خطیب‌زاده:

واشنگتن باید درباره موضوعات باقی مانده تصمیم بگیرد

واشنگتن باید درباره موضوعات باقی مانده تصمیم بگیرد

به گزارش سراج24؛«سعید خطیب زاده» امروز دوشنبه در نشست خبری در مورد آخرین روند مذاکرات وین گفت: طی روزهای اخیر هیات‌ها گفت و گوهای فشرده ای در وین داشتند و برای تنفسی به تهران برگشتند. تمرکز جلسات در چهار مورد بوده است و در این تنفس هم جلسات کارشناسی در وین قطع نبود.

وی ادامه داد: آخرین وضعیت گفت‌وگوها در این جا قرار دارد که بسیاری از جداول آماده شده و ستون‌های این جداول نیز آماده هستند. بخشی از پرانتزها پاکسازی شدند و توافقات درباره ایده‌ها تا حدود زیادی انجام شده و در حال تبدیل شدن به کلمات و جملات هستند. 

خطیب‌زاده تاکید کرد: البته آنچه باقی مانده موضوعات کلیدی است که به طور ویژه تصمیمات خاص سیاسی را می‌طلبد و واشنگتن باید تصمیمات خود را درباره مسائل باقیمانده و رفع تحریم ها اعلام کند.اگر این اتفاقات در بازگشت از پایتخت ها بیفتند، می توان گفت با سرعت خوبی در حال حرکت به یک توافق قابل اتکا و پایدار هستیم.

خطیب‌زاده با بیان اینکه کشورهای تروئیکای اروپایی فراموش می‌کنند که عضو برجام هستند و به نمایندگی از آمریکا در وین حاضر نیستند، گفت: ۱+۴ و ایران در حال گفت‌وگوهایی هستند که مطمئن شوند ایالات متحده همه تلاش خود را کرد که از برجام خارج شود و به نقطه‌ای خواهد رسید که نه تنها باید به تعهدات خود عمل کند، بلکه رویکرد تنبیهی خود را نسبت به کشورهای اروپایی و تمام کشورهایی که مایلند روابط عادی تجاری با جمهوری اسلامی ایران داشته باشند را عوض می‌کند. 

وی تاکید کرد: اگر از اظهارات مقصر نمایی و فشار افکار عمومی فاصله بگیرد و بداند گفت‌وگوها در اتاق‌های مذاکرات انجام میشود و در اتاق های مذکرات هم موضوعات کاملا روشن است، قطعاً فرانسه به طریق اولی می‌تواند رویکرد سازنده‌ای داشته باشد.

خطیب‌زاده همچنین در مورد درخواست ۱۱۰ قانونگذار آمریکایی برای ترک مذاکرات وین، گفت: سیاست داخلی آمریکا مربوط به خودشان است و ما درباره آن اظهارنظر نمی‌کنیم. ما یک حاکمیت بیشتر در ایالات متحده نمی‌شناسیم و آن هم مسئولیت قطعی آمریکا در عمل به تعهداتی است که در سال ۲۰۱۵ و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد پذیرفته است.

سخنگوی وزارت امور خارجی تاکید کرد: ایالات متحده تا به امروز گردنکشانه از تعهداتش ذیل این قطعنامه سر باز زده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص اظهارات چند روز قبل وزیر خارجه آمریکا؛گفت: در خصوص برخی ضرب الاجل‌های ساختگی عرض کنم؛ رئیس جمهور فعلی ایالات متحده و تیم سیاست خارجی و مذاکره کنندگانش در وین می‌دانند که اگر امروز برجام زنده است به خاطر جمهوری اسلامی ایران است نه آمریکا که از برجام خارج شد و تمام تلاشش را کرد که برجام را همان موقع از بین ببرد. لذا اگر آنها دچار فراموشی هستند، نظام بین‌الملل دچار فراموشی نیست و بهتر است از مسیری که رفتند برگردند.

وی ادامه داد: ما امروز همچنان شاهد پیگیری همان مسیر اشتباه هستیم، مادامی که در رفتار آنها تغییر نبینیم نمی توانیم بگوییم به نقطه ای رسیدیم که توافق پایدار و قابل اتکا در دسترس ماست.

خطیب زاده در تشریح سفر آتی آیت‌الله رئیسی به روسیه، اظهار داشت: سفر رئیس جمهور محترم به دعوت مکرر رئیس جمهور روسیه انجام می‌شود. این سفر حائز اهمیتی است و در ادامه مسیر سیاست خارجی متوازن دولت است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه آقای دکتر رئیسی در این سفر ملاقات مفصلی با همتای خود در مسکو خواهد داشت، اضافه کرد: موضوعات مختلفی در حوزه‌های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، تکنولوژیکی، مردمی و بسیاری از موضوعات دیگر در دستورکار است.

وی با اشاره به انجام این سر در ایام همه‌گیری بیماری کرونا در جهان و روسیه اضافه کرد: دو طرف در تلاش هستند با رعایت پروتکل‌ها انجام شود. این سفر توسط دفتر رئیس‌جمهور محترم پیش می‌رود. وزارت خارجه یک تیم مشخصی را طی چند هفته گذشته مامور پیگیری این سفر کرده است و رایزنی‌های مختلفی در جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است که و این سفر به عنوان سفر مهم کاری دستاوردهای خودش را داشته باشد.

وی درمورد اشغال بخشی از خاک سوریه توسط ترکیه، گفت: حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه باید توسط همه کشورها مورد احترام واقع و به رسمیت شناخته شود. ما سازوکار آستانه را داریم که در آن رایزنی‌ها بین ایران، روسیه و ترکیه در موضوعات مختلفی انجام می‌شود. ما در آن ساز و کار در خصوص موضوعات سخت اختلافی هم گفت‌وگوهای خود را چه به صورت دوجانبه و چه چندجانبه انجام دادیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص اجرایی شدن تفاهم ۲۵ ساله بین ایران و چین گفت: منطق این تفاهم نامه ایجاد یک نقشه راه میان همکاری های بلند مدت جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین و ارتقا روابط به مشارکت جامع راهبردی میان دو کشور است. این تفاهم نامه نیازمند اجرایی شدن بندهای مختلف در حوزه های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و پارلمانی و قضایی و ... بود که کار جدی احتیاج داشت. 

وی ادامه داد: در ۵ ماه گذشته در دولت وزارتخانه‌های مختلف مسئول این شدند که روی قراردادهای مختلف کار کنند و از این زمان این تفاهمنامه باید وارد فاز اجرایی و قراردادی می شد، که با تمرکز ویژه ای که دولت گذاشت این اتفاق افتاد و دو طرف بعد از چندین ساعت گفت‌وگوی تفصیلی در چین تفاهم کردند مشترکا آغاز اجرایی شدن این تفاهم را اعلام کنند. معاون بانک مرکزی، معاون وزارت نفت و معاون اقتصادی وزارت خارجه نیز در این سفر حضور داشتند که در مورد ابعاد مختلفی که آغاز شده، گفت وگو کنند.
امیدواریم قراردادهایی که مذاکرات اجرایی شدن آن آغاز شده، بتواند افق جدید همکاری ها را در روابط راهبردی دو کشور باز کند.

خطیب‌زاده همچنین آخرین خبرها از روابط ایران و عربستان اظهار کرد: تمرکز بر آغاز فعالیت نمایندگی ایران نزد سازمان همکاری اسلامی در جده است و دیپلمات‌های ما ویزا گرفتند که این امکان سنجی انجام شود و همانطور که جناب آقای رئیسی در مصاحبه مطبوعاتی اوایل انتخابشان اشاره کردند، جمهوری اسلامی ایران آمادگی گشایش سفارت خود را در عربستان دارد و بستگی به طرف سعودی دارد که چه اقدامات عملی را انجام دهد. تمام تمهیدات را خواهیم اندیشید که این مسیر به سمت اجرایی شدن برود.

خطیب‌زاده با تایید خبر بازگشایی سرکنسولگری چین در بندرعباس، گفت: این بازگشایی براساس تاییدیه هیئت وزیران مورد درخواست چین بوده و طبیعی است که در شهرهایی که برخی کشورهای چه اتباع داشته باشند و چه بخواهند مراودات تجاری و اقتصادی داشته باشند، این سرکنسولگری ها افتتاح شود.

وی اضافه کرد: ایران هم در شهرهای مختلف چین، سرکنسولگری‌هایی دارد و سفر آقای دکتر امیرعبداللهیان به چین، سفر بسیار خوبی بود. هفتمین ارتباط مستقیم دو وزیر امور خارجه بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به دیدار وزیر امور خارجه کشورمان با همتای چینی، گفت: در این ملاقات چند ساعتی تفصیلی، مهمترین توافقاتی که صورت گرفت به این انجامید که هر دو طرف رسماً اعلام کنند که اجرایی شدن توافقات آغاز شده و من فکر می‌کنم که نتایج این را هر دو ملت به زودی خواهند دید.

خطیب‌زاده در مورد خصوص ترتیبات منطقه ای ایران؛گفت: موضوع همسایه گرایی و حسن همسایگی به عنوان سیاست قطعی دولت موضوعی است که طی چند ماه گذشته در فرمول های مختلف پیگیری شده و گفت‌وگوها انجام شده است. در حوزه خلیج فارس سفرهای وزیر محترم، گفت‌وگوهای تلفنی و رایزنی‌های انجام شده مختلف، سفر برخی مقامات خلیج فارس و کشورهای منطقه را داشته ایم و همه این اقدامات در راستای ایجاد ترتیبات فراگیر در این منطقه به صورت چندجانبه است.

وی افرود: البته این ترتیبات فراگیر در حوزه خلیج فارس به عنوان قدم اول و هدف‌گذاری هشت کشور حوزه خلیج فارس است و برادران در برخی کشورها پیشنهاداتی داشتند که این ترتیبات بتواند به مناطق پیرامونی و شامات گسترش یابد و ما از هر گونه ترتیبات درون‌زا و توسط کشورهای منطقه حمایت کردیم. اصول چنین ترتیبات فراگیر و منطقه ای در این ملاقات‌ها بحث شده است، از جمله احترام به حاکمیت کشورها، جلوگیری از فرایندهایی که به دخالت ها بینجامد، عدم تجاوز، به رسمیت شناختن خطوط قرمز و همچنین درخواست‌های ملی.

وی در خصوص دیدار احمد مسعود با سرپرست وزارت خارجه افغانستان در تهران گفت: در ادامه ابتکار تهران گفت‌وگوهای بین‌الافغانی را همواره میزبانی کردیم و در این سفر تلاش شد این گفت‌وگوها بین گروه‌های افغانی صورت بگیرد. ما فقط تسهیل کننده گفت‌وگوها بودیم و هستیم و آنچه به ما گزارش شده گفت‌وگوها جدی بوده و همه باید حمایت کنیم این گفت‌وگوها بین برادران ما در افغانستان شکل و نضج بگیرد و به نتایجی که خود گروه‌ها و مردم افغانستان می‌خواهند برسد.

خطیب زاده در خصوص اقدامات وزارت خارجه برای آزاد کردن کاشانی شهروند ایرانی بازداشت شده در آمریکا گفت: اینکه آمریکا در میان گفت‌وگوهای وین اقدام به گروگانگیری می کند، مخالف آن چیزی است که (در وین) اتفاق می افتد. ما نسبت به این گونه گروگان‌گیری‌ها با اتهامات واهی و دلایل سیاسی همواره اعتراض کردیم. از تمامی توان خودمان در حوزه سیاسی و دیپلماتیک استفاده می‌کنیم برای اینکه اتباع خود را حفاظت و حمایت کنیم نه تنها آن‎هایی که در آمریکا گروگان گرفته شدند بلکه همه آن‌هایی که به دلایل واهی در اقصی نقاط عالم در بازداشت هستند. 

اخبار مرتبط

رژیم صهیونیستی در بدترین شرایط امنیتی و سیاسی به سر می‌برد

«ناصر کنعانی» سیزدهمین سخنگوی وزارت خارجه / خطیب‌زاده مشاور امیرعبداللهیان شد

مذاکرات هفته جاری برگزار می‌شود/ الکاظمی حامل پیامی از عربستان بود

0 نظر

ارسال نظر

capcha