گروه‌های فلسطینی خواستار اخراج صهیونیست‌ها از اتحادیه آفریقا شدند

گروه‌های فلسطینی خواستار اخراج صهیونیست‌ها از اتحادیه آفریقا شدند

به گزارش سراج24؛ به نقل از فلسطین الیوم، گروه‌های فلسطینی از کشورهای عربی و آفریقایی شرکت کننده در اجلاس سران آفریقا که قرار است امروز شنبه برگزار شود، خواستند عضویت رژیم صهیونیستی در این اتحادیه را لغو کنند.

در همین راستا، جنبش حماس طی بیانیه‌ای خواستار مخالفت با عضویت رژیم صهیونیستی در اتحادیه آفریقا شد و موافقت با عضویت این رژیم حتی به عنوان یک عضو ناظر را نقض صریح منشور حقوق بشر اتحادیه آفریقا و اصول و ارزش‌های آن خواند که بر مبارزه با نژادپرستی و ضرورت پایان استعمار و تحقق حق تعیین سرنوشت ملت‌ها تاکید دارد.

حماس خواستار همبستگی کشورهای قاره آفریقا با ملت فلسطین و جلوگیری از عضویت مجدد رژیم اشغالگر قدس در اتحادیه آفریقا شد.

این جنبش عنوان کرد که اصول و مبانی اساسی اتحادیه آفریقا بر مبارزه با استعمار و نژادپرستی تاکید دارد حال آنکه رژیم اشغالگر انواع و اقسام جنایات وحشیانه را علیه ملت فلسطین و سرزمین و مقدسات آن مرتکب می‌شود و دست به سیاست پاکسازی نژادی می‌زند.

از سوی دیگر، جنبش فتح نیز از کشورهای آفریقایی دعوت کرد این اجلاس را به اجلاس اخراج رژیم صهیونیستی و تثبیت اصول و مبانی همبستگی بین ملت‌ها تبدیل کنند. یامن قدبح سخنگوی جنبش فتح در الجزایر در گفتگو با تصریح کرد که جنبش متبوعش از هر اقدامی در راستای رسواسازی رژیم صهیونیستی استقبال می‌کند و امیدوار است در اجلاس سران اتحادیه آفریقا تصمیم به لغو عضویت رژیم صهیونیستی به عنوان یک عضو ناظر گرفته شود.

این مقام فلسطینی از تلاش‌های الجزایر برای طرح مسأله اخراج رژیم صهیونیستی از اتحادیه آفریقا به عنوان عضو ناظر هم تقدیر کرد. در همین راستا، پیشتر روزنامه عرب زبان رأی الیوم مطلبی را منتشر کرد.

رأی الیوم در این زمینه اعلام کرد: مقامات الجزایر روند تشکیل یک گروه آفریقایی برای رد پذیرش تل‌آویو در اتحادیه آفریقا را رسماً آغاز کرده‌اند و هدف از این گام، حفظ اصول اتحادیه آفریقا و حمایت از کشور عربی فلسطین است.

در ادامه مطلب رأی الیوم آمده است: آفریقای جنوبی، تونس، اریتره، سنگال، تانزانیا، نیجر، مجمع‌الجزایر قمر، گابون، نیجریه، زیمباوه، لیبریا و سیشل موافقت خود را با تصمیم الجزایر اعلام کرده‌اند. در همین حال، «رمطان لعمامره» وزیر خارجه الجزایر نیز در این خصوص تأکید کرد: الجزایر در برابر مسأله عضویت رژیم صهیونیستی در اتحادیه آفریقا دست روی دست نخواهد گذاشت و دیپلماسی فشرده‌ای را برای مقابله با آن در پیش خواهد گرفت.

وزیر خارجه الجزایر در ادامه گفت: این تحرکات دیپلماتیک در واقع واکنشی به عضویت تل‌آویو در اتحادیه آفریقا است. گفتنی است، رژیم صهیونیستی اخیراً به عنوان «ناظر» به عضویت اتحادیه آفریقا درآمده است. عضویت صهیونیست‌ها در اتحادیه آفریقا واکنش‌های گروه‌های مختلف فلسطینی را طی روزهای گذشته به دنبال داشته است.

اخبار مرتبط

یورش مجدد نظامیان صهیونیست به اردوگاه جنین

نقاشی هایی برای «شیرین ابوعاقله»

خبرنگاران بی‌ پناه قدس شریف

0 نظر

ارسال نظر

capcha