طب سنتی ایرانی موافق واکسیناسیون است

طب سنتی ایرانی موافق واکسیناسیون است

به گزارش سراج24؛ محمد مظاهری، روز دوشنبه در گفت و گویی با موضوع "طب سنتی و کرونا" که از طریق فضای مجازی برگزار شد، افزود: واکسیناسیون در طب ایران، تاریخچه قدیمی دارد و زکریای رازی در کتاب "الجدری و الحصبه" به روشی مانند واکسینه شدن برای مقابله با بیماری آبله اشاره کرده است.

وی با تاکید براینکه در آن روزگار، برغم نبودن ابزاری مانند ویال و سرنگ، راهکارهایی مانند اصول واکسینه شدن برای پیشگیری از بیماری‌ها توصیه شده است، اظهار داشت: بعنوان مثال زکریای رازی این راهکار را پیشنهاد کرده بود که زمانی که دست افراد زخمی می‌شود آن قسمت را به پستان گاوی که آبله گرفته است، آغشته کنند تا عامل بیماریزا وارد بدن انسان شود.

وی با بیان‌اینکه این راهکار نشان می‌دهد که زکریای رازی، اصول واکسیناسیون را می شناخته است، ادامه داد: در قبائل کوچ نشین ایرانی نیز ترشحات آبله از افراد بیمار گرفته و در دستمال تمیزی، خشکانده و سپس مقدار کمی از آن با استفاده از سرِ سوزن به پوست افراد دیگر، تلقیح می‌شد که  سیستم ایمنی بدن انسان را درگیر می‌کرد.

مظاهری با اشاره به اینکه در قرون گذشته روش مشابهی نیز در سیستان و بلوچستان برای مقاومت در برابر آبله بکار گرفته می شد، تاکید کرد: طب سنتی ایران مخالف واکسیناسیون نیست و از همه مردم می‌خواهیم که هرچه سریعتر برای دریافت واکسن کرونا اقدام کنند.

وی در باره افراد مخالف واکسیناسیون کرونا تصریح کرد: تعدادی از آنها نظر و اعتقاد شخصی خود را به طب سنتی مُنتسب می کنند در حالی که اگر شخصی مخالف تلقیح واکسن است بگوید "من مخالفم " و نباید آن را به طب سنتی ارتباط دهد.

این پزشک متخصص طب ایرانی اظهار داشت: در باره واکسیناسیون اگر از ۲ منظر علمی و شرعی نگاه کنیم، می بینیم که در حیطه علمی باید رویکرد افراد صاحبنظر را باور و اجرا کنیم و در حیطه شرعی نیز لازم است نظرات مراجع تقلید را درنظر بگیریم که برخی از علما درباره استفاده مومنان از نظر متخصصان در مسائل پزشکی فتوا داده اند و رهبر معظم انقلاب نیز واکسن کرونا را دریافت کردند بنابراین از نظر شرعی حرفی در این زمینه باقی نمی‌ماند.

مظاهری با بیان‌اینکه در هر کاری باید مزایا و ضررهای آن را بسنجیم، اضافه کرد: ممکن است واکسن کرونا برای برخی از افراد عوارضی به همراه داشته باشد اما از نگاه کلی و ملی، منافع تزریق واکسن بسیار بیشتر از ضررهای کوچک آن است.

وی با تاکید بر اینکه مردم نباید به نظرات غیرکارشناسی و شخصی در این زمینه توجه کنند، گفت: ما باید به تاسی از پیامبر اسلام، گزاره‌ها و آموزه‌های درست را به مردم منتقل کنیم.

مدیر گروه طب ایرانی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در باره داروی موسوم به "امام کاظم(ع)" توضیح داد: در این دارو از گیاهانی استفاده می‌شود که بر اساس مطالعات، ممکن است بر روی برخی از بیمارانی که در مراحل اولیه کووید-۱۹ قرار دارند تاثیر داشته باشد اما اگر ریه افراد درگیر و مُلتهب شود این گیاهان نیز کارایی ندارد.

وی با تاکید براینکه این دارو برای هیچکس توصیه نمی‌شود زیرا هیچ شواهد و مستندات علمی برای آن وجود ندارد، تصریح کرد: ما نباید اسم ائمه را بر روی داروها قرار دهیم زیرا آنها شان و جایگاه بسیار والاتری دارند و افرادی که این کار را انجام می‌دهند بهتر است در این زمینه بازنگری کنند.

این پزشک در باره طب ایرانی نیز توضیح داد: طب ایرانی به قبل از اسلام و دوران زرتشت بازمی‌گردد که اسلام بر آموزه‌های آن صحه می‌گذارد و در دوران اسلام، توسعه یافت.

مظاهری با تاکید براینکه چیزی به نام "طب اسلامی" یا "طب ایرانی اسلامی" به رسمیت شناخته نمی‌شود، افزود: اینکه عده‌ای "طب اسلامی" را دارای قداست مذهبی بدانند، دور از انصاف و عدالت است.

به گفته وی، آنچه که بعنوان طب اسلامی معرفی می شود، مجموعه‌ای از آموزه‌ها در باره فواید میوه‌ها، خوراکی‌ها و گیاهان دارویی است و بعنوان مجموعه‌ای نظام‌مند که برای طبابت استفاده شود، تلقی نمی‌شود.

وی با بیان‌اینکه امروزه در دانشگاه‌ها، رشته "طب ایرانی" وجود دارد و پزشکان در این رشته تحصیل می‌کنند، خاطرنشان کرد: تجویز دارو فقط باید توسط پزشک انجام شود و اینکه عده‌ای بعد از آشنایی با چند داروی گیاهی، خود را حکیم بدانند و برای بیماران، دارو تجویز کنند به فاجعه تبدیل می‌شود و این افراد،"درمانگرنما" هستند. 

به گفته وی، بدلیل دخالت برخی افراد غیرپزشک در امر درمان با عناوین مختلف مانند طب سنتی یا عطاری، شاهد فجایعی هستیم بطوریکه برخی بیماران به مدت طولانی تحت نظر این افراد بودند و زمانی به پزشک متخصص مراجعه می‌کنند که دیگر نمی‌توان برای آنها کاری کرد و بیماری آنها پیشرفت زیادی کرده است.

این گفت و گو از طریق صفحه اینستاگرام مرکز بهداشت اصفهان و با هدف گفت و گو درباره طب ایرانی و بیماری کووید-۱۹ برگزار شد.

اخبار مرتبط

واکسیناسیون کرونا تعطیل نشده است

رمز موفقیت ایران در کنترل کرونا/ ۳ عامل مهم دخیل بود

با چهره جدیدی از کرونا مواجه هستیم

0 نظر

ارسال نظر

capcha