اختصاصی سراج24؛

معرفی کتاب | عاشورا

معرفی کتاب | عاشورا

به گزارش سراج24؛ در هفته دوم کتابخوانی پایگاه خبری سراج24 قصد داریم به معرفی کتاب «عاشورا» نوشته استاد علی صفائی حائری بپردازیم.

کتاب «عاشورا » بررسی و تحلیل حرکت امام حسین (ع) به قلم استاد علی صفایی حائری (عین - صاد) که توسط انتشارات لیله القدر به چاپ رسیده است. ایشان در این کتاب ابعاد و انگیزه‌ها و هدف‌های این قیام بزرگ را تحلیل کرده‌اند.

در این کتاب با توجه به این نکته که زندگی صحنه پیکارها و میدان مبارزه هاست، به اشکال مختلف، انگیزه ها، هدف ها، نیازها و سدها و مانع های جهاد و مبارزه می پردازد. و در نهایت با بررسی تحلیل های مختلف در رابطه با قیام و حرکت امام حسین(ع)، نویسنده خود به تحلیلی از قیام اباعبدالله(ع) می پردازد.

در کتاب «عاشورا»، تحلیل‌های گوناگون متفکران جهان اسلام در مورد قیام امام حسین (ع) و هدف حرکت ایشان، بررسی و نقد و تبیین شده است که هیچ کدام از این تحلیل‌ها نتوانسته‌اند تمام ابعاد و زوایای حرکت امام حسین علیه السلام را معرفی کنند.
نویسنده با دقت در تفاوت معنای «هدف» و معنای «انتخاب»، به تحلیلی کامل از حرکت امام حسین (ع) می‌پردازد. مؤلف این کتاب، مسائل بنیادی را که صاحب هر نظریه مفروض گرفته، نقد کرده و به این سؤالات پاسخ می‌دهد که :
آیا امام قیام کرد یا مجبور به قیام زودهنگام شد؟
آیا این حرکت هدف امام بود یا بهترین انتخاب او در آن شرایط بود؟
 
همه کتابهای استاد صفائی سرشار از نکات نغز و بدیع است که با زبانی گیرا و واژگانی زیبا بیان شده‌اند. بیان عین صاد به گونه‌ای است که هم مخاطب عام از آن بهره می‌برد و هم مخاطب خاص به ارزش آن پی خواهد برد. علی صفائی حائری به یقین از ارزشمندترین و در عین حال، نادرترین متفکرینی است که با جادوی سخن و کلماتش، عمیق‌ترین مفاهیم دینی، فلسفی، عرفانی و حتی اجتماعی را به جان مخاطب می‌نشاند. چه حیف که هنوز بسیاری با ایشان و آثارشان آشنایی ندارند.

بخش هایی از متن کتاب «عاشورا» به قلم عین صاد( علی صفائی حائری):

«هر درگیری احتیاج به نیرو و نفرات و رهبر دارد. و این رهبر است که باید افرادش را بسازد و نفراتش را تربیت کند و به آن‌ها نیرو برساند.

هر چقدر هدف عمیق‌تر و پخته‌تر باشد، این رهبری سنگین‌تر و دقیق‌تر خواهد شد. برای رسیدن به نان و دستیابی به قدرت، می‌توان از زد و بند و غارت هم استفاده کرد، اما هدف‌های آزادی و توحید... با پای اسارت و با دست شرک به جایی نمی‌رسند.

برای ساختن مجاهدینی در سطح پایین می‌توان از دردها و رنج‌ها و محرومیت‌ها بهره گرفت و می‌توان از خفقان‌ها و فشارها نردبانی ساخت، اما برای هدف‌های بالاتر از رفاه و آزادی و عدالت نمی‌توان با این پاها راه رفت و بر این دست‌ها تکیه داد.

هر چقدر هدف‌ها عالی‌تر و عمیق‌تر و وسیع‌تر باشند، رهبر باید در تهیهٔ نیرو و ساختن نفرات، رنج‌ها و صدمه‌های زیادتری ببیند و تمام کار را خود به عهده بگیرد و از زد و بندها و ائتلاف‌ها بپرهیزد، مگر هنگامی که در سطح برتر و پایگاه محکم‌تری قرار گرفته باشد و بتواند بهره‌برداری کند.»

اخبار مرتبط

ویژگی بارز اصحاب سیدالشهداء علیه السلام

مراسم بزرگداشت آیت الله صفایی حائری برگزار می‌شود

۴ نفر از اصحاب امام علی (ع) که از شهادت خود و دیگران خبر داشتند

0 نظر

ارسال نظر

capcha