بنیامین نتانیاهو:

توافق ایران و گروه ۱+۵ منجر به فروپاشی ساختار تحریم‌ها خواهد شد

 توافق ایران و گروه ۱+۵ منجر به فروپاشی ساختار تحریم‌ها خواهد شد

به گزارش گروه بین الملل تهران پرس بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه در گفتگو با شبکه "سی ان ان" آمریکا اعلام کرد که در صورت رسیدن توافق ایران و گروه 1+5 بر سر مذاکرات هسته ای، ساختار تحریم ها علیه ایران به هم می ریزد.
نخست وزیر رژیم صهیونیستی افزود: کاهش این تحریم ها باعث می شود که کشورها و شرکت های خارجی یکی پس از دیگری برای امضای قراردادهای تجاری با ایران گوی سبقت را از یکدیگر بربایند.
وی همچنین تاکید کرد که در چنین شرایطی بازگشت به ساختار تحریم ها امر سختی خواهد شد و با تحقق یافتن توافق ایران و گروه 1+5 در واقع "ساختار تحریم ها که برای اعمال آن به سال ها زمان نیازاست متلاشی می شود".
نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی بار دیگر تاکید کرد که یک توافق بد با ایران می‌تواند منجر به جنگ شود.
بنیامین نتانیاهو همچنین اعلام کرد که یک راه‌حل دیپلماتیک برای برنامه هسته‌ای ایران را ترجیح می‌دهد اما اگر تشدید تحریم‌ها محقق نشود، این مسئله به یک توافق بد و در نتیجه جنگ با ایران می‌انجامد.
یک کارشناس اندیشکده مؤسسه بروکینگز به بررسی گزینه‌های پیش روی نتانیاهو برای جلوگیری از ایران هسته‌ای پرداخته و  نتیجه گیری می‌کند که اسرائیل در صدد بر هم زدن مذاکرات است، اما می‌خواهد طوری این کار را انجام دهد که ایران را مسبب آن نشان دهد و برای رسیدن به این هدف، نتانیاهو مجبور است بیش از حد دلخواه خود مذاکرات را تحمل کند.

این کارشنا در ادامه افزود: دو ویژگی از ساختار مذاکره در دیپلماسی مربوط به مسئله هسته‌ای ایران، علیه جامعه بین‌المللی عمل کرده است؛ یکی پیشرفت سریع در مذاکرات و دیگری شکل دوره‌ای آن. این دو ویژگی چند مورد را برای گروه 1+5 دشوار‌تر ساخته است؛ از جمله ائتلاف قدرت‌های جهانی که به دنبال مذاکره با ایران بوده‌اند، متحد باقی ماندن در ترتیب بندی اولویت‌های آنها و تحریک و تقویت استراتژی آنها در قبال ایران. این دو ویژگی همچنین آزادی عمل بیشتری را برای ایران فراهم کرده است تا از اختلافات میان آنها استفاده کند. اگرچه کاترین اشتون، نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امنیتی در هر دور از مذاکرات به همراه همکاران خود در گروه 1+5 حاضر بوده است، اما زمان زیادی برای مشورت میان 6 دولت، مطمئناً نه به عنوان گروهی کامل، نمی‌توانسته وجود داشته باشد.
وی تصریح کرد: اگر اتحاد در میان گروه 1+5 دچار تزلزل شود‌ و یکی از این قدرت‌ها از طرف دیگران به عنوان مخل معامله به حساب بیاید، در این صورت نظام تحریم‌ها ممکن است به سرعت به سمت زوال پیش برود. اسرائیل و سایرین از این مسئله نگران بوده‌اند که پیشرفت به سمت معامله‌ای موقتی، سبب بروز ضعف در ائتلاف تحریم‌ها خواهد شد؛ همچنانکه دولت‌ها شروع به تغییر مواضع خود کرده‌اند تا مزیت‌های نفر اول بودن در تجارت دوباره با ایران را به دست بیاورند. به هر حال، پس از این مذاکرات اخیر به نظر می‌رسد که شکست در مجموعه تحریم‌ها می‌تواند یکی از نتایج مذاکرات ناکام و بی نتیجه باشد.
به گفته این کارشناس، برای نتانیاهو، ایران در اولویت و فرایند صلح خاورمیانه تقریباً در رده‌های بعدی قرار دارد. بنابراین، اگر آمریکا و متحدان او پیشرفتی در جهت انجام معامله با ایران به دست آورند، این گزینه، و شاید این نیاز، برای نتانیاهو مطرح می‌شود که امتیازاتی را در فرایند صلح خاورمیانه در عوض سیاست‌های خشن‌تر آمریکا در قبال ایران اعطا کند. به نظر من، این یکی از دلایلی است که جان کری در مصاحبه عمومی در روز جمعه، اسرائیل را در مورد فرایند صلح خاورمیانه مورد فشار قرار داد و نتانیاهو تقریباً به خاطر اعتراض بازدارنده خود در مورد یک معامله مضطرب بود؛ شایان ذکر است که ارتباط بین این دو مسئله به نفع جان کری عمل کرد.
اما اگر گفتگوها با ایران، تأخیر واقعی در پیشرفت این کشور به سمت توانمندی تسلیحات هسته‌ای ایجاد نکند، بنابراین، نتانیاهو می‌تواند اینطور برای آمریکا و حتی در داخل استدلال کند که خطر در شرف وقوع و احتمال حمله نظامی مانع هرگونه تفکر در مورد اعطای امتیازات سرزمینی به فلسطینی‌ها می‌شود. آمریکا بدون شک برای اسرائیل دلیل می‌آورد که پیشرفت در فرایند صلح خاورمیانه به تقویت ائتلاف منطقه‌ای در هر گونه حمله به ایران کمک خواهد کرد، اما ممکن است این حرف برای نتانیاهو غیر واقعی به نظر بیاید؛ چرا که او عقیده دارد که کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به همان اندازه که او در مسئله ایران به آمریکا بد گمان است، به آمریکا بد گمان هستند.

اخبار مرتبط

تمجید صالح از نقش ایران در حمایت از عراق

فرانسه: در برجام می‌مانیم

آمریکا در آرزوی کاپیتولاسیون جدید!

0 نظر

ارسال نظر

capcha