مجموعه داستان طنز جدید سید مهدی شجاعی منتشر شد

مجموعه داستان طنز جدید سید مهدی شجاعی منتشر شد

به گزارش سراج24؛ «از کرامات شیخ ما» مجموعه داستانی اثر سیدمهدی شجاعی است.

آسیب‌شناسی واقع‌گرایانه و نقد دقیق و موشکافانه مسائل اجتماعی، در قالب ادبیات داستانی با استفاده از نثر کهن پارسی و به طور خاص ادبیات عرفانی از جنس متصوّفه، گامی نوین در عرصه ادبیات داستانی است. اما این تعریف هنوز کامل نیست و همه امتیازات این اثر در این مختصات، خلاصه نمی‌شود.

آنچه به این اثر، طراوت و جذابیت مضاعف می‌بخشد، جاری بودن روح طنز در سطر سطر داستان است.

جنس قلم در این مجموعه داستان، تقلید یا کپی‌برداری از یک اثر عرفانی از یک دوره مثل تذکرةالاولیا نیست. بلکه ترکیبی تازه است از امتزاج نثر های مختلف عرفانی در دوره‌های مختلف تاریخی.

و اما آنچه این گونه تازه از ادبیات داستانی بر گرده خود حمل می‌کند و تحویل مخاطب می‌دهد، نه مسائل فلسفی و مطالب عرفانی که اسکنی دقیق از پیکر جامعه است و قرار دادن آن به سان آینه پیش چشم مردم. یافتن و نشان دادن مفاسد اجتماعی و سیاسی و اخلاقی است بی آنکه فرد یا جناح خاصی را سیبل قرار دهد و تدافع و مقاومتی برانگیزد یا به ورطه ژورنالیزم متعارف بیفتد.

داستان‌های «از کرامات شیخ ما»، عامل اصلی همه مفاسد و مظالم را جهل و عوامی مردم، قلمداد می‌کند و این واقعیت را به مخاطب نشان می‌دهد که بازار عوام‌فریبان تا زمانی سکه است که عوامی وجود داشته باشند و از جهالت خود راضی باشند.

مجموعه داستان طنز «از کرامات شیخ ما» نوشته سیدمهدی شجاعی در 84 صفحه رقعی توسط انتشارات کتاب نیستان وارد بازار نشر شد.

اخبار مرتبط

درخشش کتاب اولی‌ها در جایزه «ادبیات داستانی زنان»

برنامه های متعددی برای خروج عرصه ادبیات از انفعال تدارک دیده ایم

مشارکت ۷۰۰ نفری هموطنان در کارگاه‌های آنلاین جایزه ادبی جلال

0 نظر

ارسال نظر

capcha