یادداشت؛

شهر قم، مرکز شیعیان ماست

شهر قم، مرکز شیعیان ماست

به گزارش سراج24؛ حجت الاسلام و المسلمین شیخ علی خزاعی: حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها در روز اول ذیقعده سال ۱۷۳ قمرى در مدینه منوره دیده به جهان گشود.
پدر بزرگوار آن حضرت، موسى بن جعفر الکاظم علیهما السلام و مادر گرامی ش‏ان حضرت نجمه خاتون مى ‏باشد، که بعد از تولد حضرت رضا علیه السلام به طاهره ملقب گردید، بنابر این حضرت معصومه سلام الله علیها با امام رضا علیه السلام خواهر و برادر ابوینى هستند.
در سال ۲۰۱ قمرى در پى انتقال اجبارى امام رضا علیه السلام به خراسان، حضرت معصومه علیها السلام بعد از یک سال تحمل دورى برادر بزرگوارش از مدینه منوره عازم خراسان گردید و از آن جایى که ایشان پیام آور فرهنگ و معارف اهل بیت علیهم السلام و مدافع مظلومیت امامان شیعه و تداوم بخش راه پدر بزرگوارش در مبارزه با طاغوت‏هاى زمان بود، عوامل حکومتى بنى عباس، در شهر ساوه به کاروان حامل آن حضرت حمله کرده و همراهان آن حضرت را به شهادت رساندند.
حتى طبق نوشته استاد محقق شیخ جعفر مرتضى عاملى در کتاب حیاة الامام الرضا علیه السلام، آن حضرت را مسموم نمودند.
و ایشان بر اثر مسمومیت و شدت غم و اندوه در شهر ساوه بیمار گردید و فرمود: مرا به شهر قم ببرید، زیرا از پدرم شنیدم که می فرمود:
"شهر قم مرکز شیعیان ماست"
به همین جهت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها در ۲۳ ربیع الاول سال ۲۰۱ قمرى به شهر قم وارد شده و مورد استقبال عده زیادى از مردم مشتاق و شیفته اهل بیت علیهم السلام قرار گرفت.
آن بزرگوار بعد از ۱۷ روز اقامت در منزل موسى بن خزرج که به بیت النور شهرت یافت، در دهم ربیع الثانى سال ۲۰۱ هجرى دیده از جهان فرو بسته و در باغ بابلان‏ محل فعلى مزار آن حضرت دفن گردید.

اخبار مرتبط

آقای فروشنده

نیش زهرآلود «عنکبوت مقدس» بر قلب اسلام و ایران

متروپل؛ داغ مشترک این روزهای جامعه ایران

0 نظر

ارسال نظر

capcha