مجمع بین‌المللی انرژی:

قیمت نفت احتمالاً به ۱۵۰ دلار در هر بشکه می‌رسد

قیمت نفت احتمالاً به ۱۵۰ دلار در هر بشکه می‌رسد

به‌گزارش سراج24؛ به نقل از اویل پرایس، جوزف مک‌مانیگل، دبیرکل مجمع بین‌المللی انرژی گفت: اگر شرایط عرضه نفت روسیه در بحبوحه تحریم‌های غربی و دوری خریداران از نفت این کشور بدتر شود، قیمت نفت می‌تواند به 150 دلار در هر بشکه برسد.

طبق گفته‌ مک‌مانیگل، حدود 1.5 میلیون بشکه در روز از عرضه نفت روسیه تحت تأثیر حمله پوتین به اوکراین قرار گرفته است.

وی گفت: احتمالاً 2 هفته‌ دیگر طول می‌کشد تا مشخص شود چه‌مقدار از نفت روسیه از بازار خارج شده است.

دبیرکل مجمع بین‌المللی انرژی تأکید کرد: «طی چند ماه آینده شاهد بی‌ثباتی بیشتر و قیمت بالاتر نفت خواهیم بود، نوسانات بیشتری در راه است و قیمت نفت احتمالاً به 150 دلار در هر بشکه می‌رسد».

وی اضافه کرد: نفت 150دلاری موقتی خواهد بود اما همه‌چیز بستگی به شرایط عرضه نفت روسیه دارد.

مک‌مانیگل عقیده دارد قیمت بالای نفت تأثیر چندانی بر تقاضای جهانی نگذاشته است. وی تخمین می‌زند تقاضای جهانی برای نفت به 98 درصد سطح قبل‌از بحران کرونا رسیده باشد اما عرضه نفت 95 درصد از سطح قبل از کرونا را نشان می‌دهد. درحالی که بسیاری تصور می‌کنند فاصله بین عرضه و تقاضا مربوط به اوپک‌پلاس و عدم توانایی اعضای این گروه برای افزایش تولید می‌شود، اما نیمی از این کمبود عرضه به آمریکا برمی‌گردد. سیاست‌های کلان و اختلال‌های ایجادشده در زنجیره عرضه مانع افزایش تولید نفت آمریکا به سطح قبل‌از بحران کرونا می‌شود.

تحلیلگران و بانک‌های سرمایه‌گذاری هم با پیش‌بینی مجمع بین‌المللی انرژی در کاهش عرضه روسیه و احتمال بالا رفتن قیمت نفت تا 150 دلار در سال جاری میلادی موافق هستند.

بانک سرمایه‌گذاری جی‌پی‌مورگان اعلام کرد اگر اختلال در عرضه نفت روسیه ادامه داشته باشد، قیمت نفت خام برنت تا پایان سال جاری میلادی به 185 دلار در هر بشکه می‌رسد و تقاضای جهانی برای نفت 3 میلیون بشکه در روز کاهش می‌یابد. محققان این بانک عقیده دارند تولید نفت شیل آمریکا نمی‌تواند به‌خاطر محدودیت‌های نیروی کار و زیرساخت‌ها بیش‌از 1.4 میلیون بشکه در روز در سال جاری میلادی رشد کند.

اخبار مرتبط

روند افزایشی قیمت نفت ازسرگرفته شد

نخستین افزایش ماهانه قیمت نفت به دنبال تصمیم اوپک پلاس

نفت دوباره به کانال 92 دلاری برگشت

0 نظر

ارسال نظر

capcha