افسانه ای به نام کارخانه سلاح هسته ای اسرائیل +فیلم

 افسانه ای به نام کارخانه سلاح هسته ای اسرائیل +فیلم

به گزارش « سراج24 » درسال 1948 ،دانشمندان اسرائیلی به دستور وزارت جنگ این رژیم در صحرای نقب نزدیک منطقه دیمونا به جستجوی ذخایر اورانیوم پرداختند. تا سال 1950 آنان به ذخایر اورانیوم با خلوص پایین را در نزدیکی شهر صیدا دست یافتند و روی یک روش کم قدرت تولید آب سنگین کار کردند.

انستیتوی تازه تأسیس علوم وایزمن(WIS ) درحالیکه دکتر برگمن ریاست بخش شیمی آن را به عهده داشت، تا سال 1949 فعالانه ازجستجوی هسته ای پشتیبانی کرد.

اسرائیل تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای را از سال 1948 و تاسیس کشور جعلی خود، آغاز کرد. فرانسه به عنوان پاداشی برای مشارکت اسرائیل در بحران 1956 کانال سوئز، دانش هسته ای را در اختیار این رژیم قرار داد و مجتمع نیروگاهی دیمونا را برای اسرائیل احداث کرد. دیمونا قادر بود پلوتونیوم را در مقیاس بالا تولید و بازفرآوری کند.

بیشترین گمانه زنی ها در مورد چگونگی دست یابی این رژیم به سلاح هسته ای مربوط به مواد سرقت شده از نومک آمریکا می باشد که در سال 1963 تا 1965 این سرقت انجام گرفت و طی کم تر از 10 سال با ساخت مجمتع هسته ای دیمونا و انتقال این مواد، اسرائیل ده ها کلاهک هسته ای تولید کرد.
 

دانلود

اخبار مرتبط

ایران حق فعالیت در رآکتور آب سنگین اراک را ندارد

آمانو پس از بازگشت از تهران: موضوع هسته‌یی ایران یک‌شبه حل نمی‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha