محققان انگلیسی می گویند؛

اضافه وزن ریسک سرطان رحم را افزایش می دهد

اضافه وزن ریسک سرطان رحم را افزایش می دهد

به گزارش سراج24؛ به نقل از هلث لاین، تحقیقات جدید در دانشگاه بریستول انگلستان نشان داد که اضافه وزن ممکن است خطر ابتلاء به سرطان آندومتر، که به عنوان سرطان رحم نیز شناخته می‌شود، تقریباً دو برابر کند.

سرطان آندومتر زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های پوشش داخلی رحم یا آندومتر سرطانی می‌شوند و شروع به رشد خارج از کنترل می‌کنند.

بر اساس این مطالعه، به ازای هر ۵ واحد افزایش شاخص توده بدنی (BMI)، خطر ابتلاء به سرطان آندومتر تقریباً دو برابر می‌شود (افزایش خطر حدود ۸۸ درصد).

شواهد قبلی اضافه وزن را با انواع مختلف سرطان، مانند سرطان سینه، مرتبط دانسته است. با این حال، گزارش جدید یکی از اولین گزارش‌هایی است که به طور خاص به چگونگی تأثیر چاقی بر خطر ابتلاء به سرطان آندومتر در افراد می‌پردازد.

شاخص توده بدنی بالا یک عامل خطر شناخته شده برای سرطان رحم است. نویسندگان این مطالعه بر این باورند که توسعه درمان‌هایی که هورمون‌های مرتبط با اضافه وزن را هدف قرار می‌دهند از جمله انسولین ناشتا و تستوسترون می‌تواند به پیشگیری از سرطان آندومتر کمک کند.

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، افرادی که BMI بین ۲۵ تا ۲۹.۹ دارند، دارای اضافه وزن هستند و اگر BMI آنها بیش از ۳۰ باشد، چاق محسوب می‌شوند.

محققان نمونه‌های ژنتیکی ۱۲۰,۰۰۰ نفر را از ایالات متحده، بریتانیا، استرالیا، بلژیک، آلمان، لهستان و سوئد مورد بررسی قرار دادند.

نزدیک به ۱۳۰۰۰ نفر از شرکت کنندگان سرطان آندومتر داشتند.

محققان دریافتند که خطر ابتلاء به سرطان آندومتر دو برابر می‌شود، یعنی به ازای هر ۵ واحد افزایش BMI، خطر حدود ۸۸ درصد افزایش می‌یابد.

تیم تحقیقاتی همچنین ۱۴ عامل را که می‌تواند ارتباط بین چاقی و سرطان آندومتر را توضیح دهد، ارزیابی کرد و تشخیص داد که انسولین ناشتا و تستوسترون ممکن است مسئول افزایش این ارتباط باشند.

شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه میزان کلسترول بالا نیز ممکن است بر خطر سرطان آندومتر تأثیر بگذارد.

محققان امیدوارند این یافته‌ها به دانشمندان کمک کند تا درمان‌هایی را توسعه دهند که می‌تواند این هورمون‌ها را هدف قرار دهد و در نهایت خطر ابتلاء به سرطان را در افراد کاهش دهد.

به عنوان مثال، متفورمین، دارویی که برای درمان دیابت استفاده می‌شود، سطح هورمون‌ها را هدف قرار می‌دهد و ممکن است بتواند بر خطر سرطان نیز تأثیر بگذارد.

اخبار مرتبط

کم‌خطرترین راه کاهش وزن چیست؟

آزادی زنان در اسلام در خدمت تکامل اجتماعی آنهاست

دستور رئیسی برای پرداخت تسهیلات ویژه ازدواج به دهه شصتی ها

0 نظر

ارسال نظر

capcha