حاکمیت و کارگزاران اجرایی؛ جامعه هدف فراکسیون امر به معروف مجلس

حاکمیت و کارگزاران اجرایی؛ جامعه هدف فراکسیون امر به معروف مجلس

به گزارش سراج24؛ اولین نشست هم‌اندیشی ستاد امر به معروف و نهی از منکر با نمایندگان فراکسیون امر به معروف و نهی ازمنکر شب گذشته، ۱۰ آبان‌ماه در سالن اجلاس سران برگزار شد.

در ابتدای جلسه حجت‌الاسلام والمسلمین کاظم صدیقی، رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر با اشاره به آیه «یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ» گفت: در دنیایی که قرن ارتباطات هست و دو قدرت مادی عالم در تمام امور اعم از جنگی و اقتصادی در حال مسابقه با هم بودند، انقلابی با شعار «نه شرقی نه غربی» ظهور کرد که معنای آن تحت تأثیر قرار نگرفتن از قدرت‌های شرق و غرب بود.

وی افزود: اتکال ما در این انقلاب به خدا بود و هدف ایجاد حکومت و سبک زندگی جدید برای جهان با پشتوانه وعده‌های الهی بود. ثابت کردیم که می‌توانیم با اتکا به خداوند، جهانی نو از لحاظ اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی ایجاد کنیم و کانون قانونگذاری ما کانون تشریع و موازین دین باشد.

صدیقی با بیان اینکه حرکت انقلاب به سمت حرکت جهانی قرار گرفته است، تصریح کرد: نظام جمهوری اسلامی با قرار گرفتن در ریل حکومت جهانی و رسیدن به حکومت مهدوی، با تقدیم شهدای عزیز و نفس مقدس امام راحل ایجاد شد. اساس نظام جمهوری اسلامی براساس آموزه‌های اسلامی بنا شده است، پس در بانک‌های ما نباید ربا باشد.

وی بیان کرد: وزارت آموزش و پرورش براساس همین آموزه‌ها باید بتواند جوانان و نوجوانان را در راستای گام دوم انقلاب برای پیشبرد اهداف اسلامی در تمامی امور تربیت کند، چراکه فردا روزی، همین جوانان از مسئولان نظام خواهند بود.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به اصل هشتم قانون اساسی مبنی بر حمایت از قانون امر به معروف و نهی از منکر که باید مقابله با تبعیض، فساد، جلوگیری از اختلافات و ... داشته باشد، تصریح کرد: فلسفه زندگی این دنیا براساس فرمانبرداری از خداست و مرحله دوم زندگی، رشد معنوی است. همه ما براساس آیه «إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ» نسبت به یکدیگر وظایفی دارند و باید افراد جامعه را از خانواده خود بدانیم و برای برون‌رفت از مشکلات خانواده خود که چه در شرایط گناه‌آلود هستند و چه در حالت رکود قرار دارند، چاره‌جویی و آن را برطرف کنیم.

وی با اشاره به اینکه قانون امر به معروف باعث متحد شدن امت می‌شود تا بتوانند مشکلات را برطرف کنند، افزود: همه عالم از جاذبه و دافعه برخوردارند؛ در زندگی حیوانات هم چنین است. با توجه به آیه‌های سوره نمل، زمانی که مورچه‌ای می‌بیند، باقی مورچه‌ها در خطر عبور لشکر حضرت سلیمان(ع) هستند، امر به معروف می‌کند و بقیه را از سقوط نجات می‌دهد. آیا نباید در جامعه، مردم به اندازه یک مورچه عمل کنند و همدیگر را از خطرات حفظ کنند؟ امر به معروف باعث صعود و جلوگیری از سقوط جامعه می‌شود.

صدیقی گفت: اگر مردم سرنوشت جامعه را سرنوشت خود ندانند، جامعه به جایی نمی‌رسد، لذا قانون امر به معروف برای نظارت تصویب شد اما متأسفانه دولت‌های قبل به این قانون بی‌توجهی کردند ولی مجلس این قانون را بدون اعتنا به دولت تصویب و خودش هم اجرا کرد. مجلس انقلابی، رسالت خود را نسبت به قانون امر به معروف انجام داده است. در این دوره نمایندگان ملت به این دعوت الهی توجه کردند و حساسیت نشان دادند و فراکسیون امر به معروف تشکیل شد. ستاد امر به معروف، مجری این قانون، در کنار نماینده‌ها ایستاده است. در میان اعضای ستاد، تعدادی از نمایندگان مجلس، وزرا، نمایندگان نیروی انتظامی، حوزه علمیه و سازمان تبلیغات اسلامی هستند.

وی تصریح کرد: تشکیل فراکسیون امر به معروف اقدام بزرگی بوده است. آمران به معروف چشمان بینای جامعه هستند. مجلس باید به مردم، جامعه و وزارتخانه‌ها خوراک فکری و عملی ارائه دهد و قانون‌های حمایتی ویژه‌ای وضع کند. پیوند ستاد و مجلس باعث اقتدار و تثبیت این قانون و باعث اطمینان مردم نسبت به جلوگیری از فساد می‌شود. ان‌شاءالله قوه قضائیه و دولت به این همبستگی بین ستاد امر به معروف و نهی از منکر و مجلس بپیوندند تا این قانون الهی اجرایی شود.

در ادامه این نشست حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا مبلغی، رئیس فراکسیون امربه معروف و نهی از منکر مجلس طی ارائه گزارشی از فعالیت فراکسیون گفت: علت تشکیل این نشست ایجاد همفکری با ستاد امر به معروف است که با توجه به کمبودها و کاستی‌هایی که در مجلس و دولت بوده است طی این سال‌ها سخت‌ترین وظیفه را برعهده داشته است و علت اصلی تشکیل این جلسه برطرف کردن مشکلات این نهاد ارزشمند است. مجلس انقلابی به همراه تمامی نمایندگان آن از این ستاد که به زنده نگه داشتن مهم‌ترین فریضه الهی می‌پردازد، حمایت می‌کند.

* اول حاکمیت؛ سپس مردم

وی اظهار کرد: اهداف اصلی فراکسیون این است که امر به معروف و نهی از منکر در وهله نخست در بین حاکمیت و کارگزاران اجرایی و در مرحله دوم به مردم انتقال داده و این فریضه واجب در بین آحاد مردم اجرا شود.

نماینده مردم یاسوج در مجلس شورای اسلامی افزود: امر به معروف و نهی از منکر یک فعل اجتماعی و مردمی است و براساس آیات و روایات معصومین علیهم السلام مهمترین وظیفه ستاد امر به معروف  و نهی از منکر در مرحله اول، شناساندن این فریضه الهی به مردم است، چراکه بسیاری از مردم شناختی نسبت به چگونگی این عمل ندارند و تا زمانی که مردم این امر واجب خداوند را نشناسند و این دستور الهی مردمی نشود، این کار به هیچ جایی نمی‌رسد.

هاشمی گلپایگانی، قائم مقام ستاد امر به معروف و نهی از منکر دیگر سخنران این نشست بود که با اشاره به وظایف و اهمیت ستاد امر به معروف در جامعه گفت: سخت‌ترین، پرحجم‌ترین و پر هزینه‌ترین کار در جوامع اسلامی انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر است؛ به این علت که مردم در تمامی امور از قبیل کمک‌های مادی، فرهنگی، اقتصادی و... ورود می‌کنند ولی در افضل‌الاعمال به علل مختلف وارد نمی‌شوند.

وی با اشاره به برنامه‌های ستاد امر به معروف اظهار کرد: در ستاد نگاه جامعی به این فریضه شده است و برهمین اساس معاونت‌ها، کارگروه‌ها و اداره‌های مختلفی راه‌اندازی شده است.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر با اشاره به اصل ۴۳ قانون اساسی مبنی بر حمایت از آمران و ناهیان از منکر افزود: قوانین مربوط به امر به معروف به سه دسته تقسیم می‌شوند؛ یکسری از آن‌ها به علت نداشتن قانون مشخص باعث ایجاد خلأ و دوگانگی در مردم می‌شود مثل سگ‌گردانی که قانونی در این زمینه وضع نشده است. دسته دوم از این قوانین قانون‌هایی است که نیاز به اصلاح دارد مثل قانون حمایت از عفاف و حجاب که دقیقا مشخص نیست متولی این قانون چه نهادی در جامعه است. این ستاد می‌تواند متولی این قانون در جامعه شود و سومین دسته، قوانینی است که اجرایی نمی‌شود و اجرا شدن آنها نیاز به کمک سه قوه به ویژه دولت مردمی و انقلابی با توجه به شعار اصلی این دولت مردمی مبنی بر راه‌اندازی گشت ارشاد مدیران برای جلوگیری از ترک فعل‌هایی که از برخی از مسئولین سرزده است، دارد.

هاشمی گلپایگانی اظهار کرد: ستاد امر به معروف و نهی از منکر فعالیت‌های خود را در سه حیطه برنامه‌ریزی کرده است که می‌توان در همین راستا به ایجاد تشکل‌های اصناف، محله و موضوعی اشاره کرد.

* راه‌اندازی دانشگاه یا رشته تخصصی امر به معروف

وی گفت: یکی دیگر از برنامه‌های ستاد امر به معروف راه‌اندازی دانشگاه یا رشته تخصصی امر به معروف و نهی از منکر است که لازمه اجرای آن با توجه به حضور ۱۱۰ هزار تشکل و تربیت ۱۵ هزار نفر آمر به معروف در کل کشور کمک سه قوه به این نهاد حاکمیتی است.

در ادامه این نشست تعدادی از نمایندگان به بیان نقدها، پیشنهادها و... خود در زمینه پیشرفت و تجلی این نهاد مقدس پرداختند.

از جمله نکات قابل تأمل این جلسه می‌توان به انتقادهای نمایندگان از عملکرد ستاد امر به معروف و نهی از منکر و نیز حضور کمرنگ نمایندگان مجلس اشاره کرد. درحالی که از بیش از ۱۰۰ نماینده عضو این فراکسیون برای حضور در نشست دعوت شده بود، تنها ۷ نفر حضور یافته بودند.

اخبار مرتبط

این انقلاب راحت به دست نیامده است

مردم باید حاکمیت را در بهبود بخشیدن شرایط کمک کنند

فیلم| شفافیت؛ آیا ایده شفافیت به کمتر شدن فساد در ساختارهای حاکمیتی می‌انجامد؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha