رهبر معظم انقلاب:

خانواده، نقطه‌ ضعف غرب است/ جامعه اسلامی بدون بهره‌مندی از خانواده امکان پیشرفت ندارد

 خانواده، نقطه‌ ضعف غرب است/ جامعه اسلامی بدون بهره‌مندی از خانواده امکان پیشرفت ندارد
به گزارش گروه سیاسی سراج24، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب در ایام و مناسبتهای گوناگون به مسئله اهمیت خانواده در نظام اجتماعی تاکیدات فراوانی داشته‌اند.
 
به مناسبت فرارسیدن 9 آبان روز خانواده و تکریم بازنشستگان بخشهایی از فرمایشات رهبر معظم انقلاب را منتشر می‌کنیم:
 
" مسئله‌ى خانواده، مسئله‌ى بسیار مهمى است؛ پایه‌ى اصلى در جامعه است، سلول اصلى در جامعه است. نه اینکه اگر این سلول سالم شد، سلامت به دیگرها سرایت میکند؛ یا اگر ناسالم شد، عدم سلامت به دیگرها سرایت میکند؛ بلکه به این معناست که اگر سالم شد، یعنى بدن سالم است. بدن که غیر از سلولها چیز دیگرى نیست. هر جهازى، مجموعه‌ى سلولهاست. اگر ما توانستیم سلولها را سالم کنیم، پس سلامت آن جهاز را داریم. مسئله اینقدر اهمیت دارد.
 
 جامعه‌ى اسلامى، بدون بهره‌مندى کشور از نهاد خانواده‌ى سالم، سرزنده و بانشاط، اصلاً امکان ندارد پیشرفت کند. بالخصوص در زمینه‌هاى فرهنگى و البته در زمینه‌هاى غیر فرهنگى، بدون خانواده‌هاى خوب، امکان پیشرفت نیست. پس خانواده لازم است. حالا نقض نشود که شما میگوئید در غرب خانواده نیست، پیشرفت هم هست. آنچه که امروز در ویرانى بنیاد خانواده در غرب روزبه‌روز بیشتر دارد نمودارهایش ظاهر می‌شود، اینها اثرش را خواهد بخشید؛ هیچ عجله‌اى نباید داشت. حوادث جهانى و حوادث تاریخى اینجور نیست که زودبازده و زوداثر باشد؛ اینها بتدریج اثر خواهد گذاشت؛ کمااینکه تا حالا هم اثر گذاشته. 
 
آن روزى که غرب به این پیشرفتها دست پیدا کرد، در آنجا هنوز خانواده سر جاى خودش بود؛ حتّى مسئله‌ى جنسیت با همان رعایتهاى اخلاقىِ جنسى - البته نه به شکل اسلامى، بلکه به شکل خاص خودش - وجود داشت. اگر کسى با معارف غربى آشنا باشد، هم در اروپا و هم بعداً در آمریکا این را مى‌بیند و مشاهده می‌کند. این مسئله‌ى رعایتهاى اخلاقىِ دو جنس نسبت به یکدیگر، مسئله‌ى حیا، پرهیز از تهمت، اینها چیزهائى بود که آن روز وجود داشت. این بى‌بندوبارى‌ها و اباحیگرى‌ها بتدریج در آنجا به وجود آمده. آن روز یک زمینه‌هائى فراهم شد و به اینجا رسید. وضع امروز هم فرداى بسیار تلخ و سختى را براى آنها رقم میزند. این هم جهت دوم.
 
البته این را هم بگوئیم؛ غرب رندانه از زیر بار طرح مسئله‌ى خانواده در میرود. توى همه‌ى بحثهائى که اینها می‌کنند، بحث زن هست، اما اصلاً بحث خانواده نیست. خانواده، نقطه‌ى ضعف غرب است. مسئله‌ى زن را مطرح می‌کنند، اما اصلاً اسم خانواده را نمى‌آورند؛ با اینکه زن از خانواده جدا نیست. بنابراین رسیدن به این مسئله، لازم است.
 
( بیانات در سومین نشست اندیشه‌هاى راهبردى‌ با موضوع زن و خانواده ۱۳۹۰.۱۰.۱۴)
 
**غرب خانواده را از دست داده است
 
امروز یکى از بزرگترین بلاهایى که گریبان کشورهاى غربى را به‌شدّت گرفته و آنها را به وضعیت نامطلوب شدیدى دچار کرده، مسأله خانواده است. لذا هر مردى که شعار خانواده بدهد، از نظر غربیها و بخصوص از نظر زنان در غرب، یک فرد مطلوب و یک مرد محبوب است. چرا؟ چون از تزلزل بنیاد خانواده رنج مى‌برند؛ به خاطر این که متأسفانه غرب، خانواده؛ یعنى کانونى را که براى مرد و زن و بخصوص براى زن محیط امن و آرامش است، از دست داده است. بسیارى از خانواده‌ها متلاشى شده‌اند. بسیارى از زنان تا آخر عمر تنها زندگى مى‌کنند. بسیارى از مردان، زنِ مورد علاقه و مورد نظر خود را نمى‌یابند و بسیارى از ازدواجها در اوّلین سالهاى پیدایش از بین مى‌رود.
 
خانواده‌ها آن ریشه‌ها و پایه‌هاى عمیق را که در کشورهاى ما وجود دارد، امروز کمتر در غرب دارند. آن خانواده‌اى که پدربزرگ، مادربزرگ، نوه‌ها، خویشاوندان، پسرعموها، دخترعموها و سایر شعبش با هم باشند، هم را بشناسند و با هم ارتباط داشته باشند، امروز در غرب بسیار بسیار کمیاب است. زن و شوهر هم با یکدیگر صمیمیّت لازم را ندارند. این بلایى است که با کارهاى غلط، با حرکت افراطى از آن طرف که در مقابل افراطهاى قبلى انجام گرفت، بر جامعه بشرى نازل شد و بیشتر از همه بر سرِ زن غربى آمد.
 
در حقیقت، نهضت دفاع از زنان در غرب، یک حرکت دستپاچه، یک حرکت بى‌منطق، یک حرکت مبتنى بر جهالت، بدون تکیه به سنّتهاى الهى و بدون تکیه به فطرت و طینت زن و مرد بود که در نهایت به ضرر همه تمام شد؛ هم به ضرر زنان، هم به ضرر مردان، و بیشتر به ضرر زنان. این قابل تقلید نیست. این فرهنگى نیست که در کشور اسلامى کسى به آن نگاه کند و بخواهد از آن چیزى یاد بگیرد؛ این را باید طرد کرد.
 

اخبار مرتبط

سلبریتی‌هایی که درخانواده پرجمعیت رشد کردند

تلاش برای افزایش نسل و حمایت از خانواده از ضروری‌ترین فرائض است

چه فرزندانی پدر یا مادر شدن را دوست دارند؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha