گروسی: تکلیف تصاویر یکسال گذشته ما معلوم نیست

گروسی: تکلیف تصاویر یکسال گذشته ما معلوم نیست

به گزارش سراج24؛ «رافائل گروسی» مدیر کل آژانس در نشست خبری اعلام کرد که ایران در نامه‌ای به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاع داده است که 27 دوربین نظارتی آژانس و دیگر تجهیزات نظارتی را قطع می‌کند.

به گفته گروسی، هنوز روشن نیست که اطلاعات و تصاویری که در طول یک سال در اختیار ایران قرار داشته چه خواهد شد.

وی افزود: فرصت احیا و ابقای ادامه اطلاع‌یافتن و آگاهی آژانس در ایران بسیار اندک و در حد سه الی 4 هفته است.

گروسی گفت : ایران همچنان قصد دارد تجهیزات نظارت آنلاین را حذف کند و فلومترها نیز قرار است حذف شود.

شبکه الجزیره قطر هم از قول گروسی گزارش داد اگر ایرانی‌ها بخواهند آماده دیدار با آن‌هاست. 

 گروسی همچنین گفت که به ارائه راه‌حل‌ها برای تضمین ادامه همکاری با ایران ادامه می‌دهد و اگر مقامات ایران خواهان دیدار با او باشند، او آماده سفر به ایران برای گفت‌و‌گو درباره تحولات اخیر است.

گروسی پس از قطعنامه شب گذشته شورای حکام علیه ایران، گفت که از ایران می‌خواهد در خصوص اینکه برای حل موضوع هسته‌ای بدون بحرانی شدن اوضاع، چه کاری می‌توان انجام داد، وارد گفت و‌گو شود.

او تأکید کرد که شرایط فعلی در خصوص برنامه هسته‌ای ایران بحرانی است و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تلاش‌های خود برای پیدا کردن راه‌حلی در این خصوص ادامه می‌دهد.

بر اساس گزارش الجزیره، مدیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی افزود: «ایران به ما اطلاع داده است که به زودی تجهیزات اضافی نظارتی که به موجب توافق هسته‌ای سال 2015 نصب کرده بود را جمع آوری خواهد کرد.»

او همچنین تأکید کرد که دوربین‌های نظارتی مسأله مهمی در تأسیسات هسته‌ای ایران برای نظارت برفعالیت سانتریفیوژهاست و اقدام ایران برای جمع‌آوری این  دوربین‌ها را به اطلاع شورای حکام رسانده است.

گروسی سپس گفت: «ما از توانایی‌های فعلی هسته‌ای ایران آگاهی داریم اما قادر به صدور گزارشی دقیق در این باره نیستیم. هنوز موفق به تحقق یک نتیجه مثبت با ایران نشده‌ایم، اما معتقد نیستم که به پایان راه رسیده‌ایم.»

اخبار مرتبط

گِروسی در شورای حکام، مدعی عدم توضیح ایران درباره «سه مکان اعلام نشده» شد

سفر مدیرکل آژانس اتمی به سرزمین های اشغالی

سومین سفر «گروسی» به تهران در دولت سیزدهم

0 نظر

ارسال نظر

capcha