دین سطح نگاه انسان را به هستی بالا می‌برد

دین سطح نگاه انسان را به هستی بالا می‌برد

به گزارش سراج24؛ به نقل از روابط عمومی دانشگاه قم، حجت‌الاسلام والمسلمین رضا نوروزی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه قم، ۳۰ آذرماه در مراسم تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر دانشگاه قم، بیان کرد: یکی از زیباترین تأثیرات دین این است که دید انسان را متعالی می‌کند؛ انسان بریده از دین سطح نگاه و حتی زندگی عملی سطح پایینی دارد.

وی با تصریح بر اینکه سطح انسان بدون دین پایین است، ادامه داد: دین سطح نگاه انسان به خود،هستی و مخلوقات را بالا می‌برد؛ این در حالی است که دین برای علم‌آموزی، علم آموختن و تحقیق و پژوهش جایگاه بسیار بالایی متصور است.

نوروزی گفت: در علم‌آموزی و یا آموختن علم، فرد سطح مدارج تعالی اجتماعی را طی نمی‌کند، بلکه تعالی روح متعالی را رقم می‌زند، فرد می‌آموزد، تحقیق و پژوهش کرده و قدم به قدم رشد می‌کند و بالا می‌رود.

وی با بیان اینکه در مسیر دین هر قدمی می‌تواند انسان را متعالی کند، افزود: در جامعه اسلامی که پیشبرد علم، جهاد است؛ پیشبرد علم با جامعه خنثی بسیار متفاوت و مؤثر است.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه قم تصریح کرد: پس علمی که برای تعالی جامعه اسلامی باشد و جامعه اسلامی را جلو ببرد، رشدی که از این علم حاصل می‌شود با جای دیگر متفاوت است.

نوروزی با اشاره به اینکه با این نگاه علم هدفمند و کاربردی می‌شود، ابراز کرد: علمی موضوعیت دارد که دردی از جامعه را رفع کند؛ پژوهشی اولویت دارد که بیشترین جهاد در آن مطرح باشد و علمی که دشمن می‌خواهد از آنجا جامعه اسلامی را زمین بزند اولویت پیدا می‌کند، لذا در علم اولویت پژوهشی است که به پیشبرد جوامع محدود شده و ضعیف کمک می‌کند.

وی در پایان با بیان اینکه برای یک مقاله بخشی از عمر پژوهشگر صرف می‌شود، پس اگر پژوهشی که ناظر به پیشرفت جامعه است انجام دهد، این گونه لحظه لحظه علم‌آموزی، علم آموختن و پژوهش برای پژوهشگر معنا بخش می‌شود، تصریح کرد: اولین سرفصل توصیه‌های مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم مقوله علم و پژوهش است.

اخبار مرتبط

مجله گفتمان پیشرفت سراغ ابراهیمی‌ دینانی رفت

آثاری همچون تئاتر مبتذل مخاطب مصداق بارز اشاعه فحشاء است

احمد مهدوی دامغانی، پژوهشگر سرشناس ایرانی در 96 سالگی درگذشت

0 نظر

ارسال نظر

capcha