وزیر صنعت:

صادرات محصولات با فناوری و اشتغال بالا در اولویت قرار گیرد

صادرات محصولات با فناوری و اشتغال بالا در اولویت قرار گیرد

به گزارش سراج24؛ سید رضا فاطمی امین شامگاه سه‌شنبه در جمع صادرکنندگان نمونه استان اصفهان اظهار داشت: در صادرات نباید فقط به تراز مالی آن دقت شود بلکه تراز فناوری، اشتغال، سرمایه‌گذاری، آب و  انرژی نیز اهمیت دارد و این مساله از امسال و بویژه سال آینده در نظر گرفته خواهد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت، خواستار افزایش کیفیت صادرات شد و ادامه داد: صادراتی پایدار است که ارتباط بین کسب و کار را شکل دهد.

وی با اشاره به اینکه ایران با بسیاری از کشورها روابط سیاسی خوبی دارد اما روابط  اقتصادی ما پایین‌تر از حدی است که باید باشد زیرا ارتباط بین کسب و کارها فراهم نشده است، گفت: در این زمینه اقداماتی مانند ایجاد مراکز تجاری انجام شده است و ارتباط بین استان با استان باید شکل بگیرد.

وی با بیان اینکه ایران نباید در روابط تجاری خود دو جانبه نگاه کند، گفت: ایران باید در جایگاه مناسبی در زنجیره‌های تامین بین المللی قرار بگیرد مثلا یک محصولی در هند تهیه و مواد اولیه در ایران تکمیل و در روسیه فروخته شود.

فاطمی امین افزود: باید به سمت سرمایه گذاری مشترک پیش برویم  و در حلقه های موثر و تاثیر گذار زنجیره‌های بین‌المللی، روابط تجاری ما نقطه قدرت ما باشد.

وی با تاکید بر اینکه تمرکز دولت باید بر روی نظارت و تسهیلگری باشد، تصریح کرد: مداخله دولت اگر حساب شده نباشد و به امری روزمره تبدیل شود، دیگر اقتصاد علمی نخواهیم داشت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: نخستین شاخص موفقیت در یک کشور باسواد، رشد اقتصادی است و در این بخش می‌توان شاهد جهش خوبی در حوزه صادرات باشیم.

استاندار اصفهان نیز در این مراسم با اشاره به رتبه اصفهان در فضای کسب و کار گفت: اصفهان از رتبه ۲۳ در فضای کسب و کار به رتبه هشت رسیده است .

سید رضا مرتضوی، خواستار واگذاری برخی اختیارات به استان اصفهان شد و افزود: روابط نزدیک مجموعه حاکمیت و مردم در اخذ تصمیم گیری‌های بلندمدت نقش دارد .

وی از مشکل و چالش بانک ها در پیش روی فعالان اقتصادی خبر داد و گفت: محوریت و ستون فقرات اداره کشور که در استانداری نمود یافته باید تقویت شود و لازم است که در یک بستر هماهنگ و متوازن، اختیاراتی به استان ها داده شود.

استاندار اصفهان با بیان اینکه تخصیص حتی یک درصد عوارض به ماشین آلات ورودی معقول نیست و مورد گلایه بسیاری از صادر کنندگان است، ادامه داد: با این شیوه بنگاه های صنعتی کوچک نیز دچار آسیب خواهند شد و لازم است در این ارتباط سران قوا ورود پیدا کنند و در مصوبه ای که در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ لحاظ شده است، تجدید نظر شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بعدازظهر سه شنبه بمنظور بازدید از واحدهای صنعتی، افتتاح چند طرح و شرکت در مراسم تقدیر از صادرکنندگان نمونه سال ۱۴۰۰ اصفهان به این استان سفر کرد.

اخبار مرتبط

مادر فداکار هرمزگانی زمینه آزادی چهار زندانی محکوم به قصاص را فراهم کرد

رئیس جمهور: اربعین به جریان فراگیر تبدیل شده است

وزیر کار: دیپلماسی خارجی کشور در گذشته وابسته به اخم و لبخند بود

0 نظر

ارسال نظر

capcha