حذف ارز ترجیحی و ضرورت توجه به آرامش جامعه/ مردم پاسخ واحد بشوند

حذف ارز ترجیحی و ضرورت توجه به آرامش جامعه/ مردم پاسخ واحد بشوند

به گزارش سراج24؛ غلامرضا منتظری در گفتگویی اظهار کرد: یکی از بحث‌های جدی در دولت و مجلس نحوه استفاده از ارز ترجیحی بوده و جمع بندی نشست‌های تخصصی این بود که باید ارز ترجیحی هوشمند باشد و به این شکل عمومی برای کشور سودمند نیست.

نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی افزود: غرق کردن یک درخت در آب اسراف بوده و آبیاری قطره چکانی هم ثمری ندارد لذا باید آبرسانی هوشمند باشد و استفاده بهینه شکل بگیرد.

وی با اشاره به حذف ارز، گفت: مسئله مهم نحوه اجرای آن است که باید ابتدا بپذیریم مردم ولی نعمت ما هستند و هیچ چیز در کشور برای تأمین نیازهای اساسی مردم نباید مورد غفلت قرار بگیرد؛ به ویژه مسائل اقتصادی و معیشتی که دغدغه آنها است.

منتظری بیان کرد: ضریب افزایش امید مردم به دولت و مجلس در حل این مسائل است و همه انتظار دارند که پاسخی روشن داشته باشند لذا ما اجازه نداریم که به روشی عمل کنیم که اسباب ناآرامی و پریشانی مردم نشود.

نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی با بیان این که باید تلاش کنیم آرامش به مردم برگردد و بعد طرح را عملیاتی کنیم، عنوان کرد: باید به گونه اطلاع‌رسانی شود که مردم به جمع‌بندی برسند قدرت خرید آنها افزایش خواهد یافت نه آن که کاهش می‌یابد و این نیازمند جهاد تبیین است.

منتظری با اشاره به این که نحوه و روش اطلاع رسانی متولیان به مردم اقناعی نبوده است، گفت: اصل و ایده مبنی بر جراحی اقتصادی خوب و اجتناب‌ناپذیر است زیرا روش‌های گذشته نشان داد که این شکل اجرا موفق نبوده ولی هم اکنون هم باید با روش اقناعی ورود کرد.

وی اضافه کرد: مردم نباید پاسخ کلی بشنوند بلکه پاسخ باید مصداقی و کاربردی باشد و ورود به عرضه نان هم نباید با شتابزدگی باشد زیرا قوت غالب بخش‌های عمده‌ای از مردم نان، ماکارونی و محصولات مانند این است و اگر در این زمینه شفاف سازی صورت نگیرد زمینه سو استفاده را فراهم می‌کند.

منتظری گفت: اگر روش اقناعی نداشته باشیم عملیات روانی شکل می‌گیرد و حتی افراد از این مسئله سو استفاده کرده و بذر ناامیدی را در ذهن‌ها می‌کند.

وی افزود: دولت در ابتدا این مسئله را به کل کشور تعمیم نداده داده و در برخی از استان‌ها به صورت آزمون و پایلوت اجرا خواهد شد تا نقاط ضعف آن بررسی شود.

نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: مسأله دیگر تلاش برای شناسایی فرصت طلب‌ها و سودجو ها است که در کنار آن که مردم را قانع می‌کنیم آنها باید مظاهر مبارزه با فساد به ویژه فساد اقتصادی و رانت خواری را ببینند.

منتظری گفت: اندیشه دولت خیر است و مجلس هم با این امر موافق بوده اما باید از روش‌ها و زیرساخت‌ها و امکانات لازم فراهم شود تا این مسئله اجرایی و مورد اقبال مردم واقع شود.

وی عنوان کرد: در مجلس این مسائل مطرح، و وزرای مربوطه این نقص‌ها را پذیرفتند و قرار شد تعامل بیشتری در این زمینه شکل بگیرد.

نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: امروز در گام دوم انقلاب، مهم‌ترین مسئله امیدآفرینی است و با هر چیزی که به این مسئله آسیب وارد می‌کند باید برخورد شود.

وی اضافه کرد: اکنون ما نیاز به پاسخ‌های جامع و فراگیر داریم و بعضاً مشاهده می‌شود مسائلی عنوان می‌شود که متفاوت است و دولت باید قرارگاه رسانه‌ای داشته و در زمینه مسائلی که با سفره مردم سر و کار دارد باید طوری برخورد کند که مردم پاسخ واحد بشنوند تا زمینه سوءاستفاده فراهم نشود.

منتظری افزود: نگاه ما به آینده خوشبینانه بوده و البته شرایط سختی داریم که باید از آن عبور کنیم و دولت هم باید همت داشته و به زیرساخت‌ها توجه بیشتری کند.

وی توضیح داد: استفاده از کارت یارانه نان مطرح است که براساس سامانه‌های طراحی شده شهروندان نان را با قیمت فعلی خریداری می‌کنند و دولت تعهد کرده قیمت نان افزایش نیابد و سهمیه بر اساس نیاز طراحی شده و نظارت الکترونیکی هم انجام می‌شود.

منتظری بیان کرد: باید این مسائل به درستی تبیین شود و آن را به شکل صحیح اجرا کنیم و ببینیم آیا در فروشگاه، کاربر، امکانات و زیرساخت‌های لازم وجود دارد که مردم دچار مشکل نشوند و این مسائل به صورت پایلوت در برخی از استان‌ها در حال اجراست.

وی گفت: در این صورت تبلیغات چهره به چهره انجام شده و این شکل از تبلیغات رسانه‌ای تاثیرگذارتر بوده چون کاربردی است.

منتظری گفت: تحول تدریجی است و یک مرتبه اتفاق نمی‌افتد و برخی از رسانه‌ها تلاش می‌کنند مردم را ناامید کنند؛ اگر نارسایی‌های وجود داشته باشد باید به صورت شفاف از مردم عذرخواهی کنیم زیرا مردم همیشه پرچم صبر و استقامت را به اهتزاز در آورده و وظیفه مسئولان است که جدی تر باشند.

منتظری بیان کرد: نباید دقت را فدای سرعت کنیم به ویژه در زمینه اقشار آسیب‌پذیر باید دقت بیشتری داشته باشیم و همچنین مشکلات باید ریشه‌ای حل شده و حساب فرصت‌طلبان را از دیگران جدا کنیم.

اخبار مرتبط

تاثیر پذیری کشورهای همسایه از سیاست حذف ارز ترجیحی در ایران

اجرای دقیق طرح «اصلاح یارانه‌ها» نیازمند اتاق فرماندهی 3 قوه است

شاکری: مجلس به‌دنبال کنترل اجاره‌ بهای مسکن است

0 نظر

ارسال نظر

capcha