مهمترین دستاورد نبرد سیف القدس وحدت فلسطینیان بود

مهمترین دستاورد نبرد سیف القدس وحدت فلسطینیان بود

به گزارش سراج24؛ «ناصر ابو شریف» نماینده جهاد اسلامی فلسطین در ایران با حضور در سی وپنجمین کنفرانس وحدت اسلامی در سخنانی با موضوع «نبرد سیف القدس (شمشیر قدس)، مقاومت و وحدت»، گفت: برکسی پوشیده نیست که نبرد «سیف القدس» از مناطقی در قدس که رژیم صهیونیستی شبانه‌روز با همه روش‌های غیرقانونی در صدد یهودی سازی آن است، آغاز شد و این رژیم از مدتها پیش درپی یهودی‌سازی مناطق، تاریخ و مقدسات قدس و اخراج ساکنان فلسطینی آن است.
 
ابوشریف اظهار کرد: انتفاضه، نخست از منطقه شیخ جراح آغاز شد و مردم مخالفت خود را با اشغالگری اعلام کردند، پس از آن ساکنان نوار غزه نیز به نبرد موسوم به «سیف القدس» که یازده روز طول کشید، واکنش نشان دادند.
 
وی اتحاد مردم فلسطین درباره گزینه مقاومت و اتحاد نیروهای مقاومت در مقابله با اشغالگران را از مهم‌ترین دستاوردهای این نبرد برشمرد و افزود: ما شاهد آن بودیم که ملت فلسطین چگونه درباره گزینه مقاومت متحد شدند و عملا با طرح مذاکره با رژیم صهیونیستی و دیگر طرح‌های مربوط به عادی سازی روابط با این رژیم مخالفت کردند.
 
نماینده جهاد اسلامی فلسطین در ایران، مقاومت در اشکال مختلف، چه مقاومت مسلحانه و چه فعالیت‌های مردمی را تنها گزینه برای مقابله با اشغالگران دانست و تصریح کرد: از مهم‌ترین دستاوردهای این نبرد، وحدت فلسطینی‌ها در همه مناطق حضورشان بود. مناطقی که رژیم صهیونیستی در صدد جداسازی فلسطینی‌ها در آنها و انتقالشان به دیگر مناطق و وادار کردن آنان به پذیرفتن شرایط خاص بود.
 
وی با بیان این که نوار غزه، کرانه باختری و ساکنان سرزمین‌های اشغالی  ۱۹۴۸ هر یک دارای شرایط خاصی است، گفت: این انتفاضه، نوار غزه را نیز به خود آورد زیرا اولین نبردی بود که  با اراده فلسطینی‌ها شکل گرفت و فقط به این منطقه منحصر نشد بلکه واکنش گسترده کرانه باختری را نیز در پی داشت.
 
ابوشریف ادامه داد: جوانان کرانه باختری به پاخاستند و شهرهای آن نیز رنگ و بوی انتفاضه به خود گرفت به گونه‌ای که اگر ادامه می‌یافت به انتفاضه‌ای بسیار گسترده و بزرگ تبدیل می‌شد.
 
وی با اشاره به این که شماری از جوانان فلسطینی در این درگیری‌ها به شهادت رسیدند و همه گروه‌های کرانه باختری در شهرهای مختلف دست به اقدامات گسترده‌ای زدند، گفت: این نبرد همچنین ساکنان اراضی اشغالی سال ۱۹۴۸ را با یکدیگر متحد کرد.
 
نماینده جهاد اسلامی فلسطین در ایران با بیان این که نبرد «سیف القدس» باردیگر به فلسطینی‌های مقیم مناطق تحت تسلط رژیم صهیونیستی جان داد و روحیه ملی گرایی را در  آنان برانگیخته کرد، اظهار داشت: آنان نقش مهمی در دفاع از قدس و حمایت از طرح ملی فلسطین وناکام گذاشتن طرح صهیونیستی ایفا کردند.
 
وی خواستار بررسی دقیق این نبرد بزرگ و مهم  شد و افزود: گزینه مقاومت، گزینه‌ای است که ملت فلسطین، اعراب و مسلمانان با آن اتفاق نظر دارند اما گزینه عادی‌سازی و مذاکره با رژیم صهیونیستی، مورد استقبال آنها قرار نگرفت.
 
ابوشریف با اشاره به حدیث پیامبر اکرم (ص) که فرمودند: «خداوند این ملت را بر گمراهی گردهم نمی آورد» اظهار کرد: پیمان گمراه کننده اسلو به هیچ وجه مورد توافق امت‌ها واقع نشد اما گزینه مقاومت، جهاد و مقابله با اشغالگر صهیونیستی، غاصب، جنایتکار، مستکبر و فاسد تنها گزینه‌ای است که ملت فلسطین و مردم کشورهای عربی و اسلامی و همه گروه‌ها و نیروهای مقاومت منطقه بر آن اتفاق نظر دارند و آن را زمینه‌ساز آزادسازی فلسطین و مقدسات آن در بازه زمانی مشخصی می‌دانند.
 
گفتنی است، سی و پنجمین کنفرانس وحدت اسلامی به همت مجمع تقریب مذاهب اسلامی با موضوع «اتحاد اسلامی، صلح و پرهیز از تفرقه و تنازع در جهان اسلام» هم اکنون در تهران در حال برگزاری است و تا دوم آبان ادامه دارد.

اخبار مرتبط

پیام قدردانی جنبش حماس به ایران به دلیل حمایت از ملت و مقاومت فلسطین

حمایت از مقاومت فلسطین وظیفه همه آزادگان جهان است

فلسطینی‌ها سلاح‌ نو تولید می‌کنند/انگلیس را از تصمیمش برگردانیم

0 نظر

ارسال نظر

capcha