تأکید بر پرداخت حق‌آبه مردم شاهین شهر و میمه

تأکید بر پرداخت حق‌آبه مردم شاهین شهر و میمه

به گزارش سراج24؛ حجت الاسلام قاسم هاشمی امام جمعه شهرستان شاهین شهرو میمه اصفهان با بیان اینکه مردم هزینه این حق‌آبه  را پرداخت کرده و حق شان است که این سهم به آن‌ها اختصاص داده شود، خاطرنشان کرد: این حق آبه، غیر از حق اشتراکی است که به صورت سالانه دارند، این معامله طرفینی بوده که پول آن پرداخت شده است، اما از این حق آبه نتوانسته‌اند برداشت کنند، چون این منطقه در مسیر پایانی خط لوله آب قرار دارد و دور بودن سبب شده تا کشاورزان به حق آبه خود نرسند، الان حدود 1700 هکتار درختهای منطقه در شهر و گندم‌های که کاشته شده اند در معرض خطر هستند.

وی با بیان اینکه کشاورزان قشر زحمت‌کش جامعه هستند که در طول انقلاب اسلامی هم زحمات فراوانی متحمل شده‌اند و در این راه شهیدان فراوانی تقدیم کرده اند، اظهار کرد: بنابراین توجه به خواست آن‌ها وظیفه مسئولان است که بتوانیم از این طریق خواسته‌های آن ها را برآورده کنیم. درخواست داریم که این تقاضا کشاورزان مورد توجه قرار گیرد تا آن‌ها بتوانند در فرصت لازم به این حق خود برسند.

امام جمعه شهرستان شاهین شهرو میمه اصفهان با اشاره به خشکسالی‌ها و مدیریت آب‌های زیرزمینی در این شهرستان گفت: کشاورزان تلاش کرده‌اند ضمن تغییر و اصلاح الگوی کشت بر مصرف آب و راهکارهای قابل اجرایی اقداماتی انجام دهند تا تصمیم های قانونی در این موارد برای اجرا و پیگیری آن از استان گرفته شود؛ از این رو چشم امید کشاورزان به مسئولان و نهادهای متولی در حوزه کشاورزی است.

استاد حوزه علمیه گفت: شهرستان شاهین‌شهر و میمه در انتهای خط انتقال آب قرار دارد و در تقسیم عادلانه آب نقش مهم ایفا می‌کند که ما به جد پیگیر آن برای تقسیم عادلانه آب حوضچه زاینده‌رود هستیم و از حق قانونی کشاورزان منطقه دفاع می‌کنیم.

وی با بیان اینکه کشاورزی یکی از قطب‌های اصلی در پیشرفت و توسعه اقتصادی کشور به شمار می‌آید، خاطرنشان کرد: کشاورزی علاوه بر استقلال و خودکفایی ملی زمینه اشتغال را به دنبال دارد و در این راستا امنیت و استقلال غذایی برای هر کشوری اولویت اساسی است پرداختن به امور کشاورزی و حمایت از آنان در شهرستان که دارای شاخص‌های استانی و ملی در زمینه تولیدات دامی و کشاورزی است، می‌تواند در توسعه و آبادانی آن نتیجه بخش باشد.

امام جمعه شهرستان شاهین شهرو میمه افزود: به رغم تلاش‌ها و برنامه‌ریزی‌های خوبی که در بخش کشاورزی در شهرستان از جمله ایجاد گلخانه آبیاری نوین تغییر الگوی کشت در بخش میمه و کشت گل محمدی پسته زعفران و توسعه آبیاری نوین در شهرستان رقم خورده هنوز هم با چالش هایی زیادی در این بخش روبرو هستیم که برای رفع آن نیازمند برنامه‌ریزی هدفمند و قابل اجرا بر اساس داشته‌های منطقه هستیم.

وی خاطرنشان کرد: کم آبی و نبود صرفه اقتصادی یکی از مشکلات این بخش است که برای دستیابی چشم‌انداز و تحقق این موضوع نیازمند هم‌افزایی مجموعه‌ای از نهادها و صاحبنظران هستیم. بنابراین باید  مشکلات و پتانسیل‌های شهرستان را در همه زمینه‌ها از جمله کشاورزی را رصد و برای برطرف کردن آن برنامه‌ریزی و پیگیری کرد.

اخبار مرتبط

دستگاه‌های خدمات‌رسان، سخت‌گیری‌های اداری را کنار بگذارند/ باید با کارمان از جوانان علاقمند و تولیدگر دفاع کنیم

هواپیمای جنگنده F۱۴ در اصفهان سقوط کرد / سرنشینان نجات یافتند

بیان دغدغه های نمایندگان مجلس در استان اصفهان در حضور رییس جمهور

0 نظر

ارسال نظر

capcha