شیپور خطر کرونا دوباره به صدا درآمد؛ واکسن و ماسک یادتان نرود

شیپور خطر کرونا دوباره به صدا درآمد؛ واکسن و ماسک یادتان نرود

به گزارش سراج24؛ محمد مهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت درباره شیوع مجدد بیماری کرونا در کشور با اشاره به اینکه دو هفته است که آمار مبتلایان این بیماری در حال افزایش است گفت: در بین بیماران زیر سویه‌های BA۴ و BA۵ هم دیده می‌شود. این زیرسویه‌ها عوارض خفیف تا متوسط ایجاد می‌کنند و اما همین زیرسویه‌ها در افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند بسیار خطرناک بوده و می‌توانند منجر به بستری شدن بیمار و حتی تبعات بدتر شوند. به همین دلیل این موضوع به شدت رصد می‌شود.

 

سرعت بالای شیوع زیر سویه جدید امیکرون

گویا با تاکید بر اینکه سرعت انتقال زیر سویه های BA۴ و BA۵ نسبت به زیرسویه‌های قبلی بسیار بیشتر شده است، اظهار داشت: این زیرسویه‌ها سرعت بیماریزایی بالایی دارند و بیماری به سرعت از فرد مبتلا به انسان سالم منتقل شود؛ به همین دلیل شیوع آن در سطح جامعه هم بسیار سریع خواهد بود.

عضو درمان ستاد ملی کرونا متذکر شد: این آمار از ۴۰ به ۲۰۰ مورد در روز رسیده است. باید به روند بیماری توجه کنیم تا نکند مردم این روند را جدی نگیرند و بیمارستان های ما دوباره پر از مریض کرونایی شود.

واکسیناسیون کودکان۵ تا ۱۱سال جدی گرفته شود

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت از تمامی هموطنان خواهش کرد: هرچه زودتر افرادی که واکسن تزریق نکرده‌اند با سرعت واکسن بزنند. افرادی که ۶ ماه از دریافت دُز آخر آنها گذشته با سرعت دُز یادآور را تزریق کنند و واکسیناسیون کودکان۵ تا ۱۱سال جدی گرفته شود. ما به شدت نگران هستیم؛ به ویژه افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند باید این موضوع را جدی بگیرند.

به اندازه کافی واکسن در اختیار داریم

وی با تاکید بر اینکه همه واکسن‌های کرونایی موجود در کشور مورد تایید وزارت بهداشت هستند،گفت:به اندازه کافی واکسن در اختیار داریم.

این مسئول در وزارت بهداشت یادآور شد:دنیا وارد موج جدید کرونا شده و کشور ما هم از این موضوع مستثنی نیست.دو تا سه هفته آینده برای ما بسیار سخت خواهد بود. امیدواریم از مرداد و شهریور وارد موج جدیدی نشویم.

وی گفت:همه چیز بستگی به رفتار مردم و استقبال آنها از تزریق واکسیناسیون عمومی دارد.تمامی مراکز واکسیناسیون و پذیرش بیمار بسیج شده و ساعات کاری انها افزایش پیدا کرده است تا مردم معطل نشوند.

واکسیناسیون کودکان به اندازه بزرگسالان مهم است

گویا خاطرنشان کرد: واکسیناسیون کودکان به اندازه بزرگسالان مهم است. پوشش واکسیناسیون کودکان ۵ تا ۱۱ ساله برعکس سنین ۱۲ تا ۱۸ سال در کشور بسیار پایین است. از والدین کودکان ۵ تا ۱۱ ساله درخواست می‌کنم تا دیر نشده به مراکز واکسیناسیون مراجعه کرده و واکسن فرزندان خود را تزریق کنند.

 

در اماکن سرپوشیده ماسک فراموش نشود

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت از مردم درخواست کرد: مطابق دستورالعمل وزارت بهداشت باید در اماکن سرپوشیده از ماسک استفاده کرد. باید نهایت احتیاط در این اماکن صورت گیرد.

وی گفت: چون زیرسویه‌های جدید به شدت واگیردار هستند و اگر رعایت نکنیم به سرعت بیمار خواهیم شد. علائم این زیرسویه‌ها شبیه اُمیکرون است اما با افزایش تعداد بیماران ممکن است شدت بیماران هم افزایش یابد.

مسعود مردانی، استاد بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پاسخ به این پرسش که «وضعیت کنونی کرونا در کشور در چه حالی است؟»، اظهار داشت: قبل از این پیک دلتا و امیکرون را خوشبختانه به سلامتی گذراندیم و آرامش نسبی طی شد، اما واریانت های امیکرون در جهان توانستن خطرآفرین شوند؛از جمله در اروپا، فرانسه و آلمان.

وی ادامه داد: در ایران نیز واریانتBA1,BA2 را داشتیم تا آنکه هفته اخیر واریانت BA5  اضافه شدو اگر حتی فردی امیکرون BA1 , BA2 را هم گرفته باشد می تواند گرفتار این واریانت شود.

 

چه کسانی دز یادآور واکسن کرونا را تزریق کنند؟

وی درباره اینکه کدام گروه‌های سنی مجاز به دریافت دز یادآور واکسن کرونا هستند؟، تصریح کرد: در گروه سنی ۵ تا ۱۸ سال تاکید داریم دو نوبت واکسن تزریق شود. گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ سالی که مبتلا به بیماری تضعیف کننده سیستم ایمنی هستند هم می‌توانند یک نوبت دز یادآور واکسن (دز سوم) تزریق کنند.

زهرایی متذکر شد: پیش از این وزارت بهداشت توصیه کرده بود تا افراد بالای ۷۰ سال، کسانی که بیماری زمینه‌ای دارند و کارکنان مراکز بهداشتی درمانی پس از گذشت ۶ ماه از تزریق دز آخر واکسن برای تزریق دز یادآور مراجعه کنند.

رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت گفت: طی روزهای اخیر نیز به تمام افراد گروه سنی بالای ۱۸ سال که شش ماه از تزریق واکسن قبلی‌شان گذشته باشد، اعلام کرده‌ایم که برای تزریق دز یادآور مراجعه کنند.

وی اضافه کرد:کسانی که پیش از این دز سوم را تزریق نکرده بودند دز یادآورشان همان دز سوم و کسانی‌ که قبلا دز سوم را تزریق کرده بودند نیز دز یادآور فعلی‌شان، دز چهارم است.

اخبار مرتبط

مردم برای تزریق واکسن اقدام کنند/ مراجعه سرپایی 4200 نفر به مراکز درمانی طی 24 ساعت در پایتخت

تزریق سه دُز واکسن برای تشرف زائران اربعین الزامی است

تزریق واکسن کرونا قطره چکانی شده است

0 نظر

ارسال نظر

capcha