گفت‌وگوی تلفنی امیرعبداللهیان و لاوروف با محور برجام و تحولات اوکراین

گفت‌وگوی تلفنی امیرعبداللهیان و لاوروف با محور برجام و تحولات اوکراین

به گزارش سراج24؛ وزارت خارجه روسیه اعلام کرد «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه این کشور و «حسین امیرعبداللهیان» همتای ایرانی وی در تماسی تلفنی در مورد برجام و وضعیت موجود در اوکراین گفت‌وگو کردند.

در این گزارش آمده است: «توجه اصلی به موضوعات کلیدی روابط دوجانبه و همچنین چشم‌انداز ازسرگیری اجرای کامل برجام در مورد برنامه هسته‌ای ایران معطوف شد. علاوه بر این، طرفین در مورد مسائل بین‌المللی مهم از جمله وضعیت اوکراین تبادل‌نظر کردند». طبق این گزارس، این گفت‌وگوی تلفنی به ابتکار طرف ایرانی انجام شد.

پیش‌تر، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه تصریح کرد که متن احیای برجام کاملاً آماده است و مسائل سیاسی باقی مانده است. ریابکوف با تأکید بر اینکه متن احیای برجام آماده شده، ادامه داد: «متن موجود در خصوص برجام مورد رضایت روسیه است و در صورت اتخاذ تصمیمات سیاسی، می‌توان ظرف چند روز آینده برجام را احیا کرد».

«سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران هم در همان روز، مذاکرات «انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تهران را بسیار جدی و معطوف به نتیجه و همراه با ابتکارات خاص از سوی ایران عنوان کرد و گفت: برخی راه‌حل‌ها پیشنهاد شد و اگر آمریکا پاسخ دهد می‌توانیم به وین برگردیم.

خطیب‌زاده در پاسخ به این سوال که «اگر وین برگردیم برای توافق می‌رویم و یا مذاکره مجدد»، پاسخ داد: مذاکره اساسا متوقف نشده که ادامه یابد. پیام‌ها به صورت مستمر، هر چند پیام‌های ناخوشایند، رد و بدل شده است. سفر مورا به تهران برای این بود که حضورا این رفت و برگشت‌ها را تسریع کند و قبلا هم سفری به واشنگتن داشت. معدود موضوعات، ولی بسیار با اهمیتی که باقیمانده، اگر حل شود می‌رویم که توافق را اعلام کنیم و شاید برخی مسائل و ویرایشی مانده باشد که آنجا انجام شود.

از طرف دیگر، «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه از تداوم مذاکرات رفع تحریم‌ها در آینده نزدیک خبر داد و در گفت‌وگوی کوتاهی با خبرنگاران پیش از ورود به جلسه سران گروه هفت، سفر «انریکه مورا» به تهران را مثبت خواند.

اخبار مرتبط

نشست سه جانبه ترکیه، آذربایجان و ایران در تهران برگزار می‌شود

طرف آمریکایی‌ بدون ابتکار در دوحه حضور یافت

امیرعبداللهیان: هنوز مذاکره مستقیمی با مصر نداشته‌ایم

0 نظر

ارسال نظر

capcha