باقری:

انتخاب زمان برگزاری نشست «روند آستانه» در تهران نشانه هوشمندی دیپلماسی ایران است

انتخاب زمان برگزاری نشست «روند آستانه» در تهران نشانه هوشمندی دیپلماسی ایران است

به گزارش سراج24؛ علی باقری با اشاره به تحولات منطقه ای و بین المللی، "فرصت ربایی" را یکی از ویژگی های دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران عنوان و اظهار کرد : در سیاست همسایگی، روابط با همسایگان سقف ندارد. باید از همه ظرفیت های بالفعل و بالقوه استفاده کرد تا با «تعامل حداکثری با همسایگان» بستر لازم برای «پیوندهای پایدار و بلندمدت اقتصادی میان کشورهای منطقه» فراهم شود.

 باقری، آشکار شدن ضعف های بنیادین یکجانبه گرایی و چالش های بزرگ سیاسی و اقتصادی آمریکا در حفظ جایگاه هژمون جهانی راT یادآور شد و تصریح کرد: پیوستن ایران به «سازمان همکاری شانگهای» و «مجموعه بریکس»، قدرت راهبردی و جایگاه ژئواستراتژیک چندجانبه گرایی را به صورتی معنادار، ارتقاء می بخشد.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه با اشاره به ناکامی رئیس جمهور آمریکا در تحقق اهداف سفرش به منطقه، تاکید کرد: برنامه ریزی اجلاس آستانه به فاصله چند روز پس از سفر ناموفق بایدن به منطقه، نشانه «هوشمندی دیپلماسی ایران» و نماد برتری «گفتمان تعامل منطقه ای جمهوری اسلامی ایران» است.

باقری، الگوی تدوین برنامه های بلندمدت روابط با قدرت های منطقه ای و جهانی را بااهمیت توصیف و اظهار کرد: «الگوی برنامه‌های بلندمدت در روابط دوجانبه» که در مقطع اخیر علاوه بر چین، روسیه، ونزوئلا و ترکیه را هم دربر گرفت، به «پایدارسازی روابط اقتصادی» منجر شده و به طور موثر مانع تأثیرگذاری تکانه‌های سیاسی و اقتصادی بین‌المللی بر وضعیت اقتصادی کشور گردیده و خنثی‌سازی تحریمها را در میدان اقتصاد و تجارت معنا می‌بخشد.

 به گزارش ایسنا، در این نشست معاون سیاسی وزارت امور خارجه به پرسشهای نمایندگان درباره موضوعات مختلف سیاست خارجی از جمله مذاکرات رفع تحریمها نیز پاسخ داد.

 

اخبار مرتبط

رایزنی تلفنی وزیران امور خارجه ایران و عمان

دشمن غاصب رو به ضعف و "مقاومت فلسطین" رو به قوت است

ماهواره خیام با موفقیت پایدارسازی شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha