه برنامه هسته‌ای این کشور بوده است.

او در مستند «حقیقت» همچنین به تلاشش برای یافتن اشخاصی در هالیوود که بتوانند برای کمک به او به وزارت دفاع آمریکا بپیوندند اعتراف کرده و در این میان فاش کرده است که «سیندنی پولاک»، کارگردان درگذشته هالیوود در سال 2008 میلادی در دهه70 از اسرائیل مقدار زیادی اسلحه و دیگر تجهیزات نظامی خریداری کرده است.

«میلچان» در مصاحبه با «ایلانا دیان»، مجری کانال 2 اسرائیل گفت: پولاک این موضوع را می‌دانست و من قصد ترساندن او را نداشتم چون او آمریکایی بود...او می‌توانست بگوید، «نه»، همانطور که خیلی وقت‌ها گفت نه و خیلی وقت‌ها هم به درخواست من جواب مثبت می‌داد.

وی همچنین به این مسئله اعتراف کرده است که حداقل یکبار از نام یکی از ستارگان بزرگ هالیوود استفاده کرده تا بتواند با «آرتور بیل»، دانشمند هسته‌ای آمریکا در خانه آن ستاره هالیوودی ملاقات کند. آنها در این ملاقات وانمود کرده بودند که آن ستاره هالیوودی برای یک پروژه سینمایی نیاز به مشورت با «بیل» دارد.

«میلچان» در ادامه این بخش از مصاحبه خود متذکر شد: همه آنهایی که در کالیفرنیا زندگی می‌کنند، کشته و مرده ستاره‌های سینما هستند، همین که نام یک ستاره را می‌شوند، راه می‌افتند.

این تهیه‌کننده 68 ساله همچنین گفت: اینکه بتوانی یک زندگی دوگانه داشته باشی و بتوانی آن را به خوبی مدیریت همیشه راحت نیست، به خصوص وقتی‌که مجبور بودم وانمود کنم که حرفه‌ واقعی‌ام فیلمسازی است.

وی افزود: در هالیوود از نظر ایدئولوژیکی، آنها به هیچ‌ عنوان به کار با یک معامله‌گر اسلحه علاقمند نیستند. آنها دوست ندارند با کسی کار کنند که از راه فروش اسلحه و قتل، امرار معاش می‌کند، هرگاه می‌خواستیم بروی یک فیلمنامه کار کنیم ابتدا باید نیم‌ساعت، آنها را قانع می‌کردم که من یک دلال اسلحه نیستم.

«میلچان» ادامه داد: اگر مردم می‌دانستند که من تاکنون چند بار برای کشورم، زندگی‌ام را به خطر انداخته‌ام... بارها و بارها، و ناگهان مجبور بودم از خودم در برابر شایعات محافظت کنم، بگویم که من یک دلال اسلحه نیستم، من اسلحه نمی‌فروشم، من بمب نمی‌فروشم،  من همواره باید آگاه و هوشیار بودم ولی لعنت به همه اینها، می‌دانید ... من همه اینها را برای کشورم انجام داده‌ام و از این بابت به خودم افتخار می‌کنم.

_روزنامه تایمز آف اسرائیل؛ به منظور به دست آوردن اطلاعاتی که اسرائیل برای ساخت سلاح‌ هسته‌ای به آن احتیاج داشت، در عملیات‌های مخفی شرکت می‌کردم/رابرت دنیرو: به گذشته او مشکوک بودم

«آرنون میلچان»، تهیه‌کننده آمریکایی اسرائیلی از جزئیات همکاری خود با اسرائیل به منظور پیشبرد برنامه‌های هسته‌ای اسرائیل طی دهه 70 و 80 پرده برداشت.

او در مصاحبه با شبکه 2 اسرائیل اذعان داشته که او برای به دست آوردن و خریدن فن‌آوری‌هایی که اسرائیل برای ساختن سلاح هسته‌ای به آن‌ها احتیاج داشته، در پروژه‌های مخفیانه زیادی همکاری داشته است.

در مستندی که روز دوشنبه در کانال 2 اسرائیل که «میلچان» خود یکی از سهامداران آن است، پخش شد، با «راسل کرو»، «بن افلک»، «رابرت دنیرو» که یکی از دوستان بسیار نزدیک «میلچان» است، مصاحبه شده است.

«دنیرو» گفت: چیزهایی درباره میلچان شنیده بودم که تایید نشده بود و من هم خیلی مطمئن نبودم.

وی افزود: من به بعضی چیزها در گذشته او مشکوک بودم ولی خوب مطمئن نبودم و هیچگاه از او درباره شایعات و شک‌هایم نمی‌پرسیدم چون به من ربطی نداشت، نه او هیچگاه درباره برخی مسائل از من سؤال می‌کرد و نه من از او می‌پرسیدم.

_شبکه سی‌‌ان‌ان؛ موساد از طریق حساب‌های بانکی «میلچان» معاملات اسلحه و تجهیزات هسته‌ای انجام می‌داده است/از آفریقای جنوبی تجهیزات اورانیوم وارد اسرائیل می‌کردیم

«میلچان»، تهیه‌کننده فیلم‌های هالیوود، از دهه 80 تاکنون گرداننده ده‌ها کمپانی بوده، تا بتواند از این طریق به اسرائیل در برنامه‌های هسته‌ای‌اش کمک کند.

مقامات رسمی موساد از حساب‌های بانکی که توسط میلچان افتتاح شده بود، برای خرید و فروش سلاح در سراسر دنیا و همچنین خرید و فروش هلیکوپتر، بمب و راکت‌ها استفاده می‌کرده‌اند.

«میلچان» در مصاحبه با «دیان» (مجری برنامه حقیقت تلویزیون اسرائیل) گفت: آیا می‌دانی که اینکه یک جوان 20 ساله باشی و کشورت به تو اجازه جیمزباند بودن بدهد، چه کیفی می‌دهد، واقعا خود اکشن است، خیلی هیجان‌انگیز است.

یک‌بار در سال 1985 میلادی اف‌بی‌ای، یک کشتی متعلق به یکی از کمپانی‌های من که حامل تریگرهای هسته‌ای و فاقد مجوز بود را توقیف کرد ولی توسط دولت ریگان از من رفع اتهام شد.

میلچان همچنین در میان اعترافات خود به این مسئله اعتراف کرد: زمانی‌که آفریقای جنوبی به شدت به خاطر سیستم آپارتایدی‌اش تحت فشار و انتقاد عمومی بود، به این کشور برای غلبه بر این اوضاع کمک‌های چشمگیری کردیم و در ازای آن تجهیزات اروانیوم دریافت می‌کردیم.

«میلچان» اگرچه یک مولتی میلیاردر است ولی مدعی است که هرگز از حرفه جاسوسی‌اش چیزی عایدش نشده است.

* مجله جوییش بیزینس نیوز؛ چرا «میلچان» اکنون بعد از اینهمه سال اعتراف می‌کند؟/موساد به دنبال صیقل تصویر خود در جهان است

ر میان اعترافات «آرنون میلچان» این سوال مهم مطرح است که چرا اکنون؟ چرا «میلچان» اکنون باید به این مسئله اعتراف کند؟

«میلچان» تاکنون به خوبی توانسته رازهایش را مخفی نگاه دارد، همانند هر جاسوس خوب دیگری ولی چرا اکنون باید به طور ناگهانی او همه چیز را فاش کند و اعتراف کند که برای دولت اسرائیل کار می‌کرده است؟!

شاید یکی از دلایل آن این باشد که موساد احساس می‌کند باید تصویرش در میان عموم مردم را صیقل دهد.

*روزنامه ایندیپندنت؛ شیمون پرز: فعالیت‌های «میلچان» کمک‌های زیادی در زمینه‌های فن‌آوری، دیپلماتیک و استراتژیکی به ما کرده است

«شیمون پرز» در مصاحبه‌ای تصدیق کرده که او مسئول استخدام «میلچان» بوده و گفت: آرنون آدم خاصی است، قدرت او در برقراری ارتباط فوق‌العاده است. فعالیت‌های او پیشرفت‌های زیادی در زمینه‌های فن‌آوری، دیپلماتیک و استراتژیکی نصیب ما کرده است.

روزنامه گاردین؛ «بن‌افلک»: میلچان آدم مرموزی است

«بن افلک» یکی از کسانی است که از نزدیک با «میلچان» در ارتباط بوده و  در مصاحبه با شبکه 2 اسرائیل گفت: «میلچان» در هالیوود خیلی آدم مرموز و عجیب و غریبی است.

وی افزود: شایعات زیادی درباره او وجود داشت ولی هیچگاه نمی‌دانستم که آنها صحت دارد یا خیر؟

اخبار مرتبط

تمدید مهلت ارسال آثار فرخوان لشگر فرشتگان

«سفر به قلعه خورشید» منتشر شد

نرم‌افزار ترجمۀ تفسیر «شُبّر» وارد بازار شد.

0 نظر

ارسال نظر

capcha