هاضمه نظام اسلامی فساد را نمی پذیرد

هاضمه نظام اسلامی فساد را نمی پذیرد

به گزارش سراج24؛ آیت الله دکتر ابراهیم رییسی ۳۱ تیرماه ۱۴۰۱ در جلسه شورای اداری استان مرکزی با اشاره به اینکه امروز در وهله اول باید در محضر پروردگار، مردم، ارباب رجوع و سلسله مراتب اداری و سازمانی پاسخگو باشیم، اظهار کرد: در ذات مسئولیت پذیری، پاسخگویی جای دارد و برای هر فعل و ترک فعل، پاسخ همراه با حجت می خواهیم.

وی با اشاره به لزوم اندیشدن به ارتقای خود و جامعه بیان کرد: اگر فردی نسبت به اطراف خود حسی نداشته باشند فردی مرده محسوب می شود و اگر جامعه ای تارک امر به معروف و نهی از منکر شد در واقع همه آن جامعه مرده است. اگر سنسورهای وجود انسان کار نکند، اگر فقر و فساد را ببنیم و برافروخته نشویم در واقع مرده ایم چراکه جامعه سالم این ناهنجاری ها را نمی پذیرد.

رییسی با بیان اینکه جامعه سالم که سنگ زیربنای آن اخلاق، عدالت و ... است انسان را به سمت دارالسلام هدایت می کند، گفت: استان مرکزی مهد بزرگان و مفاخر کشور است، یک چهارم مفاخر کشور در این خطه پرورش یافته اند که در راس آنها بنیانگذار جمهوری اسلامی به عنوان فخر جهان و الگویی برای انسان ها جای دارد چراکه ایشان خود را شناخته و مسیر زندگی خود را خوب تنظیم کردند.

وی تصریح کرد: مفاخر را معرفی و به آنها افتخار می کنیم، اما افتخار به آنها در واقع مسئولیت آفرین است. شهدای این استان آینده ساز و تاریخ ساز شدند و امروز ما در این فضا باید به عنوان مسئول پاسخگو باشیم.

رییس جمهوری با بیان اینکه با توجه به همه ظرفیت های استان، باید تحول رخ دهد و اقدامی جهشی شگل گیرد، افزود: امروز مشکلاتی در حوزه‌های آب، کشاورزی، ایجاد اشتغال، ساماندهی معادن راه اندازی صنایع، جاده های مواصلاتی، وضعیت فقر و بیکاری و ... مطرح شد که می توان آنها را حل کرد و راهکار حل آن نیز در درون کشور و سازوکارهای نظام است و افرادی که امروز در این جلسه حضور دارند باید این مشکلات را حل کنند.

وی بیان کرد: برخی از موارد راه حل های پیچیده دارد و برخی ساده است، اما قطعا هر مشکلی راه حل دارد، باید کار مشترکی را با اعتماد به نفس و بر اساس داشته هایمان رقم بزنیم، گفته شد اعتبار، کارشناس زبده و ... می خواهیم اما بیشترین سهم موفقیت در امور مدیریتی است.

رییسی با تاکید بر اینکه  انتظار مردم از مدیریت شناخت مشکلات و پیدا کردن راه حل برای گره گشایی است، گفت: اینکه مردم با فساد و روابط غیراداری مخالفند، حق مسلم آنهاست. فساد در هیچ دوره ای زیبنده نظام اسلامی نیست و در این دوره این شرایط بیشتر مورد انتظار است چرا تجربه ۴۰ ساله داریم و زمان آزمون و خطا گذشته است، مردم کار درست و متقن و اجرای انقلابی همراه با دغدغه مندی از مسئولان می خواهند.

وی تاکید کرد: با درک شرایط کنونی، باید با مجموعه تلاش هایمان مردم را امیدوار کنیم و قطعا این امر مولفه قدرت در کشور را تقویت می کند، موشک و نیروهای مسلح در کشور افتخار ما هستند، اما قدرت ما به امید و اعتماد مردم وابسته است و هر چه مردم اعتماد بیشتری داشته باشند مولفه قدرت بیشتر نمود پیدا می کند.

رییس جمهوری با بیان اینکه همه مسئولان بسته به جایگاهشان در اعتمادسازی و جلوگیری از مایوس کردن مردم نقش دارند، گفت: در نظام اسلامی گفته نمی شود که فقط امام المسلمین عادل باشد، بلکه هر فردی که در نظام اسلامی کار می کند باید عدالت را دنبال و رعایت کند البته عدالت به معنی تساوی نیست.

وی تصریح کرد: در گام دوم انقلاب اسلامی موظف به عملکرد درست متقن و عادلانه هستیم. عقب افتادگی در دوره اول به هر دلیل رخ داده است باید حتما جبران شود چراکه امروز وقت اقدام و عمل است و در این میدان باید با اندیشه و انگیزه و عمل انقلابی و پایداری و پیگیری مجدانه امور را دنبال کرد.

رییسی با بیان اینکه کار باید به هر شکل ممکن انجام گیرد، افزود: قطعا با روحیه جهادی امور به ثمر می رسد و امروز سخت نیازمند نگاه جهادی هستیم و این امر، انتظار مردم و رهبری است.

وی با اشاره به پروژه های مورد اشاره از سوی مسئولان استان گفت: قطعا همه نیازهای استان را نمی توان در یک سفر رفع کرد، اما باید اولویت بندی کرد. مسلما بیمارستانی که به ۸۰ درصد پیشرفت رسیده است باید برای تکمیل آن به سرعت اقدام کرد، درخصوص برخی صنایع نیمه تعطیل و تعطیل باید اقدام درست صورت گیرد، شرکت هایی که امروز مورد بازدید قرار گرفتند خط تولید دارند، کارگران پای کار هستند و باید مشکلات مدیریت آنها را حل کرد و اشتغال هزار نفر را به سه هزار نفر رساند.

رییسی با بیان اینکه استان در حوزه تولید پنل های خورشیدی فعال است که بسیار اقدام ارزشمندی است و باید مشکلات جزئی آن حل شود، گفت: یکی از مراکز اصلی تولید کشور، استان مرکزی است که باید وضعیت آن ارتقا یابد. در این استان نباید دغدغه کار وجود داشته باشد و باید بیکاری رفع شود چراکه امکان تحقق اشتغال وجود دارد. در حوزه معدن مشکلات قانونی وجود دارد که مجلس می تواند به سرعت ورود کند.

وی با تاکید بر اینکه قانون درست است، اما در کشور نیازمند مدیریت هستیم، گفت: مشکل امروز صنایع استان مرکزی علاوه بر خصوصی سازی، واگذاری صنایع به مدیریت های نادرست است و برای اصلاح این وضعیت نیازمند مدیران پای کار و انقلابی هستیم. در حوزه معادن به عنوان ظرفیت مهم استان باید بررسی شود که درست واگذار شده اند و درست بهره برداری می شوند و حقوق مالکانه را پرداخت می کنند یا خیر و آیا مسئولیت اجتماعی خود را نسبت به منطقه انجام می دهد یا خیر و باید این امور را مدیریت ها دنبال کنند.

رییسی با بیان اینکه روابط ناسالم از مشکلات نظام اداری در کشور است، گفت: دستگاه نظارتی باید تیم اختصاص دهد و روابط ناسالم را با قوت پیگیری کند و حداکثر ظرف مدت یک ماه روابط ناسالم را در واگذاری ها دنبال کند. پسندیده نیست که مردم چنین اتفاقاتی را ببینند، این استان ۷ هزار شهید داده و خانواده شهدا این وضعیت را نظاره گر هستند، از نظر قانون فردی، که فساد دارد، باید روی پیشانیش مهر بخورد و به مردم معرفی شود.

وی با تاکید بر اینکه هاضمه نظام اسلامی فساد نمی پذیرد، افزود: آینده نظام هستی مربوط به صالحین است.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه طرح جامع کاهش الودگی هوای اراک به صورت کامل اجرایی نشده است و با بیان اینکه کار صنعتی و توسعه صنعتی آری، آلودگی صنایع خیر، گفت: هزینه در این حوزه سرمایه گذاری است، توسعه صنعتی نیاز است، اما نباید به هر قیمتی صورت گیرد و در واقع توسعه صنعتی فرع بر محیط زیست است.

رییسی با بیان اینکه مدیران همکاران خود را از بین نیروهای بومی انقلابی کارآمد انتخاب کنند و این انتخاب اولویت دارد، افزود: حرمت نظام، انقلاب، خون شهدا و نظام اداری کارآمد باید حفظ شود و اگر فردی همراه نیست از نیروهای انقلابی و کارآمد استفاده شود.

اخبار مرتبط

تعداد نیروگاه های کشور در یکسال ۶ برابر ۱۰ سال اخیر شد

خراسان رضوی یکی از صادرکنندگان اصلی تجهیزات ساختمانی است

صنعت چاپ نیاز به بازسازی و نوسازی دارد

0 نظر

ارسال نظر

capcha