وزیر نفت خبر داد: تشکیل کنسرسیومی از بانک‌ها برای تامین مالی پتروپالایشگاه‌ها

وزیر نفت خبر داد: تشکیل کنسرسیومی از بانک‌ها برای تامین مالی پتروپالایشگاه‌ها

به گزارش سراج24؛ «جواد اوجی» امروز (شنبه) در حاشیه مراسم امضای تفاهم‌نامه احداث خط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی از رفسنجان به مشهد در جمع خبرنگاران افزود: امروز تفاهم‌نامه خط لوله انتقال فرآورده‌ها از رفسنجان تا مشهد با ظرفیت روزانه بیش از ۱۵۰ هزار بشکه امضا شد.

وی ادامه‌داد: این خط لوله ۹۵۰ کیلومتری برای انتقال فراورده‌های پالایشگاه ستاره خلیج فارس از  رفسنجان تا مشهد ساخته می‌شود که با احداث این خط، فرآورده‌های نفتی سه استان را طی می‌کند و از نظر امنیت انرژی حائز اهمیت است.

وزیر نفت بیان‌داشت: با احداث این خط لوله، روزانه از تردد ۸۰۰ تا یک‌هزار تانکر سوخت در کشور جلوگیری خواهد شد. 

وی خاطرنشان‌کرد: همه تجهیزات این خط لوله از داخل کشور تامین می‌شود. 

اوجی تاکید کرد: روز پنجشنبه گذشته (۲۳ دی‌ماه) کلنگ احداث پتروپالایشگاه ۶۰ هزار بشکه ای میعانات گازی با همکاری بانک پاسارگاد در قشم به زمین زده شد. 

وی با اشاره به اینکه امروز نیز این تفاهم‌نامه با بانک ملت به امضا رسید، گفت: با نگاه خوب وزیر اقتصاد، بانک‌ها به رسالت اصلی خود یعنی بانکداری و پشتیبانی از پروژه‌های عمرانی باز می‌گردند.

وزیر نفت با بیان اینکه پروژه‌های دیگری نیز در توسعه میادین نفتی و گازی، خطوط انتقال و پتروپالایشگاه‌ها تعریف شده، افزود: کنسرسیومی از بانک‌ها برای تامین مالی پتروپالایشگاه‌ها شکل گرفته است و با پشتیبانی وزارت اقتصاد و همکاری مجموعه بانک‌های کشور بخش زیادی از منابع مالی تامین می‌شود.  

اوجی با تاکید بر اینکه اختصاص بنزین به افراد به‌جای خوردوها در مرحله کار کارشناسی قرار دارد، تصریح‌کرد: به محض اینکه کار کارشناسی به اتمام برسد، تصمیم با دولت خواهد بود که چه زمانی آن را اجرا کند. 

اتفاق نظر اعضای اوپک روز قیمت ۸۰ تا ۹۰ دلاری نفت

وی، قیمت مناسب نفت برای مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در شرایط فعلی را بین ۸۰ تا ۹۰ دلار در هر بشکه اعلام کرد و افزود: اعضای اوپک نیز روی همین قیمت‌ها اتفاق نظر دارند. 

وزیر نفت با اشاره به دیدار هفته گذشته با هیات ترکمنی، ادامه‌داد: تفاهمنامه‌های خوبی با طرف ترکمنی امضا شد که شامل صدور خدمات فنی و مهندسی، فرآورده‌های نفتی و نفت ختم می‌شود و امیدواریم در آینده نزدیک اجرایی شود.

وی، مذاکره با ترکیه برای تمدید قرارداد صادرات گاز را یکی از اولویت‌های وزارت نفت عنوان کرد و گفت: در هفته جاری کارشناسان شرکت «بوتاش» ترکیه و شرکت ملی گاز ایران با یکدیگر مذاکره می‌کنند و این قرارداد تا سال ۲۰۲۶ ادامه دارد. 

اوجی در پاسخ به ایرنا در خصوص سفر آیت الله ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری به روسیه در روزهای آینده، افزود: خبرهای خوبی از این سفر خواهیم داشت و وزارت نفت به عنوان رییس کمیسیون مشترک ایران و روسیه انتخاب شده است. 

وی در مورد خبر اجرایی شدن تفاهم نامه ۲۵ ساله ایران و چین از امروز نیز گفت: در زمینه نفت هنور با چین وارد قرارداد نشدیم. 

اخبار مرتبط

درآمد ارزی ۶۰۰ میلیون دلاری ایران از اعزام نیروی کار در سال ۲۰۲۲

آخرین وضعیت تحویل اموال مالباختگان بانک ملی

کنترل رشد نقدینگی از سیاست های مهم بانک مرکزی است

0 نظر

ارسال نظر

capcha