مقدم‌فر:

مکتب حاج قاسم سلیمانی، مکتب بصیرت است/ روایت دیدار با سید حسن نصرالله

مکتب حاج قاسم سلیمانی، مکتب بصیرت است/ روایت دیدار با سید حسن نصرالله

به گزارش سراج24؛ حمیدرضا مقدم‌فر دبیر ستاد مردمی دومین بزرگداشت شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در "همایش علمی و پژوهشی مکتب حاج قاسم؛ دانشگاه و رسانه" که در دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد، درخصوص "مکتب حاج قاسم و بصیرت" اظهار داشت: صحبت در خصوص مکتب حاج قاسم سخت و دشوار است و نیازمند پژوهش‌های عمیق و مطالعات بسیار و دقیق است.

وی در ادامه به تعریف شاخص‌های "مکتب" که از سوی رهبر معظم انقلاب به شهید سلیمانی اعطا شد پرداخت و گفت: مکتب در هر نوع اندیشه‌ای که باشد، بالاخره برآیند و تعریفی دارد. مکتب منظومه‌ای از فکر و نظریه است که خصوصیت عملی و رفتاری هم دارد. بنابراین مکتب نظامی هماهنگ و منسجم است که قابلیت الگوشدن دارد؛ یعنی می‌توان از آن الگوی عملی پیدا کرد. از این رو رهبری تنها درخصوص امام خمینی (ره) و حاج قاسم از عنوان مکتب استفاده کردند.

دبیر ستاد مردمی دومین بزرگداشت شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی درخصوص "بصیرت" نیز بیان داشت: بصیرت، به معنای تفکر ژرف است. بصیرت آن چیزی نیست که همه می‌بینند، بلکه نگاهی عمیق، همه‌جانبه و دوراندیش است. بصیرت نگاهی است که مبنای اصولی داشته باشد. حاج قاسم بصیر بود و علاوه بر این صریح بود؛ یعنی صراحت لهجه داشت. صریح بودن گمشده کنونی مسئولان نظام است؛ متاسفانه یک نوع رودربایستی حاکم است و برخی مسئولان در بعضی موضوعات جرأت تصمیم‌گیری و نه گفتن ندارند.

مقدم‌فر با تاکید بر اینکه "مدیریت حاج قاسم باید الگو شود" عنوان کرد: یکی از ابعاد فرماندهی و مدیریت ایشان، عدم دوپهلو حرف‌زدن بود. حاج قاسم در فرماندهی و مدیریت در راستای استحکام مواضع و استقامت در عمل گام برمی‌داشتند.

وی در ادامه با اشاره به کتاب "از هیچ چیزی نمی‌ترسیدم" خاطرات خودنوشت سردار سلیمانی از دوران کودکی تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی عنوان کرد: ایشان قبل از پیروزی انقلاب علی‌رغم اینکه در فقر و در روستا زندگی می‌کردند، غیور بودند. غیرت دینی در ایشان ظهور و بروز داشت و به همین دلیل نیز بصیرت داشتند.

مشاور رسانه‌ای فرمانده کل سپاه، مکتب حاج قاسم را مکتب بصیرت دانست و گفت: اگر بخواهیم یک انسان تراز انقلاب اسلامی و حتی فراتر از آن انسان تراز تمدن نوین اسلامی را نشان بدهیم و به جهانیان معرفی کنیم، سردار سلیمانی است. حاج قاسم به تعیر مقام معظم رهبری یکی از پرورش‌یافتگان مکتب امام خمینی (ره) و شاگرد برجسته آن است.

وی در ادامه "عقلانیت"، "معنویت" و "عدالت" را  سه عنصر زیرساختی مکتب حاج قاسم عنوان کرد و گفت: وقتی رهبری معظم انقلاب در خصوص مکتب امام خمینی(ره) نیز صحبت می‌کنند از عقلانیت و معنویت سخن می‌گویند. از نتیجه این سه عنصر "بصیرت دینی" و "استقامت دینی" برمی‌آید که در نتیجه "مرد انقلابی" و "مرد میدان" را می‌سازد.

دبیر ستاد مردمی دومین بزرگداشت شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی با اشاره به دیدار خود با سیدحسن نصرالله گفت: ایشان در آن دیدار به ولایتمداری برخی از مسئولان کشورمان انتقاد کردند و گفتند شنیده‌ام که شما فرمایشات رهبری را گاهی مولوی و ارشادی می‌کنید. ایشان گفتند برای ما کافی است تا بفهمیم میل رهبری به چیست تا به آن عمل کنیم و جامه عمل بپوشانیم.

مقدم‌فر با بیان اینکه حاج قاسم در ولایتمداری الگو و تابع رهبر معظم انقلاب بود، خاطرنشان کرد: حاج قاسم می‌گفت من براساس تجربه و عمل می‌گویم که باید تابع رهبری بود. ایشان می‌گفت تمام معادلات دنیایی چیز دیگری می‌گفت، اما رهبری می‌گفت آنگونه نخواهد شد و اتفاق دیگری خواهد افتاد که نمونه‌های آن جنگ 33 روزه و جنگ سوریه هستند. حاج قاسم می‌گفت من در عمل دیدم که باید از ایشان تبعیت کنیم، سیدحسن نصرالله هم می‌گفت ما معجزاتی از رهبری دیدیم.

وی با بیان اینکه تبعیت ایشان از رهبری معظم انقلاب حاصل همان مکتب بود، گفت: ایشان می‌گفتند که از شئون عاقبت بخیری تبعیت از ولایت فقیه است. و در ادامه گفتند که در روز قیامت این را خواهید دید.

دبیر ستاد مردمی دومین بزرگداشت شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی ادامه داد: در عقلانیت مکتب حاج قاسم اصولگرایی واقعی و نه صرفا سیاسی دیده می‌شود. برخی به دنبال هجمه به حاج قاسم و القاء شبهاتی هستند و در هفته آینده چنین کاری خواهند کرد. افق نگاه حاج قاسم بلند بود و خودش را با رهبری معظم انقلاب تطبیق می‌داد. ایشان در ظرف‌های کوچک و این بحث‌ها نمی‌گنجید که برخی می‌گویند ما به حاج قاسم احترام می‌گذاریم، اما نسبت به عملکرد سیاسی‌اش نقد داریم.

مقدم‌فر ادامه داد: حاج قاسم هم اصلاح‌طلب و هم اصولگرا بود؛ ایشان دوراندیش بود. سردار سلیمانی وقتی طی دو جلسه با پوتین صحبت کرد، او را برای ورود به صحنه جنگ سوریه متقاعد کرد. رهبری انقلاب فرمودند ایشان تدبیر داشت. حاج قاسم دشمن‌شناس بود و دشمن از او هراس داشت.

وی خاطرنشان کرد: ایشان نگاه عام و جذب حداکثری داشت. حاج قاسم می‌گفت کل ایران حرم است و اگر این حرم آسیب ببیند، همه حرم‌ها آسیب خواهند دید. حاج قاسم محل وحدت و وفاق بود. ایشان در دوران حیات و شهادتش عامل وحدت بود.

دبیر ستاد مردمی دومین بزرگداشت شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در خصوص ویژگی‌های معنوی حاج قاسم نیز گفت: حاج قاسم خدامحور و مخلص بود. باور و اعتماد به نصر الهی داشت. آخرت‌گرا بود، زیست شهیدانه داشت و اهل توکل و توسل بود.

اخبار مرتبط

قدردانی "سرایا القدس" از بیانات مقام معظم رهبری در روز قدس

پیام تسلیت مقام معظم رهبری برای درگذشت طالب‌زاده

دولت خود را ملزم به اجرای منویات مقام معظم رهبری می‌داند

0 نظر

ارسال نظر

capcha