خاندوزی:

حمایت مستقیم به جای ارز پرفساد ترجیحی مورد اجماع صاحب‌نظران اقتصادی است

حمایت مستقیم به جای ارز پرفساد ترجیحی مورد اجماع صاحب‌نظران اقتصادی است

به گزارش سراج24؛ به نقل از روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان قم، سیداحسان خاندوزی عصر امروز در نشست با اعضای شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به تشریح ابعاد مختلف طرح اصلاح یارانه‌ها پرداخت و گفت: تغییر سیاست حمایتی دولت به جای اختصاص پرفساد ارز ترجیحی برای کالاها به حمایت از مصرف‌کننده از جهت تحلیل اقتصادی و تأثیرات اجتماعی آن در دراز مدت، مورد اجماع کلی صاحب‌نظران و کارشناسان اقتصادی است.

وی افزود: در اسناد سیاست‌گذاری کشور در سال‌های گذشته نیز این اتفاق، مورد تأکید بوده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطرنشان کرد: از 24 قلم کالایی که در سال 1397 مشمول ارز وارداتی ارزان بودند 18 قلم آن‌ها مانند برنج، چای، اقلام مرتبط با گوشت قرمز و مانند این‌ها در دوره دولت قبل حذف شد؛ این درحالی بود که حمایت از مصرف‌کننده در کنار حذف این کالاها از سوی دولت قبل وجود نداشت و این امر سبب افزایش چند برابری قیمت آن کالاها بدون وجود برنامه حمایتی شد.

سخنگوی اقتصادی دولت افزود: حذف 6 قلم کالای باقی‌مانده مورد حمایت ارز ترجیحی را مرحله کنونی این طرح دانست و گفت: هدف ما بر حمایت از مصرف‌کننده در کنار حذف این کالاها از لیست حمایت ارز ترجیحی بوده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: بنا بر قانون، دولت باید این 6 قلم باقی‌مانده را در سال گذشته حذف می کرد؛ نهایتاً به دلایل مختلفی این موضوع به امسال موکول شد و از آن 6 قلم، دو قلم نان و دارو از لیست کنار گذاشته شدند.

وی با اشاره به حذف 4 کالای باقی‌مانده در روزهای اخیر افزود: این کالاها به دلیل مضطر بودن آن‌ها در مرحله آخر از لیست حمایت ارز وارداتی ارزان از سوی دولت حذف شدند؛  و سعی شد تبعات این موضوع با پرداخت مابه‌التفاوت قیمت‌ها به مردم جبران گردد.
.
خاندوزی بیان داشت: جهت کاهش فشار این طرح به ویژه روی اقشار کم درآمد، متوسط و فقیر جامعه، تمهیدات جبرانی همچون پرداخت یارانه چند برابری در نظر گرفته شده است.

گفتنی است در این دیدار اعضای شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نظرات و سؤالات خود را در خصوص اصلاح یارانه‌ها مطرح و وزیر اقتصاد پاسخ سؤالات آنان را ارایه کرد.

اخبار مرتبط

بازگشت انگیزه به تولیدکننده داخلی و رقابتی شدن بازار با حذف ارز ترجیحی

ویدئو/ رمزگشایی

وزیر اقتصاد: نارضایتی مردم به حق است/سازمان مالیاتی حق طلب مالیات بیشتر را ندارد

0 نظر

ارسال نظر

capcha