درخواست ایران از اینترپل برای صدور اعلان قرمز ایران جلب ۱۲۴ متهم ترور شهید سلیمانی

درخواست ایران از اینترپل برای صدور اعلان قرمز ایران جلب ۱۲۴ متهم ترور شهید سلیمانی

به گزارش سراج24؛ فرهادنیا، بازپرس ویژه پرونده شهید سلیمانی در دادسرای امور بین‌‌الملل در همایش ابعاد بین‌المللی و حقوقی ترور شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی، گفت: جرائمی که اتفاق افتاده قتل عمد به صورت مشارکت و معاونت و تروریسم و اقدام علیه امنیت ملی جمهوری اسلامی است که به ما صلاحیت رسیدگی به این موضوع را می‌دهد.

وی ادامه داد: این موضوع در محاکم داخلی در دو بعد کیفری و حقوی قابل پیگیری است و بحث کیفری و حقوقی هم از سوی متضررین در دادسراهای کیفری و حقوقی در حال رسیدگی است. این پرونده نقض حاکمیت کشور و تجاوز و نقض کنوانسیون‌های مبارزه با تروریسم و قطعنامه‌های شورای امنیت  مواردی هستند که تروریسم را منع کرده است.

فرهادنیا گفت: از نظر حقوق بشری هم این حادثه یک قتل فراقضائی است که نقض ماده 6 میثاق بین‌المللی حقوق بشر و معاهده حقوق بشر است. سردار سلیمانی در مأموریت رسمی به سر می‌برد که در این خصوص کنوانسیون خاصی دارند که از کسانی که مأموریت ویژه برای روابط کشورها دارند حمایت می‌کند. در دیوان عالی دادگستری باید صلاحیت این دادگاه از سوی ایران و آمریکا پذیرفته شود و دیوان عالی کیفری هم جزو نهادهای صلاحیت‌دار نیست و ارجاع به دادگاه از سوی شورای عالی امنیت سازمان ملل با ترور آمریکا مواجه خواهد شد.

بازپرس ویژه پرونده ترور شهید سلیمانی ادامه داد: اما در داخل ایران در محافل حقوقی و کیفری و نیز در محاکم عراق که کشور محل وقوع جرم است و نیز محاکم ایالات متحده می‌شود این پرونده را پیگیری کرد. از طریق سازمان ملل هم می‌توان با دبیرکل سازمان ملل و شورای حقوق بشر سازمان ملل مکاتبه و موضوع را پیگیری کرد.

وی گفت: این پرونده در بیش از 4 هزار صفحه تنظیم شده و 9 درخواست نیابت قضائی به کشورهای دیگر ارسال شد و 124 متهم شناسایی و درخواست جلب بین‌المللی و اعلان قرمز برای اینترپل صادر شده و پرونده در حال پیگیری است. کمیته مشترکی بین ایران و عراق تشکیل شده و به زودی جلب قرار و بازداشت متهمان پرونده صادر خواهد شد.

فرهادنیا افزود: آمریکایی‌ها به این اقدام و سایر اقداماتشان عنوان دفاع مشروع و قتل هدفمند می‌دهند. دفاع منشور در ماده 51 منشور ملل متحد تشریح شده و زمانی است که یک حمله رخ دهد در حالیکه در پرونده شهید سلیمانی هیچ حمله‌ای صورت نگرفته است. دفاع پیش دستانه و دفاع مشروع پیشگیرانه را هم طرح می‌کنند که دارای مقبولیت بین‌المللی نیست. قتل هدفمند در هیچ سند بین‌المللی و رویه قضائی بین‌المللی وجود ندارد و ترور محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها اعلام کردند سردار سلیمانی و جمهوری اسلامی ایران تهدید علیه اتباع و اماکن آمریکا در منطقه هستند در حالیکه گزارشگر ویژه حقوق بشر اعلام کرده سند و مدرکی در اثبات این ادعا ارائه نشده است.

وی در پایان با اشاره به استفاده از پهپاد و هواپیماهای بدون سرنشین توسط آمریکایی‌ها، گفت: رسانه آمریکایی اعلام کرد که این کشور در عراق و افغانستان و سوریه با استفاده از این پهپادها بیش از 50 هزار عملیات کردند و سؤال من این است که چه توجیهی در این باره دارند در حالیکه طبق معاهدات بین‌المللی استفاده از پهپاد باید با مجوز کشورهای دیگر باشد و آمریکا اعلام کند مجوز استفاده از پهپاد برای ترور شهید سلمیانی را از کجا دریافت کرده‌ است؟

گفتنی است؛‌ همایش ابعاد بین‌المللی و حقوقی ترور شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی، پیش از ظهر امروز یکشنبه (12 دی‌ماه) در محل لانه جاسوسی آمریکا برگزار شد. سردار سهراب‌علی شمخانی، معان حقوقی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام سید محسن موسوی، معاون اول دادستان کل کشور و فرهادنیا، بازپرس ویژه پرونده شهید سلیمانی در دادسرای امور بین‌‌الملل سخنرانان این همایش بودند.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار از پرونده «خاوری»/ سردار حاجیان: کانادا اراده ای برای استرداد خاوری ندارد

تشکیل دو پرونده حقوقی و کیفری در موضوع ترور شهید سلیمانی

فردا؛ آغاز رسیدگی به شکایت ۲۵۰۰ نفر از آمریکا به‌دلیل ترور شهید سلیمانی

0 نظر

ارسال نظر

capcha