مرور مهم‌ترین رویدادهای حوزه کتاب و نشر در آخرین هفته سال ۱۴۰۰

مرور مهم‌ترین رویدادهای حوزه کتاب و نشر در آخرین هفته سال ۱۴۰۰

به گزارش سراج24؛ به نقل از مهر، آخرین گزارش «یک‌هفته با کتاب» سال ۱۴۰۰ امروز جمعه ۲۷ اسفند منتشر می‌شود. این‌گزارش در برگیرنده ۱۱ خبر از مهم‌ترین اخبار حوزه کتاب و نشر است که عناوینش به‌ترتیب تاریخ انتشار و اولویت زمانی مرور می‌شوند.

در ابتدای گزارش ۳ خبر مرور می‌شوند که مربوط به روز جمعه ۲۰ اسفند یعنی روز پایانی هفته گذشته هستند اما به‌دلیل انتشارشان در روز شنبه، در «یک‌هفته با کتاب» این‌هفته مرور می‌شوند.

مشروح گزارش کوتاه «یک‌هفته با کتاب» آخرین هفته اسفندماه امسال در ادامه می‌آید؛

برگزاری آئین بزرگداشت نظامی گنجوی

بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی شامگاه جمعه ۲۰ اسفند با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار وحدت برگزار شد.

معرفی برگزیدگان نشان طلا و نقره «لاک پشت پرنده»

دیگر اتفاقی که مربوط به روز جمعه بود و خبر آن روز شنبه این‌هفته منتشر شد، معرفی برگزیدگان نشان های طلا و نقره دهمین دوره لاکپشت پرنده در یک‌مراسم مجازی بود. فهرست ٣٩ و ۴٠ لاک پشت پرنده که مربوط به بهترین کتاب‌های پاییز و زمستان ١٣٩٩ است، هم‌زمان با این مراسم در اختیار مخاطبان قرار گرفت.

درگذشت فراز بهزادی

فراز بهزادی شاعر، منتقد ادبی و صاحب آثاری چون «بگو در ماه خاکم کنند» هم شامگاه جمعه بر اثر ایست قلبی درگذشت.

معرفی برگزیدگان جشنواره ملی داستان کودک و نوجوان

با شروع هفته و آمدن روز شنبه، مراسم اختتامیه دومین جشنواره ملی داستان کودک و نوجوان با حضور داوران و برگزیدگان این جشنواره در دانشگاه سوره برگزار شد و رضا زنگی آبادی با رمان شوالیه‌های کوچک شهر جایزه ۴۰ میلیونی این جشنواره را از آن خود کرد.

معرفی نامزدهای جایزه ادبی ما

یکی از خبرهای روز شنبه این‌هفته این بود که نامزدهای بخش رمان و داستان کوتاه اولین دوره جایزه ادبی ما، توسط دبیرخانه این جایزه معرفی شدند.

رونمایی از تقریظ رهبر انقلاب بر «حوض خون»

مراسم «دوازدهمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت» همراه با انتشار تقریظ رهبر انقلاب اسلامی بر کتاب «حوض خون» روز یکشنبه ۲۲ اسفند توسط مؤسسه پژوهشی-فرهنگی انقلاب اسلامی در محل بیمارستان شهید کلانتری اندیمشک برگزار شد.

پایان نمایشگاه کتاب بیروت و حضور ایران در آن

نمایشگاه کتاب بیروت که از ۱۲ اسفند آغاز شده بود، روز یکشنبه ۲۲ اسفند به کار خود پایان داد. امضای تفاهم نامه همکاری ناشران ایران و لبنان و رونمایی از شش اثر ترجمه عربی نشر ۲۷ با عناوین رساله الاسماک، فی هاله الغبار، ابووهب، اغلی من روحی، فی صخب الصمت، وداعا ایتهاالسیده و همچنین تقدیر از گلعلی بابایی نویسنده دو عنوان از این کتاب‌ها یعنی پیغام ماهی ها و در هاله ایی از غبار از جمله برنامه‌های غرفه ایران در این‌نمایشگاه بودند.

برگزاری مراسم معارفه مدیرعامل جدید سروش

مراسم تکریم سیدصادق رضایی و معارفه ابراهیم شکوری به عنوان مدیرعامل انتشارات سروش دوشنبه ۲۳ اسفند در ساختمان این انتشارات برگزار شد.

معرفی برگزیدگان جایزه کتاب سال

برگزیدگان و شایستگان تقدیر سی‌ونهمین جایزه کتاب سال و بیست‌ونهمین جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران صبح سه‌شنبه بیست‌وچهارم اسفند در مراسمی با حضور رئیس‌جمهور معرفی شدند.

درگذشت مدیر موسسه فرهنگی کتاب رسان مشهد

حجت الاسلام علی شاملو مدیر موسسه فرهنگی کتاب رسان مشهد، سه‌شنبه ۲۴ اسفند در جریان یک‌سانحه رانندگی درگذشت.

معرفی برگزیدگان جایزه مهرگان ادب و زبان مادری

دبیرخانه جایزه مهرگان روز چهارشنبه این‌هفته، فهرست بلند بهترین رمان‌ها و بهترین مجموعه داستان‌های جایزه مهرگان ادب و آثار راه یافته به بخش ویژه مهرگان - ادبیات زبان مادری را ارائه کرد.

اخبار مرتبط

انتقادهای بی‌اساس معضل جایزه کتاب سال است

معرفی برگزیدگان نخستین دوره کتاب "مدافعان حرم"

نویسنده برگزیده جایزه جلال آل احمد از داستان جدیدش رونمایی کرد/«...و زمین آرام شد» چه چیزی را روایت می‌کند؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha