معاون تحقیقات وزارت بهداشت: کارایی برخی واکسن‌های ایرانی کرونا از نمونه خارجی بهتر است

معاون تحقیقات وزارت بهداشت: کارایی برخی واکسن‌های ایرانی کرونا از نمونه خارجی بهتر است

به گزارش سراج24؛ دکتر فرید نجفی در گفت و گویی افزود: این موضوع، نکته بسیار مهمی است که هموطنان و محققان باید به آن توجه کافی داشته باشند.

وی، دستاوردهای سازندگان واکسن های ایرانی کرونا را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: این مجموعه ها موفق شدند واکسن های کرونا را در انواع مختلف، تولید کنند که نتایج فعالیت آنها بسیار امیدوار کننده است.

نجفی بیان کرد: اقدام بعدی که پیش روی واکسن سازان ایرانی قرار دارد، قرار گرفتن واکسن های ایرانی در فهرست واکسن های مورد قبول سازمان جهانی بهداشت است.

وی با بیان اینکه لیست شدن واکسن های ایرانی در بین واکسن های مورد قبول سازمان جهانی بهداشت بسیار مهم است، خواستار تسریع این موضوع توسط سازندگان واکسن های داخلی شد.

نجفی تصریح کرد: هرچند این فرایند قدری زمان بر است و به عبارتی فرایند ثبت اطلاعات در سازمان بهداشت جهانی و اخذ مجوز از آنها قدری زمان بر و طولانی است، اما سازندگان واکسن های داخلی باید با جدیت بیشتری این موضوع را به سرانجام برسانند.

وی ادامه داد: برخی کشورها، زودتر این کار را آغاز کردند، این کشورها پروتکل های مربوطه را آماده کردند و توانستند مجوز اضطراری را از سامان بهداشت جهانی اخذ کنند.

معاون وزیر بهداشت افزود: انتظار عموم مردم، جامعه علمی کشور و مسئولان از سازندگان واکسن های ایرانی این است که این کار در اسرع وقت انجام شود و شاهد قرار گرفتن تولیدکنندگان ایرانی در فهرست مورد قبول سازمان بهداشت جهانی باشیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: قرار نگرفتن واکسن های داخلی کرونا در فهرست سازمان بهداشت جهانی به منزله اثربخش نبودن آنها نیست. ایمنی زایی و اثربخشی واکسن های داخلی به تایید سازمان غذا و دارو رسیده و در مطالعات کارآزمایی بالینی هم اثبات شده است.  

اخبار مرتبط

موج اول آنفلوانزا نزولی شد

مجموع واکسن‌های تزریق شده ۱۵۵ میلیون و ۵۸ هزار دوز

شناسایی ۳۴ بیمار جدید کرونایی

0 نظر

ارسال نظر

capcha