رئیس حوزه هنری:

هنر ملی ایران باید دوباره احیا شود

هنر ملی ایران باید دوباره احیا شود

به گزارش سراج24؛ محمدمهدی دادمان روز شنبه در آیین بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی و تجلیل از برگزیدگان هنرواره ملی خوشنویسی "ایران دل" در مجتمع فرهنگی هنری فدک اردبیل اظهار کرد: در معادلات جهان فرهنگی امروز هنر یکی از مولفه‌های بنیادی قدرت نرم است و اگر جامعه ایران خواهان پیشرفت، استقلال و تعالی است، ناگزیر است راهبرد خود را در عرصه قدرت نرم هم پویا و متحول نماید.

وی افزود: باید از کارهای کلیشه‌ای که فاقد قدرت جریان‌سازی است، بپرهیزد و با بهره‌گیری از جامعه فرهنگی متنوع خود دست به یک بازسازی انقلابی با هدف تولید قدرت نرم بزند؛ بازسازی انقلابی که امروزه برای ایران قلب تپنده حوزه فرهنگ به شمار می‌رود.

رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی بیان کرد: در راهبرد تحول‌گرای حوزه هنری انقلاب اسلامی، هم‌افزایی هنرهای ملی و قدرت نرم فرهنگی یکی از جلوه‌های هنر متعهد است که تنها متعلق به ایران در قالب یک سرزمین نیست؛ بلکه هم متعلق به ایران فرهنگی و جغرافیای متنوع و گسترده آن از قفقاز، آسیای میانه، آسیای صغیر، چین و هند تا افغانستان و پاکستان است.

وی اضافه کرد: امام خمینی (ره) در منشور هنر متعهد به ما آموختند، این هنر متعلق به بشریت و برای همه جهان است؛ بنابراین شایسته است به عنوان یک هنرمند متعهد مسلمان بومی فکر کنیم و جهانی بیاندیشیم تا بتوانیم مرزهای هویتی اسلام را گسترش دهیم.

دادمان گفت: هنرواره ملی ایران دل در جهت این آرمان بلند است و مزیت ما این است که در تمدن اسلامی حکمت و هنر به یکدیگر پیوسته‌اند و قدرت جادویی داد و ستد این هنرها با یکدیگر وضعیت را برجسته‌تر می‌کند.

رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی ادامه داد: تجلی عینی این وضعیت کم‌نظیر اکنون در این هنرواره پیش‌روی ماست؛ جایی که خوشنویسی و شعر تابلویی هنرمندانه را خلق کرده‌اند و در پرتو حکمت حکیم نظامی که از ذخایر معرفتی ایران اسلامی است، هنر شان راستین خود را باز می‌یابد و ما را به این امر قدسی پیوند می‌زند.

دادمان افزود: همین جامعیت مفاهیم و پیوستگی مفاهیم تمدن‌ساز است که به ما قدرت می‌دهد تا به واسطه آن هنر قدرت نرم خود را جهانی کنیم.

وی تاکید کرد: در مقدمه آثار کتاب هنرواره خوشنویسی "ایران دل" دلایل این مدعا برشمرده شده است که انتظار می‌رود با نگاهی انتقادی مورد ارزیابی قرار گیرد و با راهنمایی‌ صحیح ما را در این مسیر همراهی کنند.

دادمان تصریح کرد: غفلت از منابع متعدد و متنوع قدرت نرم به ویژه در جغرافیای فرهنگی ایران سرنوشت جمهوری اسلامی را تغییر خواهد داد و به فقر فرهنگی دچار خواهد کرد که عاقبت آن رواج دیگر فرهنگ‌ها از جمله فکر و فرهنگ و هنر غربی است.

وی اضافه کرد: در نتیجه این روند زبان هنری ما که همواره محمل عالی‌ترین ارزش‌های الهی بوده است، آسیب خواهد دید؛ باید شرایط موجود را متحول کنیم و راهبرد نهادهای فرهنگی هنری از مرکزگرایی به سوی بومی‌گرایی تغییر کند.

رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی با تاکید بر ضرورت تحقق عدالت فرهنگی اظهار کرد: استعدادهای درخشان منطقه‌ای اقوام ایرانی آن چنان که شایسته است باید در قلمرو ملی و جهانی نیز به منصه ظهور برسد.

وی بیان کرد: نقاطی مانند اردبیل و جامعه فرهنگی برخاسته از آن یک قطب سازنده در راه این تحول می‌تواند باشد و جامعه هوشیار ایرانی در پی تحولات جهانی بیش از گذشته در اندیشه انفجار فرهنگی و اتحاد ملی است و قدرت هنر را به خوبی در میانه این کارزار خطیر می‌شناسد.

دادمان افزود: آنچه ایران اسلامی را در کنار سایر داشته‌های خود متحدتر می‌کند، هنر ملی، مقدس و متعهد ماست که باید دوباره به کانون اندیشه‌ورزی ایرانیان بازگردد و امروز روز این بازگشت است.

رئیس حوزه هنری استان اردبیل هم در این آیین گفت: فراخوان هنرواره خوشنویسی "ایران دل" سال گذشته با پیشنهاد آیت‌الله سید حسن عاملی، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه اردبیل تدارک دیده و فراخوانش صادر شد که هنرمندانی از سراسر کشور استقبال خوبی کردند.

امیر رجبی افزود: ۳۴۰ اثر خوشنویسی سه بیت از آثار نظامی گنجوی در مجموع از ۲۸ استان در بخش‌های نستعلیق و نستعلیق شکسته به دبیرخانه جشنواره رسید و نمایشگاهی از آثار منتخب نیز همزمان با روز آذری‌های مسلمان برگزار شد.

وی بیان کرد: با رای هیات داوران در نهایت محمدجواد شکوهی، ناصر شاهی، بهمن حیدری، محمدتقی محرم‌زاد، عرفان ایران‌پور، عادل جعفرزاده، زهرا نعمتی، بهروز نخستین شاکر و نیما میرجوادی به نفرات برتر برگزیده شدند.

اخبار مرتبط

برگزاری همایش لشکر فرشتگان در حوزه هنری تهران/ حاج‌ علی‌ اکبری: شگفت انگیز تر از حماسه کربلا واقعه ای نداریم

غدیر جشن ولایت است/ شیعه و سنی در مسیر حق و مبارزه با طاغوت همراه یکدیگرند

جشن بزرگ نقالان علوی در میدان امام حسین(ع) برگزار می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha