عقب‌نشینی رسانه‌ای که مدعی عبور قیمت برنج از ۱۰۰ هزار تومان در فروردین شده بود

عقب‌نشینی رسانه‌ای که مدعی عبور قیمت برنج از ۱۰۰ هزار تومان در فروردین شده بود

به گزارش سراج24؛ برنج که از مهم‌ترین غلات و اقلام غذایی در جهان و غذاهای اصلی نیمی از جمعیت جهان است. اکنون ده‌ها هزار رقم مختلف برنج در جهان وجود دارد که به دلیل تنوع ارقام دارای قیمت‌های مختلف است، به طوری که اکنون در کشور ما قیمت هر کیلوگرم برنج از ۳۷ هزار تومان شروع شده حتی برنج با قیمت بالای ۱۰۰ هزار تومان نیز وجود دارد؛ این در حالی است که طبق آمارها نیاز سالانه کشور به برنج ۳ میلیون تن در سال است که از این میزان نزدیک ۲ تا ۲.۲ میلیون تن در داخل کشور و مابقی از محل واردات تامین می‌شود؛ بنابراین اقشار مختلف جامعه می‌توانند برنج موردنیاز خود از ارقام مختلف داخلی و خارجی انتخاب و خریداری کنند.

دولت سیزدهم پس از اینکه سکان مدیریت کشور را به دست گرفت، در جهت بازگردانند اقتصاد ایران به ریل اصلی، تصمیماتی گرفت که اقدامات انجام شده باعث شد رشد شدید نرخ تورم نه‌تنها متوقف شود بلکه نزولی شد؛ این در حالی است که کشور در چهار سال اخیر (قبل از دولت سیزدهم) با نرخ رشد تورم‌های شدید و بسیار بالا مواجه بود.

با این وجود، برخی رسانه‌های اصلاح‌طلب که حامی دولت قبل بودند برای تشویش اذهان عمومی و زیر سوال بردن اقدامات دولت سیزدهم، واقعیت را پنهان می‌کنند که یکی از این موارد به موضوع برنج مربوط می‌شود. با وجود اینکه انواع و اقسام برنج خارجی و داخلی با قیمت‌های مختلف در کشور وجود دارد، در سال جاری قیمت‌ها از ۳۷ هزار تومان تا ۷۸ هزار تومان و حتی ۱۰۰ هزار تومان وجود دارد، اما این رسانه‌ها به نادیده‌گرفتن انواع قیمت‌ها، بالاترین قیمت را روی خروجی خود قرار می‌دهند و یا در صفحات منتشر می‌کنند.

برخی رسانه‌های حامی دولت قبل برای ناکارآمد نشان‌دادن دولت سیزدهم در اواخر فروردین‌ماه سال ۱۴۰۱ مدعی شده بودند قیمت برنج کشت دوم طارم، هاشمی در بنکداری ۹۰ هزار تومان و در خرده‌فروشی‌ها بالای ۱۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد، اما اکنون با انتشار جدول قیمتی از برنج اعتراف کردند که قیمت برنج ایرانی از ۳۷ هزار تومان شروع می‌شود.

قیمت برنج در میادین میوه‌وتره‌بار در مقایسه قیمت خردادماه نسبت به فروردین‌ماه سال ۱۴۰۱ نشان می‌دهد نرخ هر کیلوگرم برنج شیرودی در فروردین‌ماه ۴۲ هزار تومان، برنج طارم (اصل) ۶۵ هزار تومان، برنج هاشمی ۶۵ هزار تومان، برنج دم سیاه ۶۵ هزارتومانی، برنج ندا ۴۶ هزارتومانی، برنج فجر ۵۶ هزار و ۵۰۰ تومان و برنج نیم  دانه معطر ۳۷ هزارتومانی است.

سایت خبری اصلاح‌طلب عصر ایران در خبری که روز ۲۷ فروردین‌ماه امسال در خروجی خود قرار داد مدعی شد که قیمت برنج ایرانی ۱۰۰ هزار تومان شده است و از تداوم این افزایش خبر داد. بر اساس خبر این رسانه، قیمت برنج در فروردین‌ماه امسال به بالای ۱۰۰ هزار تومان رسیده بود. (تصویر زیر)

عقب‌نشینی رسانه‌ای که مدعی عبور برنج از ۱۰۰ هزار تومان در فروردین شده بود

 

 

سایت خبری مذکور در حالی قیمت برنج ایرانی را بالای ۱۰۰ هزار تومان منتشر کرده بود که طبق گزارش مرکز آمار متوسط قیمت برنج درجه یک ایرانی در فروردین ۷۶ هزار تومان بوده است. این سایت همچنین در گزارش جدید خود همان برنج را با قیمت ۶۵ هزار تومان برای فروردین‌ماه امسال اعلام کرده است. (تصویر پایین)

این رسانه در اینفوگرافی مقایسه قیمت برنج در خردادماه نسبت به فروردین‌ماه را منتشر کرده است که نشان می‌دهد نرخ هر کیلوگرم برنج شیرودی در فروردین‌ماه ۴۲ هزار تومان، برنج طارم (اصل) ۶۵ هزار تومان، برنج هاشمی ۶۵ هزار تومان، برنج دم سیاه ۶۵ هزارتومانی، برنج ندا ۴۶ هزارتومانی، برنج فجر ۵۶ هزار و ۵۰۰ تومان و برنج نیم  دانه معطر ۳۷ هزارتومانی است.

بر اساس گزارش این رسانه، در خردادماه امسال نیز قیمت هر کیلوگرم برنج شیرودی ۵۷ هزارتومانی، برنج طارم (اصل) ۷۸ هزارتومانی، برنج هاشمی ۷۸ هزارتومانی، برنج دم سیاه ۷۸ هزارتومانی، برنج ندا ۵۳ هزارتومانی، برنج فجر ۶۸ هزارتومانی و برنج نیم دانه معطر ۳۷ هزارتومانی رسیده است.

اینکه برنج با انواع قیمت در بازار موجود است، شکی نیست و امروز ممکن در شمال تهران حتی به بالای ۱۰۰ هزار تومان هم برسد، اما برخی رسانه‌ها برای غبارآلود کردن وضعیت، از بالاترین قیمت استفاده می‌کنند که این موضوع صحیح نیست و از وظایف رسانه‌ای دور است و این رسانه باید پاسخ دهد که خبری که در روز خروج قرار داد درست است و یا آن دورغ و غیرواقعی بود و گزارش جدیدش صحیح است.

این در حالی است که این رسانه‌ها حامی دولت قبل بودند و برای پنهان کردن عملکرد آن دولت، سعی دارند همه مشکلات را به پای دولت سیزدهم بنویسند.

 

عقب‌نشینی رسانه‌ای که مدعی عبور برنج از ۱۰۰ هزار تومان در فروردین شده بود

اخبار مرتبط

ارز ترجیحی زمینه رانت، فساد و قاچاق کالاهای اساسی را فراهم کرد

وام ازدواج نیازی به برگه تسویه مالیاتی ندارد

افزایش ۴۰ درصدی وصول مطالبات وزارت نفت

0 نظر

ارسال نظر

capcha