در دومین روز از رویداد هنری «به عشق علی(ع)» مطرح شد؛

تلاش برای سوق دادن مخاطب با شفقت و مهربانی حضرت علی(ع)

تلاش برای سوق دادن مخاطب با شفقت و مهربانی حضرت علی(ع)

به گزارش سراج24؛ دومین روز از مجموعه کارگاه های رویداد هنری «به عشق علی(ع)» به همت کانون هنری - رسانه ای رضوان و با مشارکت سازمان فضای مجازی سراج امروز پنج شنبه 23 تیرماه 1401 در مجتمع فرهنگی سرچشمه برگزار شد. این در حالی‌ست که رویداد هنری «به عشق علی(ع)» تا جمعه 24 تیرماه ادامه خواهد داشت.

احسان جعفر پیشه مدرس کارگاه تایپوگرافی رویداد هنری «به عشق علی(ع)» درباره این کارگاه اظهار داشت: در این کارگاه سه روزه شاهد هم افزایی بین بخش های موشن گرافیک، تدوین، پوستر و تصویرسازی و پادکست هستیم؛ از این روی در بخش تایپوگرافی، شرکت کنندگان به تولید آثاری از القاب، اسماء و عبارات منتسب به حضرت علی(ع) و نیز برخی احادیث مرتبط با غدیر با رویکرد خوشنویسی و طراحی حروف و نیز ترکیب و تزئین حروف با آنها می پردازند.

وی افزود: بر این اساس خروجی این کارگاه‌ به صورت پوستر قابل ارائه خواهد بود و می توان از آن در فضای مجازی، تبلیغات شهری و حتی تزئین مراسم های عید غدیر استفاده کرد.

جعفر پیشه درباره رویکرد فعالیت ها در رویداد «به عشق علی(ع)» هم ‌گفت: رویکرد فعالیت ها در اینجا فقط تولید اثر است البته در پیاده سازی و طراحی، برخی نکات آموزشی به شرکت کنندگان کارگاه ها ارائه می شود اما نکته ای که می توان در اینجا به آن اشاره کرد این است که برگزاری چنین برنامه هایی باعث می شود تا دانش و آموخته های ذهنی به فعالیت عملی منجر شود و در کنار آن میزان آموخته ها نیز محک بخورند و با مشخص شدن نواقص و ایرادات، در رفع آن کوشش هایی صورت گیرد.

وی ادامه داد: این کارگاه هرچند در ایام منتهی به عید غدیر برگزار شده ولی آثاری که تولید می شود مستقیم به واقعه غدیر نمی پردازد براین اساس سعی شده محتوای آثار تولیدی به سمت و سوی شفقت و مهربانی حضرت علی(ع) سوق پیدا کند.

مدرس کارگاه تایپوگرافی اضافه کرد: بر این اساس برای تولید اثر، از اشعار فارسی و عربی که مخاطبان نسبت به آنها آشنایی بیشتری دارند استفاده می شود و این در حالی است که پیش از برگزاری رویداد فرهنگی به عشق علی(ع) مقرر شده بود خطبه غدیریه مبنا قرار گیرد ولی چون عبارات خطبه غدیریه ثقیل است و امکان تایپوگرافی عربی آن وجود نداشت، به سمت ارائه ترکیبی از تایپوگرافی و تصویر و نه لزوما خوشنویسی رفتیم تا وجهه ای تصویری و بصری به تایپ بدهیم؛ موضوعی که درگذشته چنین رویکردی را کمتر ملاحظه کردیم.

*رویداد به عشق علی(ع) بزرگترین واقعه فرهنگی تاریخ شیعه است

هاجر سلیمی نمین مدرس کارگاه تصویرسازی درباره اهمیت پرداختن به موضوع غدیر نیز اظهار داشت: در این رویداد جمعی از هنرجویان در کنار گروه های دیگر با موضوع غدیر به خلق اثر می پردازند و تلاشمان بر این بوده که بتوانیم تاثیرات غدیر، از زمان پیدایش تاکنون و همچنین در ادامه تا آینده نیز به نحوی، در آثار تولیدی دیده شود.

وی افزود: در حقیقت بزرگترین واقعه تاریخ شیعه غدیر است لذا پرداختن به این موضوع از جنبه های مختلف اهمیت دارد که در این رابطه چنانچه بخواهیم یکی از تاثیرات آن را بیان کنیم باید به وجود حب حضرت علی(ع) در میان شیعیان و اهل تسنن اشاره کرد که می تواند باعث افزایش وحدت میان مسلمانان شود. بنابر این چنانچه بر موضوع مورد اشاره تمرکز صورت گیرد، اثرات بسیار مطلوبی در جامعه به دنبال خواهد داشت.

سلیمی نمین ادامه داد: این شاید اولین رویدادی باشد که علاقمندان به غدیر دور هم‌ گرد آمدند تا با محوریت غدیر به خلق اثر بپردازند در حقیقت برگزاری موضوعاتی به این صورت می تواند در تغییر ذائقه مخاطب و آشنا کردن مردم با زاویه نگاه های جدید به غدیر، بسیار تاثیر گذار باشد..

وی اضافه کرد: در این رابطه همان گونه که عنوان شد در این بخش از جشنواره‌ سعی کردیم علاوه بر توجه به گذشته، معاصر و حتی آینده متاثر از غدیر را هم ترسیم کنیم و نگاهی فرا تاریخی به واقعه غدیر داشته باشیم.

*رویداد «به عشق علی(ع)» فرصتی برای ایجاد تفاهم و ارتباط بین هنرمندان حوزه هنر آیینی و انقلاب اسلامی

صادق شاهسوند مسئول کارگاه تدوین «به عشق علی(ع)» نیز اظهار کرد: پیش بینی کردیم در این کارگاه ۱۰ مورد تدوین ویدئو به محوریت واقعه غدیر خم آن هم با موضوع عدالت به جهت مطالبه عمومی جامعه داشته باشیم. به همین جهت ایده های مطرح شده را به سناریو تبدیل کردیم که در حال تولید هستند.

وی افزود: در این راستا تاکنون دو اثر ویدئویی یک دقیقه ای برای نشر در فضای مجازی در دست تولید قرار دارد که برای روز سوم این جشنواره آماده خواهد شد؛ البته به دلیل اینکه دو اثر مورد اشاره به مرحله نهایی نرسیده اند، عنوانی برای آنها انتخاب نشده است.

مسئول کارگاه تدوین رویداد فرهنگی ‌«به عشق علی(ع)» سپس درباره آثاری که تاکنون با موضوع واقعه غدیر منتشر شده نیز بیان داشت: خوشبختانه دهه هشتادی ها که جوانان انقلاب محسوب می شوند در رابطه با تولید آثار مرتبط با واقعه غدیر، خوب شروع کردند اما با این وجود تاکنون در رابطه با موضوع اشاره شده، آثار زیادی تولید نشده است. یعنی به نظر می رسد در این خصوص کم کاری هایی وجود دارد که به نحوی ممکن باید آنها جبران شود.

شاهسوند تاکید کرد: بخشی از این کم کاری ها متوجه دستگاه هایی است که باید از پدید آورندگان آثار هنری مذهبی حمایت می کردند که حمایتی صورت نگرفته است لذا آنچه از بابت حمایت دستگاه های متولی مشاهده می شود باعث شده آثاری کلیشه ای و تکراری تولید شود.

وی در پایان درباره استفاده از خلاقیت در دو اثر مورد اشاره نیز اضافه کرد: در تولید دو اثر مرتبط با واقعه غدیر سعی کردیم خلاقیت را با بهره گیری از صداگذاری انجام دهیم البته برای این کار هم از موسیقی آرشیوی تلفیقی استفاده می کنیم.

لازم به یادآوری است، رویداد مردمی «به عشق علی(ع)» از روز چهارشنبه 22 تیرماه درمجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (سرچشمه) توسط کانون هنری - رسانه ای رضوان آغاز به کار کرده و تا جمعه 24 تیرماه نیز ادامه می یابد. بزرگداشت بزرگترین عید شیعیان جهان غدیر خم و تکریم خدمت به خلق الهی، محور اصلی رویداد «به عشق علی(ع)» است.

 

اخبار مرتبط

محتواسازی صد هنرمند در سه روز به عشق علی(ع) + تصاویر

آثار فاخر «به عشق علی(ع)» رونمایی شد +لینک دانلود

رویداد «به عشق علی(ع)» آغاز به کار کرد / تکریم از بزرگترین عید شیعیان جهان +تصاویر

0 نظر

ارسال نظر

capcha