آماری از دما و بارش‌های ماه گذشته تهران/متوسط بارندگی‌های سه ماه آینده کمتر از حد نرمال

آماری از دما و بارش‌های ماه گذشته تهران/متوسط بارندگی‌های سه ماه آینده کمتر از حد نرمال

به گزارش سراج24؛ مازیار غلامی در گفت‌وگویی درباره وضعیت دما و بارش طی سه ماه آینده اظهار کرد: جدیدترین خروجی‌های مدل‌های پیش‌بینی فصلی بیانگر آن است که متوسط بارش سه ماه آینده استان تهران کمتر از نرمال باشد. 

وی افزود: متوسط دما طی سه ماه آینده حدود ۰.۵  تا ۱ درجه سلسیوس بیشتر از نرمال برآورد شده است. این شرایط سبب می‌شود تا با توجه به کاهش بارش انباشته شده طی پاییز و زمستان گذشته و نیز پیش‌بینی افزایش دما طی سه ماه آینده، لزوم مدیریت منابع آب و نیز مدیریت مصرف آب بیش از پیش احساس شود.

دمای میانگین در بلند مدت۱.۸ درجه افزایش داشته است

به گفته غلامی تحلیل نوسان دمای هوای استان تهران در فروردین ماه ۱۴۰۱ بیانگر آن است که میانگین ماهانه دما در این ماه ۱۳.۵ درجه سلسیوس بوده که در مقایسه با بلندمدت، ۱.۸ درجه سلسیوس افزایش داشته است.

معاون اداره کل هواشناسی استان تهران، ادامه داد: متوسط حداقل دما در این ماه نسبت به بلند مدت ۱ درجه سلسیوس و متوسط بیشینه دما، ۲.۷ درجه سلسیوس افزایش داشته است. به‌عبارت دیگر فروردین ۱۴۰۱ بطور محسوسی گرمتر از معمول بوده است. 

وی افزود: متوسط  دمای هوای استان تهران از ابتدای سال زراعی (مهر ۱۴۰۰) تا (۷ اردیبهشت ۱۴۰۱) ، ۹ درجه سلسیوس بوده که در مقایسه با بلندمدت، حدود ۱ درجه سلسیوس بیشتر بوده است. 

به گفته غلامی، "ورامین" با متوسط دمای ۱۸.۴ درجه سلسیوس و فیروزکوه با متوسط دمای ۸  درجه سلسیوس به ترتیب بیشترین و کمترین مقادیر متوسط دما را در فروردین ۱۴۰۱ به خود اختصاص داده‌اند.

کاهش ۸۳ درصدی بارندگی‌ها

غلامی با بیان اینکه بررسی آماری مقادیر بارش ثبت شده در ایستگاه های هواشناسی استان نیز بیانگر آن است که مقدار بارش (پهنه ای) در سطح استان در فروردین ۱۴۰۱،   ۷.۶ میلی متر بوده است که در مقایسه با بلند مدت ۸۳ درصد کاهش داشته است، اظهار کرد: لازم به ذکر است که مقدار بارش استان تهران از ابتدای سال زراعی(مهر ۱۴۰۰) تا پایان فروردین ۱۴۰۱، ۱۴۸.۴ میلی متر بوده که در مقایسه با بلند مدت، حدود ۳۶ درصد کاهش یافته است. 

غلامی در پایان تصریح کرد: پیش‌بینی‌های فصلی ابتدای هر ماه بروزرسانی می‌شوند و درستی پیش‌بینی فصلی بارش و دما معمولا بین ۶۵ تا ۷۰ درصد است.

اخبار مرتبط

قیمت نفت سنگین ایران کاهش یافت

پدر تحریم ایران، چه نقشه ای دارد؟

ادامه وضعیت نارنجی در فیروزکوه / هشدار مدیریت بحران نسبت به حضور در حاشیه رودها

0 نظر

ارسال نظر

capcha