وزیر جهادکشاورزی:

شرایط بسیار سخت خشکسالی را پیش رو داریم

شرایط بسیار سخت خشکسالی را پیش رو داریم

به گزارش سراج24؛ سیدجواد ساداتی نژاد پنجشنبه پس از برگزاری شورای کشاورزی سه شهرستان ایذه ، باغملک و دزپارت(دهدز) در ایذه در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود:تغییر الگوی کشت متناسب با کم آبی و خشکسالی ، پرداخت تسهیلات ارزان قیمت ، استمهال وام و بخشودگی جرایم دیرکرد و تامین علوفه مورد نیاز دامداران از مهمترین راهکاری های عبور از خشکسالی و کمک به بهره برداران بخش کشاورزی و دامداری کشور خواهد بود.
وی با اشاره به تغییر اقلیمی در سال های اخیر و آثار آن بر بخش کشاورزی اظهار داشت: این تغییرات در اغلب حوضه های آبی کشور به خصوص رودخانه کرخه به وضوح دیده می شود ولی آنچه مهم است همراهی و مشارکت بهره برداران و اتحادیه های کشاورزی و دامپروری است برای کمک به کشاورزان و تامین معیشت آنان با توجه به کمبود آب و خشکسالی است.
وزیر جهاد کشاورزی در ادامه افزود:با توجه به ابعاد پدیده خشکسالی ، دولت همه توان خود را برای کمک به کشاورزان و خسارت دیدگان این بخش به کار خواهد گرفت.

تقویت چهار قطب تولید مواد پروتئینی برای قطع واردات گوشت
وزیر جهادکشاورزی ازتعریف چهار قطب تولید گوشت قرمز برای قطع واردات ۱۰۰هزار تن گوشت خبر داد و گفت: یکی ازاین قطب‌ها مناطق شرقی خوزستان و حاشیه زاگرس شامل سه شهرستان ایذه ، باغملک و دزپارت(دهدز) است.
ساداتی نژاد افزود: این مناطق استعداد و ظرفیت زیادی برای دامداری و دامپروری دارد از این رو تامین علوفه و دام با کمک بنیاد مستضعفان و خرید تضمینی گوشت از سوی شرکت پشتیبانی امور دام در سال جاری اجرایی خواهد شد.
وی گفت:اعتبار مورد نیاز از طریق شارژ"دامدار کارت" نیز به نحوی که دامدار قادر باشد علوفه مورد نیاز دام را خریداری کند نیز تامین خواهد شد.

بهره گیری از ظرفیت های آبزی پروری منطقه
وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای بهره گیری از ظرفیت های آبزی پروری در پشت سدهای منطقه ایذه ، باغملک و دزپارت مذاکراتی با وزیر نیرو انجام خواهد شد تا بتوان از این ظرفیت ها برای ایجاد اشتغال مولد استفاده شود.
وی کشت گیاهان دارویی و فراوری محصولات کشاورزی را از دیگر ظرفیت های این منطقه بیان کرد و افزود: نتایج مطالعات در زمینه آب و خاک نیز نشان می دهد که شرق خوزستان می تواند به قطب تولید گیاهان دارویی تبدیل شود.
ساداتی نژاد مجتمع گلخانه ای در این مناطق را از دیگر ظرفیت های کشاورزی بیان کرد و افزود: در مجموع خشکسالی در این مناطق را می توان مدیریت کرد به گونه ای که کشاورزان و دامداران آسیب کمتری را ببینند.

اولویت اجرای گام دوم طرح ۵۵۰هزار هکتاری در شرق خوزستان
وزیر جهاد کشاورزی گفت: با توجه به پایان مطالعات ، اجرای گام دوم طرح ۵۵۰هزار هکتاری مقام معظم رهبری در مناطق ایذه ، باغملک و دزپارت در اولویت قرار دارد.
وی اجرای گام دام این طرح را یک مطالبه عمومی توصیف و ابراز امیدواری کرد گام دوم طرح ۵۵۰هزار هکتاری با تامین و تخصیص اعتبار مورد نیاز در این مناطق اجرایی شود.
وزیر جهاد کشاورزی روز پنجشنبه برای انجام یک سفر یک روزه وارد خوزستان شد و از مناطق کشاورزی شرق و شمال شرقی این استان بازدید کرد.

این سومین سفر وزیر جهاد کشاورزی در هفت ماه اخیر به خوزستان است.

اخبار مرتبط

اطلاع رسانی درست ستاد مدیریت بحران خسارات سیل دماوند را کاهش داد

بسته های حمایتی ویژه متناسب با حوزه های هنری به فعالان تعلق می گیرد

دولت ارز را رها نکرده است/واگذاری دارائی های راکد

0 نظر

ارسال نظر

capcha