نگاهی به کتاب «خانواده و تربیت مهدوی»

ماجرای پدرانی که مسلمانند اما پیامبر از آن‌ها بیزار است

 ماجرای پدرانی که مسلمانند اما پیامبر از آن‌ها بیزار است

به گزارش گروه وبگردی « سراج24 » «آخر الزمان شده!» حتماً شما هم این جمله معروف را خیلی شنیده‌اید. گوینده این جمله غالبا افراد پا به سن گذاشته هستند و آنچه آنها را به گفتن آن واداشته ، رفتارهای جوانان و نوجوانان است. رفتارهایی که گاهی فقط بخاطر تفاوت داشتن با عرف سالهای دور مورد نکوهش نسلهای گذشته قرار می‌گیرند و البته گاهی نیز با هر متر و معیاری که آنها را می‌سنجی واقعا به چیزی جز ناهنجاری اخلاقی و اجتماعی نمی‌رسی.

اما به هر حال آنچه که اهمیت دارد این است که گویا آخرالزمان مجال بروز رفتارهای عجیب و غریب است و همه این رفتارها از بی‌تربیتی سرچشمه می‌گیرد! تربیت که به خودی خود کاری سهل و ممتنع است در شرایط محیطی آخرالزمان صعب‌تر جلوه می‌کند و البته کیست که نداند خود آن سالخوردگان نکوهش کننده هم معمولا یکی دو تا از این جوانهای شوخ و شنگ در خانه دارند و از تربیتشان -آنچنان که دوست می‌داشته‌اند- عاجزند!

خلاصه آنکه زندگی سالم در آخرالزمان نیازمند تربیت سالم آخرالزمانی است؛ چیزی که ما بچه شیعه‌ها شایسته‌تر است به آن «تربیت مهدوی» بگوییم. چراکه اگر همه سختی‌های و مصیبت‌های آخر الزمان از طولانی شدن محرومیت ما از ظهور امام زمانمان ناشی می‌شود، طبیعتاً راه غلبه بر این سختی‌ها و سربلند بیرون آمدن از این شرایط هم چیز جز پناه بردن به آن حضرت نیست. اما همین هم که آماده درک فیوضات آن بزرگوار شویم نیازمند تربیت شدن است؛ «تربیت مهدوی»!

اما تربیت مهدوی در خانه و خانواده‌ای مهدوی امکان پذیر است بنابراین برای اینکه ما و فرزندان ما از این تربیت برخوردار شویم لاجرم باید محیط خانواده را مهدوی کنیم. کتاب «خانواده و تربیت مهدوی» سرشار از مطالبی است که به شما انگیزه کافی برای سامان دادن به چنین خانواده‌ای را تزریق می‌کند و البته راهکارهای عملی آن را هم آموزش می‌دهد. این کتاب نوشته حجج اسلام مرتضی آقاتهرانی و محمدباقر حیدری کاشانی است.

این دو استاد اخلاق و تربیت در فصل اول کتاب کاربردی خویش، به سیمای خانواده پرداخته به مساولی چون سیمای خانواده در نظام هستی و سیمای خانواده در سیره نبوی اشاره کرده اند. سیمای خانواده در آخرالزمان بخش سوم این فصل است که خود سه زیر مجموعه خواندنی دارد: فرزندان خانواده، فرزندخوانده‌های رسانه؛ آسیب‌های خانوادگی در آخرالزمان؛ و خانواده‌محوری راهکار ایمنی از فتنه‌های آخرالزمان.

در بخش آسیب‌های خانوادگی در آخرالزمان آسیبهایی چون نابسامانی خانوادگی، شهوت گرایی و لذت محوری، بی‌غیرتی خانوادگی، زن پرستی، مانع‌تراشی در تربیت دینی فرزندان، آشناگریزی و همسایه آزاری، حرام خوری و آلودگی‌های اقتصادی اشاره شده است. ذیل آسیب مانع‌تراشی در تربیت دینی فرزندان این حدیث از پیامبر اعظم نقل شده است:

«وای بر فرزندان آخرالزمان از روش پدرانشان، نه از پدران مشرکشان، بلکه از ژدران مسلمانشان که چیزی از فرایض دینی را به آنها یاد نمی‌دهند و اگر فرزندانشان نیز از پی فراگیری معارف دینی بروند، منعشان می‌کنند و تنها از این خشنودند که آنها درآمد آسانی داشته باشند، هرچند ناچیز باشد. من از این پدران بیزارم و آنها نیز از من بیزارند.»(مستدرک الوسائل/ جلذ15/ ص 164)

در بخش دوم بنیان‌ها و ویژگی‌های دکترین تربیتی مهدویت شرح داده شده است. در بخش سوم عوامل تاثیرگذار در فرایند تربیت مهدوی ذکر می‌شود تا خانواده‌ها متوجه باشند اگر خواهان فضا سازی مناسب برای اجرای تربیت معذئی در خانه هستند باید به چه نکاتی توجه کنند. در بخش چهارم بنیانهای خانوادگی در فرآیند تربیت مهدوی مورد بحث قرار گرفته است. این بخش شرح می‌دهد که چه چیزهایی باید در خانواده مهدوی اصل باشد. مسائلی چون دعامحوری، حق مداری، اخلاق گرایی، والدین محوری و... در این فصل ذکر شده است.

اما از بخش پنجم، کتاب بیش از پیش جلوه کاربردی پیدا می‌کند. این بخش که بسترسازی برای تربیت مهدوی نام دارد از دقت در انتخاب همسر شروع میشود و بعد از پرداختن به شرایط مسلوب انعقاد نطفه، به مراحل بارداری و مراقبت‌های ویژه این دوران ژرداخته و تا نامگذاری فرزند ادامه پیدا می‌کند

سه بخش بعدی طبق همان تقسیم بندی معروف سه دوره هفت ساله، مطالب سامان داده شده‌اند. بخش ششم به هفت سال نخست زندگی کودک پرداخته و مهمترین نقش والدین در این دوره  تربیت کودک «مهدی محب» عنوان می‌شود. در این بخش راهکارهایی عملی برای رسیدن به این مهم ذکر شده و حتی نویسندگان نمونه‌ای از یک لالایی که در نیل به این هدف می‌تواند کمک کند را هم آورده اند تا مشخص شود راهکارهای کتاب تا چه حد ریز و دقیق است.

فصل هفتم به هفت سال دوم زندگی فرزند اشاره دارد و دوران تربیت نوجوان «مهدی باور» عنوان گرفته است. فصل هشتم هفت سال سوم را بررسی کرده و راهکارهایی برای تربیت جوان «مهدی یاور» ارائه می‌کند. در همه این سه فصل انتهایی بخشی با عنوان راهکارهای عملی وجود دارد که کتاب را کاربردی کرده است.

چندی پیش موسسه کتابستان پخش تخصصی  و البته ارزان قیمت این کتاب و سایر کتب حجت الاسلام آقاتهرانی را بعهده گرفت که همین امر دسترسی شما به چاپ هفتم این کتاب را آسان می‌کند. شما می‌توانند با شماره 02537839406  تماس بگیرند یا به سایت کتابستان مراجعه کنید.

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha