شبکه‌های کامپیوتری چیست و چه تاثیری در دنیای امروزی گذاشته است؟

شبکه‌های کامپیوتری چیست و چه تاثیری در دنیای امروزی گذاشته است؟

به گزارش سراچ24؛ موضوع خیلی ساده است. با اتصال اینترنت به گوشی همراه یا لپ تاپ با انجام امور بانکی یا جستجوی یک سایت و یا حتی باز کردن یک فضای مجازی ما از این تکنولوژی استفاده کرده ایم. خب ممکن است که سوالات زیادی برای ما پیش بیاید که شبکه های کامپیوتری چگونه بوجود آمده و چگونه کار می‌کند؟ چه کسی آن را اولین بار کشف کرد و برای چه هدفی این فناوری دنیا را زیرو رو کرد؟ 

در این مطلب به صورت خیلی خلاصه توضیح خواهیم داد که شبکه چیست و چگونه بوجود آمده است. با ما همراه باشید.

*شبکه های کامپیوتری چیست؟

ساده ترین توضیحی که می‌توان برای این موضوع بیان کرد تعریف روبرو است: به اتصال دو یا چند سیستم یا همان کامپیوتر نصب و راه اندازی شبکه می‌گویند. شاید بپرسید که چه مدل کامپیوترهایی مد نظر است؟ هر کامپیوتری که بتواند سرویس بگیرد (کلاینت) مانند لپتاپ، تین کلاینت و یا هر مدلی دیگری می‌تواند باشد. تا چند سال پیش بحث شبکه فقط کامپیوتر ها بود اما در چندین سال اخیر فقط کامپیوترها نیستند که می‌توانند به شبکه متصل شوند. 

دستگاه هایی مانند سوئیچ، روتر، دوربین های مداربسته و کلی دستگاه دیگر که توانایی اتصال و برقرایی ارتباط با این تکنولوژی را دارند در شبکه فعالیت می‌کنند. جالب است بدانید که حتی دستگاه های تلفن هایی که توانایی گرفتن آدرس آی پی دارند هم می‌توانند به شبکه وصل شوند که به این تکنولوژی خدمات ویپ می‌گویند. 

حال که با شبکه بیشتر آشنا شدیم با هم بررسی کنیم که هدف از ایجاد آن چه بوده؟ 

هدف از ایجاد شبکه های کامپیوتری در جهان چیست؟ 

اولین و اصلی ترین هدف از ایجاد این فناوری به اشتراک گذاری منابع است. به اشتراک گذاشتن چه چیزی؟ 

 1. اشتراک گذاری منابع
 2. اتصال بین کامپیوتر و سرور
 3. اتصال لپ تاپ به اینترنت از طریق تکنولوژی WiFi
 4.  اشتراک گذاری پرینتر 
 5. اشتراک گذاری فایل 
 6.  نرم افزار اتوماسیون اداری بر روی وب

و هزاران موارد دیگر که می‌توان به آن اشاره کرد. 

دومین هدف از ایجاد شبکه چه بود؟ 

دومین هدف امنیت اطلاعات است. من در اینجا به کوچکترین مورد امنیتی می‌خواهم اشاره کنم. فرض کنید در یک سازمان محرمانه ای کار می‌کنید یا حتی سازمانتان محرمانه هم نیست. شبکه ای هم وجود ندارد. برای انتقال اطلاعات از روش های سنتی انتقال با سی دی یا فلش استفاده می‌کنید. در بین راه برای جابجایی انتقال اطلاعات فلش یا سی دی از بین برود و یا بدتر از آن دزدیده شود، چه اتفاقی برای اطلاعات شما خواهد افتاد؟ 

کاهش هزینه ها یکی دیگر از اهداف ایجاد شبکه کامپیوتری است

با یک مثال ساده این مورد را توضیح خواهم داد. اگر در یک سازمان که ۱۰۰ پرسنل دارد و هر ۲۰ کارمند در یک طبقه کار می‌کنند کار کنید، و در یک طبقه ۶ حسابدار وجود داشته باشد که همه آنها نیاز به پرینتر داشته باشند باید ۶ پرینتر تهیه شود؟ با وجود شبکه یک پرینتر تهیه می‌شود و همه حسابداران از یک پرینتر استفاده می‌کنند. شاید این یک مثال بسیار ساده باشد. کاهش هزینه ها را در مجازی سازی دسکتاپ و مجازی سازی سرور به خوبی می‌توانید حس کنید. 

در مجازی سرور شما می‌توانید بجای استفاده از چند سرور یا کامپیوتر قدرتمند از یک سرور قدرتمند و قوی استفاده کنید و همه سرویس ها روی همین سرور نصب کنید. 

اجزای یک شبکه چیست؟ 

 • کابل شبکه: کابل های مخصوص برای انتقال اطلاعات بین سیستم های درون شبکه 
 • کلاینت: یا سرویس گیرنده. به دستگاه هایی گفته می‌شود که اطلاعات یا سرویسی را دریافت می‌کنند. در واقع هر سیستمی که مورد استفاده کاربر قرار بگیرد را کلاینت می‌گویند. 
 • سرور: سرویس دهنده. سرور کامپیوترهای قدرتمندی هستند که سرویس های مورد نیاز کاربران در شبکه را ارائه می‌دهند. سرویس هایی مانند ایمیل، فایل سرور و... 
 • سوئیچ: کار سوئیچ اتصال اجزاء مختلف شبکه کامپیوتری به یکدیگر و تبادل ترافیک بین آن‌هاست.
 • پشتیبان شبکه : به تکنسین یا فرد حرفه ای که از شبکه نگهداری می‌کند می‌گویند. 
 • روتر: کار یا کاربرد این وسیله اتصال شبکه های کامپیوتری متفاوت با آدرس های مختلف به یکدیگر است. این اتصال و تصمیم گیری برای تبادل ترافیک مابین شبکه، بر اساس IP Address و Routing Table یک مسیریاب انجام می‌شود.
 • اکسس پوینت: این دستگاه عملکردی شبیه سوئیچ شبکه دارد یا این تفاوت که سوئیچ ارتباطات را با کابل برقرار می‌کند و این دستگاه همان کار را به صورت بی سیم انجام می‌دهد.
 • آدرس آی پی: در دنیای کامپیوترها و شبکه هر سیستمی که بخواهد به اینترنت وصل شود باید یک آدر خاص و منحصر به فرد داشته باشد تا ارسال و دریافت بسته های اطلاعات به راحتی انجام شود
 • کارت شبکه: اگر قرار است که هر سیستمی به اینترنت متصل شود باید یک رابط بین سخت افزار مربوطه و اینترنت وجود داشته باشد این رابط سخت افزاری کارت شبکه نام دارد.

شبکه های کامپیوتری

انواع شبکه چیست؟ 

 • pan شبکه های بسیار کوچک در حد اتصال دو موبایل از طریق بلوتوث یا موارد دیگر 
 • lan شبکه های محلی در حد یک شرکت -  ابعاد این نوع شبکه در سطح یک ساختمان می باشد.
 • wlan شبکه های محلی ولی نوع ارتباط آنها از طریق اکسس پوینت است
 • can به تعداد یا مجموعه ای از شبکه های LAN متصل به هم در یک محوطه با ابعاد ۱۰ کیلومتر، که هر کدام از این شبکه های LAN مربوط به یک ساختمان یا چند طبقه می باشد گفته می‌شود. 
 • man حوزه جغرافیائی که توسط این نوع شبکه ها پوشش داده می شود ، در حد و اندازه یک شهر و یا شهرستان است
 • wan حوزه جغرافیائی که توسط این نوع شبکه ها پوشش داده می شود ، در حد و اندازه کشور و قاره است
 • san شبکه ای برای اتصال مطمئن و رد و بدل کردن  پرسرعت اطلاعات بین سرور و سیستم های ذخیره ساز با استفاده از فیبر نوری ایجاد می شود.

تاریخچه پیدایش شبکه 

در سال ۱۹۵۷ اولین و مهمترین ماهواره به نام اسپوتینگ توسط کشور اتحاد جماهیر شوروی سابق به فضا پرتاب شد. وزارت دفاع آمریکا بیکار نماند و موسسه تحقیقاتی آرپا یا ARPA را تاسیس کرد. در همین سال ها در موسسه های تحقیقاتی غیر نظامی که در امتداد دانشگاه ها و مجموعه های تحقیقاتی بودند، تلاش برای اتصال کامپیوترها به همدیگر در جریان بود. در آن زمان کامپیوترهای Mainframe از طریق ترمینال ها به کاربران سرویس می دادند. در سال ۱۹۷۰ میلادی شرکت معتبر زیراکس یک مرکز تحقیقاتی در پالوآلتو تاسیس کرد. روش برقراری ارتباط کاربران به کامپیوتر میزبان به این صورت بود که یک نرم افزار خاص بر روی کامپیوتر مرکزی اجرا می شد. و ارتباط کاربران را برقرار می کرد. اما در سال ۱۹۷۶ نرم افزار جدیدی به نام Hermes عرضه شد که برای نخستین بار به کاربران اجازه می داد تا از طریق یک ترمینال به صورت تعاملی مستقیما به سیستم MERIT متصل شوند.

 

اخبار مرتبط

ارسال ایمن و سریع اطلاعات با محصولی دانش‌بنیان

۶ مزیت خرید کامپیوتر رومیزی نسبت به لپ‌تاپ

المپیاد جهانی کامپیوتر ۲۰۱۷ در ایران برگزار می شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha