کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با سراج۲۴:

مزد اعتماد به غرب، ناکامی در برجام بود/ ایران در قبال هر تهدیدی آماده است

مزد اعتماد به غرب، ناکامی در برجام بود/ ایران در قبال هر تهدیدی آماده است

به گزارش سراج24؛ محمد مهدی ملکی کارشناس مسائل بین الملل در گفتگوی اختصاصی با سراج24 در پاسخ به این سوال که چرا در دولت حسن روحانی حل مشکلات کشور به توافق برجام وابسته شد، اظهارداشت: متاسفانه شاهد این موضوع بودیم که در دوران هشت سال دولت تدبیر و امید، مسئولین وقت تمامی امور معیشتی مردم را به مذاکرات هسته ای گره زدند، به طوری که در یکی از سخنرانی های آقای روحانی، او موضوع بی آبی کشور را به مذاکرات و برجام ارتباط داد که به شدت سیاست غلطی بود و پیشرفت کشور، توسعه و رونق اقتصادی را با چالش جدی مواجه کرد.

وی گفت: دادن هزینه های سنگین و ایجاد امید واهی بین مردم در جهت خواست و سیاست مدنظر دولت آقای روحانی شکل گرفت و علی رغم تاکیدات رهبری بر خوش بین نبودن مذاکرات اما تمامی تلاش دولت قبلی بر آن بود که به شکل ممکن مذاکرات برجام به نتیجه برسد. در واقع دولت روحانی حل مشکلات و سرنوشت کشور را منوط به تصمیمات گروهی در قالب 5+1 و پس از خروج آمریکا 4+1 می دانست. 

ملکی تصریح کرد: تکیه بر توان داخلی، رونق دادن بنگاه های اقتصادی، فعال کردن کارخانه ها و حمایت از تولیدکنندگان مواردی است که در دولت قبل نادیده گرفته شد و راه حل برون رفت از مشکلات اقتصادی را از طریق پیمودن مسیر سیاست خارجی دیدند که از اشتباهات راهبردی دولت روحانی به شمار می رود.

این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین موضوعاتی که در سیاست خارجی دولت روحانی رعایت نشد، عدم ارتباط گیری با همه ی کشورهای دنیا به خصوص کشورهای همسایه بود، بیان کرد: جای خالی توسعه و روابط با کشورهای منطقه در 8 سال گذشته احساس شد چرا که سیاست خارجی ما بر مدار غرب گرایی و مبتنی بر آمریکا محوری و به عبارتی کدخدا محوری و با تکیه بر رسیدن به توافق برجام استوار بود.

وی افزود: آنها در بین معتقد بودند مشکلات داخلی کشور در بستر چنین رویکردی حل خواهد شد و در افکار عمومی نیز این چنین القاء کردند اما با خروج آمریکا از برجام، دولت روحانی مزد اعتماد به غرب را از آنان گرفت و ما در واقع یک دیپلماسی نه چندان موفق را در هشت سال گذشته تجربه کردیم.

ملکی اظهارکرد: آنچه مشخص است اینکه اگر تهدیدی از سوی دشمن خارجی داشتیم حتما باید با همان زبان پاسخ آن را داد در غیر این صورت طرف مقابل یک قدم دیگر به سمت ما حرکت خواهد کرد چه بسا اینکه در موضع ضعف نیز قرار خواهیم گرفت  که مسئولین دولت قبل اشتباهات محاسباتی در پاسخ به تهدیدات دشمن داشتند.

این کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: امیدواریم که در دولت کنونی که مسئولیت آن بر عهده ی آقای رئیسی است، در ابعاد مختلف، به موقع و متناسب با همان حجم و گستردگی به تهدیدات پاسخ داده شود و صرفا فقط در حد شعار نماند که در این خصوص بیانات مقام معظم رهبری هم بر همین محور است که «دوران بزن درو تمام شده است».

وی گفت: اگر طرف مقابل بخواهد با زبانی غیر دیپلماتیک و با بی احترامی با ملت ایران سخن بگوید طبیعی است که ما نیز در مقابل باید در قبال هرگونه تهدیدی از خودمان واکنش مناسب داشته باشیم تا طرف مقابل دچار خطای محسباتی نشود. 

 ملکی در پایان خاطرنشان کرد: این موضوع بستگی به عملکرد طرف مقابل دارد که اگر آنها بخواهند گزینه ای غیر از راه های مسالمت آمیز را برگزینند، حتما با پاسخ سخت و قاطع ایران مواجه خواهند شد و البته که از این موضوع مطلع هستند و امیدواریم در این خصوص در دولت آقای رئیسی طرف های مقابل پیامی واحد را از ایران دریافت کنند.

اخبار مرتبط

آمریکا باید مسئول و پاسخگوی اقدامات خود درباره برجام باشد

کنعانی: ایران تحت فشار و تهدید حاضر به مذاکره نیست

پیشرفت دولت بدون آمریکا و برجام / پشیمانی ۹۰ درصد بازداشت‌شدگان

1 نظر

ارسال نظر

capcha