امام جمعه شهر ساروق:

روستاهای ساروق از وجود آب آشامیدنی مناسب رنج می‌برند

روستاهای ساروق از وجود آب آشامیدنی مناسب رنج می‌برند

به گزارش سراج24؛ حجت‌الاسلام مصطفی کوهی امام جمعه ساروق استان مرکزی گفت: برخی از روستاهای ساروق با بی کیفیتی آب شرب روبه رو هستند که به نمایندگان مجلس و مسئولان مربوطه این مسئله را انتقال داده و پیگیر آن بوده و هستم و از آن‌ها می‌خواهم به این موضوع به صورت جدی رسیدگی کنند.

وی افزود: امروز تأمین تصفیه‌کننده برای برخی روستاها نیاز ضروری است که قرار شد دو تصفیه کننده در برخی روستاها مستقر شود تا آب آن‌ها تا حدودی تأمین شود، اما این‌ها درمان‌های موفقتی خواهد بود، برای حل مشکل کامل آب شرب باید از طریق سدهای پیش‌بینی شده، آب را انتقال داده و مشکل آن‌ها را برای همیشه برطرف کرد.

امام جمعه ساروق خاطرنشان کرد: با پیگیری‌های که انجام شده است، مقرر شد که در پروژه‌ای از سد کمال مردم روستاهای ساروق آب آشامیدنی انتقال داده شود و این چند روستا از آب بهره ببرند و به آن سدها وصل شوند تا مشکل آب روستاها حل شود و بتوانند با سلامت زندگی کنند.

حجت‌الاسلام کوهی یادآورشد: دسترسی به آب آشامیدنی سالم یکی از ابتدایی‌ترین حقوق جامعه ساکن در هر اجتماعی است، همچنین از شاخصه‌های مهم در امر بهداشت و سلامت هر مرکز ارائه دهنده خدمات بهداشتی محسوب می شود. نبود آب شرب سالم و تهیه آن از چشمه و چاه‌های موجود در سطح روستا بسیار مهم خواهد بود، زیرا نبود آب احتمال شیوع بیماری‌های منتقله از طریق آب و حساسیت موضوع را بیشتر خواهد کرد.

گفتنی است، ساروق که نام معرب ساروی به معنی قلعه است، دارای قدمت طولانی بوده که سابقه دیرینه آن به قبل از اسلام بر میگردد. این شهر در سالهای بسیار دور مکانی آباد و پر رونق بوده که در حمله مغول‌ها به ایران مورد تهاجم واقع و به کلی ویران شده است. این شهر در زمان بعد از اسلام یکی از مراکز مهم تشیع و از مراکز پذیرایی کاروان‌های مهاجر به کربلای معلا بوده که آثاری از بقایای کاروانسراهای دوران گذشته را نیز امروز می‌توان در این شهر تاریخی مشاهده کرد.ساروق زمانی دارالملک منطقه و سرآمد روستاهای اطراف به شمار می‌رفت.

ساروق امروزی شهری است در ۵۰ کیلومتری شهر “اراک” مرکز استان مرکزی با ارتفاع ۱۸۷۰ متر از سطح دریا و با مساحت ۶۱۲۰۰۰۰ متر مربع که دارای قدمتی در حدود ۳۰۰۰ سال است. این شهر یکی از مراکز مهم کشاورزی و قالی‌بافی منطقه بوده و روزانه پذیرای زائرین بسیاری است. این شهر در دوران دفاع مقدس بیش از ۶۰ شهید گلگون کفن را تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی کرده است.

اخبار مرتبط

گره‌گشایی دولت سیزدهم ازپروژه‌۱۹ساله/کتابخانه مرکزی درمرحله تجهیز

سردار ملک‌شاهکوهی: حضرت فاطمه الگوی عملی ولایت‌مداری برای همه ما است

آیت‌الله دری‌نجف‌آبادی: بانک‌ها‌ مجاز به دلالی ‌نیستند‌

0 نظر

ارسال نظر

capcha