گزارش؛

اهانت به شیعه با اظهارات یک جانی

اهانت به شیعه با اظهارات یک جانی

به گزارش سراج24؛ مرضیه کیان: هفتاد و پنجمین مراسم اختتامیه جشنواره کن در حالی برگزار شد که در رتبه‌بندی 10 لیست فیلم‌های انتخابی این جشنواره، فیلمی ایرانی به نام «عنکبوت مقدس» به چشم می‌خورد؛ فیلمی که به کارگردانی علی عباسی است و در کشور اردن فیلمبرداری شده است. از این فیلم تنها تیزر تبلیغاتی آن منتشر شده است، اما مسئله‌ای که در خصوص این نمای کوتاه بحث‌برانگیز شد و اعتراض بسیاری از مسلمانان بالاخص شیعیان را برانگیخت، این بود که این نمای کوتاه  روی تصویرِ شهر مشهد با مرکزیت حرم امام رضا (ع) نمایش داده می شود و همین نمای اهانت آمیز، در تیزر فیلم منتشر شده و به پوستر این فیلم تبدیل شده است.

سوالی که پیش می‌آید این است که چرا باید شهر مقدس با مرکزیت حرم امام رضا (ع) نمایی از تار عنکبوت داشته باشد و موضوع فیلم نیز مربوط به یک قاتل زنجیره ای و متجاوز باشد؟

از قرار معلوم موضوع فیلم «عنکبوت مقدس» قتل‌های زنجیره‌ای زنان خیابانی به دست سعید حنایی در مشهد است اما به‌طور موذیانه در این فیلم تلاش شده، جنایت‌های این قاتل زنجیره‌ای را به مذهب شیعه و اعتقادات این مذهب ربط دهد.

در این فیلم زهرا امیرابراهیمی(همان بازیگر خانمی که 13 سال پیش بعد از انتشار فیلمی از او به فرانسه مهاجرت کرد) نقش یک روزنامه‌نگار زن خیالی در حال تحقیق درباره انگیزه‌های قتل سعید حنایی را بازی می‌کند تا آن‌ را به تصویر بکشد.

داستان فیلم بر این محور شکل گرفته که سعید حنایی قاتل زنجیره‌ای معروف دهه 70 در شهر مشهد، با انگیزه‌های مذهبی و دینی و برای اصلاح و پاکسازی شهر مشهد، زنان خیابانی را به قتل می‌رساند و دست به این جنایات زده و این فرض در تمام داستان و سناریوی فیلم جریان دارد که کاملا نادرست است؛ چرا که طبق مستندات این پرونده، سعید حنایی انگیزه‌های روحی و روانی، حیوانی و شهوانی از این کار داشته است. طبق اخباری که در زمان جنایت منتشر شده است، ثابت شدن تجاوز سعید حنایی به برخی از قربانیان در زمان قتل و جنایت ثابت می‌کند که حنایی فاقد هرگونه انگیزه دینی و مذهبی بود.

سعید حنایی پس از دستگیری و در دادگاه برای فرار از مجازات انگیزه خود را از جنایاتش «دینی و اصلاح جامعه» اعلام کرد که مورد پذیرش قرار نگرفت و قاتل به چندین بار قصاص محکوم و بلافاصله به دار مجازات آویخته شد.

با وجود چنین شواهد و اسنادی که وجود دارد، پرسشی که مطرح می‌شود این است که چرا سازندگان فیلم «عنکبوت مقدس» انگیزه‌های شهوانی و حیوانی سعید حنایی را نادیده گرفتند و با وجود جانی بودن این فرد، به اظهارات دروغین او که «دینی بودن انگیزه‌ها» بود، استناد کردند و مذهب تشیع را مورد هجمه قرار دادند؟

بدون شک در این فیلم تحریفی اساسی و علنی صورت گرفته است و سعی شده برخلافِ محتویات و مستندات پرونده واقعیِ سعید حنایی، به مخاطبانِ فیلم «عنکبوت مقدس» که اکثرا ایرانیانِ خارج از کشور و خارجیان هستند، القاء کنند که قاتل براساس اعتقادات مکتب شیعی و برای اصلاح جامعه دست به کشتار زنجیره ایِ زنان خیابانی زده است و سپس همین قاتل را به شهر مشهد و امام رضا (ع) ارتباط دهند.

به نظر می‌رسد این کار هدف و معنایی جز پروپاگاندا و جنگ روانی و رسانه ای علیهِ ایران_شیعه ندارد و در این شرایط پرسش این است که بازیگران ایرانی ای که در این فیلم بازی کرده اند و مطمئنا کم و بیش به کذب بودنِ سناریوی این فیلم برعلیه مکتب شیعه و اعتقادات آن واقف هستند؛ چرا حاضر شدند در فیلمی با این حجم از داستان و سناریوی ضدِّ ملی و دینی/ایرانی_شیعی بازی کنند!؟ آیا همه چیز پول و حضور یافتن در جشنواره‌هایی همچون کن و دیده شدن و شهرت است!؟

اخبار مرتبط

گزارش کامل اقدامات انجام شده ستاد مرکزی اربعین حسینی (ع)

توصیه قالیباف به دیوان محاسبات

متخلفانِ واگذاری رانتی خودرو معرفی شدند

0 نظر

ارسال نظر

capcha