یادداشت؛

لزوم بازگشت عراق به مسیر ثبات و آرامش

لزوم بازگشت عراق به مسیر ثبات و آرامش

به گزارش سراج24؛ مهدی ملکی: برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی عراق علی رغم خواست آن عده ای که تمام تلاش خود را به کار بستند تا هرچه زودتر برگزار شود و دولتی دیگر روی کار آید تا بلکه بتوانند به اهداف و اغراض خود دست یابند، به سمت و سوی دیگری کشیده شد. 

انتخابات عراق نه تنها باعث بهبود وضعیت نامساعد عراق در ابعاد داخلی و خارجی نشد، بلکه وضعیت را از گذشته نیز وخیم تر و پیچیده تر کرده است که این به معنای نادرست بودن مسیر فعلی است که این کشور و سیاسیون آن در حرکت هستند. 

مردم عراق با مشکلات متعدد اقتصادی و معیشتی مواجه هستند و توقع دارند از مسئولین خود که هرچه زودتر به این وضعیت سامان داده و آرامش را به زندگی آنها بازگردانند، امری که با شرایط فعلی و نگاهی واقع نگرانه بعید به نظر می آید که در میان مدت هم حاصل شود. 

پس از انتخابات باتوجه به نتایجی که حاصل شد، برخی به آن اعتراض داشتند و دامنه و عمق این اعتراضات در روزها و هفته های اخیر شدت و گسترش بیشتری هم پیدا کرد. 

معترضین به نتایج انتخابات زودهنگام پارلمانی عراق خود را به منطقه سبز بغداد رساندند تا صدای اعتراضشان را بیشتر و بلند تر از قبل کنند، اما با سد نیروهای امنیتی مواجه شدند که مسیرهای ورودی به آن منطقه را مسدود کرده بودند. 

پس از تحصن مسالمت آمیز معترضین در ورودی های منتهی به منطقه سبز بغداد، نیروهای امنیتی وارد عمل شده و معترضین را از آن منطقه دور کردند که منجر به درگیری هایی میان مردم و نیروهای امنیتی شد. 

 در این درگیری ها برخی از مردم جان باخته و بعضی دیگر مجروح شدند که در این ارتباط سازمان ملل متحد با ابراز تاسف از وقوع چنین اتفاقاتی پس از اعلام نتایج انتخابات پارلمانی عراق، طرف های درگیری را به آرامش و خویشتنداری فراخواند. 

پُر واضح است که هیچ کشوری از ناامنی، بی ثباتی و فضای آکنده از اعتراضات و گاها اغتشاشات خیابانی نمی تواند مسیر صحیحی را طی کند و به زندگی عادی مردم نیز لطمات جدی وارد می آید که می تواند در مواقعی هم غیرقابل جبران باشد. 

بنابراین بهتر آن است که شخصیت ها، گروه ها و جریان های تاثیرگذار سیاسی با همفکری، اتحاد و نزدیک کردن دیدگاه های خود در اسرع وقت به نتیجه ای واحد برسند تا هرچه زودتر عراق به وضعیت عادی برگشته و ثبات سیاسی و امنیتی لازم را جهت طی کردن مسیر آتی خود پیدا کند.

ناامنی و بی ثباتی در عراق قطعا طمع برخی بازیگران خارجی و خائنین داخلی را بیش از گذشته خواهد کرد و آنها تلاش می کنند به اصطلاح از آب گل آلود بدست آمده، به نفع خود ماهیگیری کنند که لازم است در این خصوص هشیاری دستگاه‌های امنیتی افزایش پیدا کند. 

بنابراین جهت فائق آمدن بر مشکلات متعدد داخلی و خارجی حتما باید عقلای عراق به جمع بندی های لازم در خصوص تشکیل دولت جدید و همکاری با آن دست یابند تا مردم نگرانی کمتری نسبت به وضعیت زندگی و آینده خود داشته باشند. 

از شرایط فعلی که عراق در آن قرار دارد به نظر نمی آید که در کوتاه مدت تحول مثبتی را شاهد باشیم، اما باید با امیدواری و خوش بینی این موضوع رو پیگیری کنیم، چرا که صلح، ثبات و امنیت در کشورهای منطقه و به خصوص عراق به عنوان کشور دوست و همسایه برای ایران بسیار مهم است و برکسی پوشیده نیست که ایران در این مسیر هزینه های زیادی را پرداخته است.

در پایان امیدواریم که عقلا و شخصیت هایی که کماکان نسبت به تامین منافع و امنیت ملی کشور اهمیت قائل هستند بتوانند دیگرانی را که منافع و اهداف شخصی و گروهی رو مقدم بر منافع ملی عراق می دانند با خود هم داستان کرده و با اتحاد و همبستگی کلیه نیروهای سیاسی اعم از شیعه، سنی و کُرد شاهد ایجاد و گسترش ثبات و آرامش سیاسی، امنیتی و متعاقب آن حل مشکلات عدیده اقتصادی آن کشور باشیم.

اخبار مرتبط

سیاست مغرضانه رسانه‌های صدر در قبال ایران

آیا زوار ایرانی اربعین متضرر اقدامات آشوبگران در عراق خواهند شد؟

صدر و پیشنهادی که بیشتر به طنز شباهت داشت تا راهکار سیاسی

0 نظر

ارسال نظر

capcha