ویلیام هیگ مدعی شد:

بشار اسد نباید در سوریه جدید نقش داشته باشد

بشار اسد نباید در سوریه جدید نقش داشته باشد

به گزارش سراج24 به نقل از شبکه روسیا الیوم، ولیام هیگ، وزیر خارجه انگلیس اعلام کرد که بشار اسد نباید در سوریه جدید نقش داشته باشد.
هیگ دقایقی پیش در کنفرانس خبری همزمان با برگزاری نشست کشورهای موسوم به «دوستان سوریه» در لندن اعلام کرد که میان احزاب مخالف سوری باید توافق و مواضع مشترک باشد.
وزیر خارجه انگلیس اعلام کرد که موارد زیادی وجود دارد که نشان می دهد دولت سوریه حق مردم این کشور را نادیده گرفته است.
وی در ادامه افزود: راه حل سیاسی تنها راه حل برای بحران سوریه است اما بشار اسد در سوریه جدید مشارکت داشت.
وزیر خارجه انگلیس در ادامه افزود: مخالفان میانه رو نماینده مردم سوریه در کنفرانس ژنو2 هستند.
ویلیام هیگ گفت: برگزاری کنفرانس "ژنو2" آغاز حل سیاسی بحران سوریه محسوب می شود و هیچ پیش شرطی را برای مشارکت اعمال نمی کنیم.
وی در ادامه با بیان اینکه تمام تلاش خود برای برگزاری کنفرانس ژنو2 را به کار خواهیم گرفت، اعلام کرد که این کنفرانس بر اساس بیانیه ژنو1 که در آن بر تشکیل دولت انتقالی در سوریه تاکید شده است، برگزار می شود و این بیانیه بر نقش نداشتن بشار اسد در آینده این کشور تاکید دارد.
«ویلیام هیگ»، وزیر خارجه انگلیس امروز پیش از آغاز نشست کشورهای موسوم به «دوستان سوریه» در انگلیس در سخنانی تصریح کرد که امکان مشارکت ایران در کنفرانس ژنو 2 وجود دارد.
وزیر خارجه انگلیس در گفت‌وگو با رادیو انگلیس، بی‌بی‌سی گفت: مهم این است که ایران نقش مثبت‌تر و ایجابی‌تری را ایفا کند و ما هم اکنون از کانال‌های دیپلماتیکی که در اختیار داریم، با تهران در تماس هستیم تا تاثیر بیشتری بر سوریه بحران این کشور داشته باشد.
هیگ افزود: به همتای ایرانی خود ابلاغ کرده که لندن می‌تواند، مواضع مشابهی مانند دیگر کشورها در برابر توافقنامه ژنو 1 به خصوص درباره لزوم تشکیل دولت انتقالی با توافق تمام طرف‌های سوری اتخاذ کند که هم معارضان و هم نظام را در برگیرد، چون این راه را برای گفت‌وگو و مذاکره سیاسی و انتخابات آزاد در سوریه هموار می‌کند.
وزیر خارجه انگلیس گفت: مشارکت ایران از این موضع و دیدگاه، زمینه حضور آن در مناقشه‌های بین المللی درباره سوریه را تسهیل می‌کند.
هیگ افزود: دعوت از ایران جهت حضور در ژنو 2 از طریق سازمان ملل صورت می‌گیرد.
وی همچنین به افزایش نقش گروه‌های سلفی جهادی مرتبط با سازمان القاعده در سوریه اذعان کرد و گفت: برای از بین بردن و دور کردن این گروه‌ها از عرصه میدانی سوریه، حمایت از گروه‌های میانه‌رو امری الزامی است.
از سوی دیگر، وزیر خارجه آمریکا درباره سوریه و مقاومت بشار اسد اعلام کرد که رئیس جمهور سوریه تاکنون به‌دلیل حمایت‌های ایران و حزب‌الله لبنان است که باقی مانده است و انتخاب مجدد بشار اسد به عنوان رئیس جمهور جنگ در سوریه را فرسایشی خواهد کرد.
وی همچنین گفت که تعیین زمان برگزاری کنفرانس ژنو2 سخت است و در کنفرانس ژنو1 نیز بر تشکیل دولت انتقالی در سوریه توافق شده است.
وزیر خارجه آمریکا تصریح کرد: هدف از ژنو2 اجرای توافقنامه ژنو1 است و ما مطمئن نیستیم که نقش ایران در کنفرانس ژنو2 و حمایت از طرح تشکیل دولت انتقالی در سوریه مثبت و سازنده باشد.

اخبار مرتبط

بشار اسد: ما با نیروهای ترکیه، عربستان و آمریکا می‌جنگیم

واکنش صهیونیست‌ها به تبادل آتش در جولان

انتقال 5 هزار تروریست از جنوب به شمال سوریه

0 نظر

ارسال نظر

capcha