گزارشی از استهلال هلال ماه شوال در ارتفاعات دیزین

به دنبال ماه‌ نو در ارتفاعات دیزین با کاپشن‌های زمستانی/ ایران رکورددار جهانی استهلال

به دنبال ماه‌ نو در ارتفاعات دیزین با کاپشن‌های زمستانی/ ایران رکورددار جهانی استهلال

 

به گزارش «سراج24»، 100 کیلومتر که از مرکز تهران فاصله بگیرید جایی بالاتر از گردنه دیزین گروهی شامل پنج نفر منجم در حال رصد آسمان با تلسکوپ‌های خود هستند. آب‌وهوای اینجا با تهران کاملا متفاوت است. با اینکه در تهران برای فرار از گرما حتی درشب هم باید کولر روشن کرد اما اینجا آفتاب که غروب می‌کند دیگر لباس‌های تابستانی جوابگوی سرمای این منطقه نیستند و باید دست به دامن کاپشن‌های زمستانی شد. اینجا ایستگاه مخابرات دربندسر است، جایی بالاتر از پیست دیزین که در ارتفاع 3600 متری قرار دارد. یک تیم نجوم از طرف ستاد استهلال دفتر رهبری از چهارشنبه اینجا ساکن شده‌اند تا اولین مژده‌دهندگان فرارسیدن عید سعید فطر باشند.
 
سید محسن قاضی میرسعید لیدر تیم منجمان دیزین است. بیش از 20 سال است که آسمان چشم‌های میرسعید را گرفته است و او را مجذوب خود کرده است. میرسعید از سال 69 نجوم را پیشه خود قرار داده و از سال 81 وارد ستاد رهبری شده است. او رکورددار رویت هلال ماه در جهان است. خودش می‌گوید افتخار می‌کند که توانسته 3 رکورد از 4 رکورد جهانی رویت هلال را به عنوان یک ایرانی به نام خودش ثبت کند. با اینکه سرش سخت شلوغ است و تلفن همراهش دائما در حال زنگ زدن است اما حاضر می‌شود دقایقی از وقتش را در اختیار ما بگذارد تا با او در مورد نحوه کار ستاد استهلال رهبری گفت‌وگو کنیم.
 
 
 
 
 
میرسعید می‌گوید بیش از 50 گروه استهلال در کشور از طرف ستاد استهلال دفتر رهبری در حال رصد آسمان کشور هستند. وقتی مقارنه صورت می‌گیرد در نگاه ناظر زمینی خورشید و ماه در یک خط قرار می‌گیرند بعد از مقارنه هرچقدر که زمان می‌گذرد ماه از خورشید فاصله می‌گیرد و هلالش برای ناظران زمینی قابل مشاهده می‌شود. گروه‌های استهلال باید با چشمان غیر مسلح یا دوربین‌های خود این هلال را ببینند و به دفتر مرکزی خبر دهند.
 
او می‌گوید رهبر دیدن هلال در روز را نیز تایید کرده است برای همین ما کار خود را از صبح آغاز کرده‌ایم و مشغول رصد آسمان هستیم. دیدن هلال ماه در روز نسبت به زمانی که خورشید در حال غروب است راحتر است. به دلیل فاصله کمی که ماه و خورشید از یکدیگر دارند آنها با هم غروب می‌کنند و به همین دلیل دیدن ماه در شب در اوایل ماه قمری غیر ممکن است. هر چقدر خورشید به محل غروب خود نزدیک می‌شود رنگش تغییر می‌کند و نارنجی‌تر می‌شود. این تغییر رنگ به سبب غلظت جو است. این جو غلیظ باعث می‌شود دیدن ماه که در نزدیکی خورشید قرار دارد در هنگام غروب سختتر باشد.
 
میرسعید دل پری از دست مسئولان دارد. او با لبخند می‌گوید سه رکورد جهانی به نام ایران ثبت کرده‌ام ولی دریغ از یک تشکر! اگر  وزنه‌ می‌زدم شاید ماشین هم به من هدیه می‌دادند اما برای این کار من کسی ارزشی قائل نیست. او می‌گوید سه رکورد از چهار رکورد رویت هلال را دارد، دو رکورد برای رویت هلال صبحگاهی با ابزار و با چشمان غیر مسلح و یک رکورد برای رویت هلال شامگاهی با ابزار. رکورد رویت هلال شامگاهی با چشمان غیر مسلح متعلق به یک آمریکایی است. او در سال 1996 در آریزونای آمریکا این رکورد را ثبت کرده است. هرچه در زمان کمتری بعد از مقارنه ماه و خورشید بتوان هلال را رویت کرد رکورد بهتری می‌توان به دست آورد.
 
سید رضا قلم کاریان اصفهانی دیگر منجم گروه استهلال دیزین است. او روحانی است و از قم به این نقطه آمده است تا به رصد آسمان بپردازد. او می‌گوید از سال 78 رصد آسمان را شروع کرده است. او در مورد نحوه کار ستاد استهلال می‌گوید: قبل از استهلال باید مختصات هلال را مشخص کنیم. این کار به وسیله نرم‌افزارهای نجومی انجام می‌شود. بر اساس مختصات به دست آمده بهترین مکان برای رصد انتخاب می‌شود و گروه‌ها به آنجا اعزام می‌شوند. وقتی منجمان هلال را ببینند با دفتر مرکزی تماس می‌گیرند و به مسئول دفتر گزارش می‌دهند. گزارش‌های دریافتی خدمت مقام معظم رهبری می‌رسد و در صورت یقین به مشاهده هلال، ایشان عید را اعلام می‌کنند. اصفهانی می‌گوید برای گزارش‌هایی که به ستاد استهلال داده می‌شود نیازی به فرستادن عکس نیست فقط باید هلالی که دیده می‌شود هلالی عمومی باشد که مردم عادی نیز قادر به تشخیص آن باشند.
 
با غروب خورشید یکی از اعضای گروه تلسکوپ 8 اینچ را جمع می‌کند ولی دیگر اعضای گروه با تلسکوپ 6 و نیم اینچ مشغول به دیدن ستاره‌ها می‌شوند. میرسعید می‌گوید که برای رصد هلال فردا شب به برج میلاد می‌رود. او می‌گوید فردا شب هلال از این نقطه به راحتی قابل تشخیص است. در تهران هم اگر غلظت جو زیاد نباشد می‌توان ماه را رویت کرد.

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha