نقد فیلم/

نگاهی به فیلم سینمایی رژیم طلایی

نگاهی به فیلم سینمایی رژیم طلایی

گروه فرهنگی «سراج24»،‌ فیلم های جشنواره پسندی می شناختیم که سوژه هایی اجتماعی و تلخ داشتند و قصه خود را در بستری کاملاً رئالیستی تعریف می کردند. او در فیلم «زیستن»، داستان زندگی عکاس پیری با بازی اصغر بیچاره را به نمایش می گذاشت و در «خاک سرد» هم ماجرای چند نفر از زلزله زدگان بم را با لحنی سرد بیان می کرد.

 
خلاصه داستان رژیم طلایی این گونه است که زن و مردی در زندگی مشترکشان دچار اختلاف می شوند و کارشان بالا می گیرد. مهریه زن، طلا به اندازه وزن زن و مرد است. به همین دلیل مرد تصمیم می گیرد خودش را به سرعت لاغر کند و زن به چاق شدن رو می آورد. وقتی پری مهریه 16 میلیارد و 450 میلیونی اش را به اجرا می گذارد زندگی مشترک او با شوهر بی عاطفه اش دچار چالش می شود. اما نکته اینجاست که این کار نه تنها روابطشان را ترمیم نمی کند بلکه هر دویشان را به دام لجبازی های کودکانه می اندازد.مهدی هاشمی، مریلا زارعی، امین حیایی، پروین ملکی، صنم سجادیان و... بازیگران رژیم طلایی هستند.
 
رضا سبحانی که فعالیت سینمایی اش را در سال 50 با سینمای آزاد اهواز شروع کرده، با همراهی کیانوش عیاری پا به سینمای حرفه ای گذاشته است. در این فیلم، درام رژیم طلایی در چهار شاخه شکل گرفته است؛ شاخه اول سقط جنین های پی در پی شخصیت زن داستان است. این موضوع کشمکش دیگری را موجب می شود.
 
شوهر او به توصیه مادرش، برای جبران این نقیصه، تصمیم می گیرد که همسر دومی اختیار کند تا برایش بچه به دنیا آورد. فاز بعدی انتقام پروین از مهدی به خاطر تصمیم تجدید فراش است که همانا به اجرا گذاشتن مهریه سنگینش ( طلا به وزن زوجین) می باشد. فاز چهارم، تلاش متفاوت زن و شوهر برای کاهش یا افزایش مهریه است. این فیلم نمونه ای از یک فیلمفارسی است که مبدع نامگذاری آن، شادروان دکتر هوشنگ کاووسی است. رژیم طلایی در ابتدا قرار بود با نام «خواب های طلایی» روانه اکران گردد، اما سازندگانش تصمیم گرفتند به سراغ نامی بروند که با قصه فیلم تناسب بیشتری داشته باشد حتی می خواستند رژیم طلایی را به جشنواره فجر 91 برسانند اما به دلیل طولانی شدن فیلمبرداری و... نتوانستند فیلم را به موقع تحویل جشنواره بدهند. حسین فرحبخش و عبدالله علیخانی، تهیه کنندگان این فیلم هستند.
 
موضوع مهریه های هنگفت و عجیب و غریبی همچون اهدای طلا و جواهر به وزن آدم ها، سوژه قابل پرداختی است مخصوصاً به عنوان یک فیلم سینمایی کمدی؛ اما نوع پرورش و گسترش آن در بستر درام، یک بحث دیگر است. آنچه در این فیلم جریان دارد دم دست ترین شکل آن است. در رژیم طلایی، از همان سکانس اول که پروین مثل دیوانه ها به خاطر وجود زعفران در داخل حلیم می خندد، تا صدای ترانه «شادوماد» و ورق زدن آلبوم عکس زنانی که قرار است مادر مهدی برای پسرش به خواستگاری شان برود، ادراک و احساس تماشاگر به هیچ انگاشته 
می گردد برخلاف فیلم «لیلا» ساخته داریوش مهرجویی. در آن فیلم هم ماجرا عبارت بود از نازایی زنی جوان و اصرار مادرشوهرش به تجدید فراش مرد قصه، اما بازی، میزانسن، دیالوگ و ریتم همگی در خدمت ساحتی اندیشمندانه بود.
 
رژیم طلایی، با ایجاد نمودهای به شدت اغراق آمیز در چهره و شمایل بازیگران یا دفرمه کردن کاریکاتوری عضلات صورت موقع دیدن سوسک و موش برای فضاسازی های کمدی به دنبال خنداندن تماشاگر است، در حالی که در این نوع کمدی و در داستانی که روی مهریه های هنگفت متمرکز شده، بافت قصه، کمدی موقعیت است.
 
رژیم طلایی، یک کمدی خانوادگی از جنس کمدی های مجموعه های مناسبتی تلویزیون است و پایان فیلم، بدترین قسمت آن است. این همه جنگ و دعوای زن و شوهر سر چاق و لاغر شدن، ناگهان قطع می شود و به سکانسی می رسیم که هر دو به شدت پشیمان شده اند و با نگارش بیانیه هایی شعارگونه راجع به لزوم مهرورزی زوجین به یکدیگر و بی فایده بودن لجبازی و امثال آن، بی مقدمه آشتی کرده و با هم می خندند و مجسمه های دو پرنده عاشق را به هم نزدیک می کنند.
 
این فیلم یکی دیگر از ناکامی های شرکت پویا فیلم در گیشه است. فروش ناچیز «پس کوچه های شمرون» در سال گذشته گویا درس عبرتی برای مسئولین پویا فیلم نشد و آنها باز هم تصمیم گرفتند قصه ای معمولی را با حد اقل هزینه به فیلم تبدیل کرده و روانه سینماها کنند تا بتوانند مخاطبان عام را به سینماها بکشانند. اما در کنار رقبای قدرتمندی مثل «رسوایی»، «تهران 1500» و حتی «حوض نقاشی» نتوانست حرفی برای گفتن داشته باشد.

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha