علت مانایی حافظ / ایران قوی با صدرنشینی فرهنگ به دست می‌آید

علت مانایی حافظ / ایران قوی با صدرنشینی فرهنگ به دست می‌آید

به گزارش سراج24؛ محمد مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شب گذشته، ۲۱ مهرماه در آیین یادروز حافظ در که در جوار آرامگاه خواجه اهل راز برگزار شد، حافظ و سعدی را دو شخصیت بزرگ و تاریخ‌ساز در کشورمان توصیف کرد که هر کسی در ایران اسلامی با آنان آشنایی دارد.

وی با بیان اینکه همه ما نسبت به حافظ بزرگ و سعدی شیرین سخن، حس نوستالژیک و خاطره‌انگیزی داریم، افزود: امروز دیوان حافظ در کنار قرآن و مفاتیح در خانه‌های تک تک ایرانی‌ها وجود دارد و به مناسبت‌های مختلف به دیوان حافظ تفأل می‌زنیم.

اسماعیلی با طرح این سئوال که علت ماندگاری برخی شخصیت‌های بزرگ مانند حافظ چیست، گفت: آیا علت ماندگاری آنان به تعداد ابیات اشعارشان یا به تعداد کتاب‌هایی است که نوشته‌اند یا اینکه به دلیل قدرت یا شرافت خانوادگی بوده است. آن چیزی که ماندگاری را در تاریخ و هویت ما رقم می‌زند، پیوند و اتصالی است که افرادی با غیب، قرآن و خداوند متعال پیدا می‌کنند و حافظ چون لسان‌الغیب است این افتخار را پیدا کرده است که به این مانایی بزرگ دست پیدا کند، پیوند خورده است.

وزیر ارشاد با بیان اینکه حافظ به هویت تاریخی ایرانی‌ها پیوند خورده است، افزود: بسیاری از بزرگان تاریخ معاصر ما از مرحوم شهید مطهری گرفته تا امام راحل و رهبر عزیز انقلاب در کنار آن سلوک فقهی، فلسفی و حکمی خودشان یک نگاه ویژه به حافظ دارند. مرحوم شهید مطهری که سهم بسزایی در ایجاد پیوند میان دو بخش جدانشدنی هویت ما یعنی ایرانیت و اسلامیت دارد از بزرگانی مثل حافظ برای این معنا استفاده می‌کند. ایشان از حافظ برای پیوند میان ایرانیت و اسلامیت ما استفاده کرده است.

وی با یادآوری اینکه وقتی درباره هویت صحبت می‌کنیم زبان در رأس و یکی از عناصر اصلی در شکل‌گیری هویت فرهنگی یک ملت است، گفت: فردوسی، سعدی، حافظ و مولانا سهمشان تنها شعر گفتن نیست بلکه هویت ایرانی و اسلامی ما را ایجاد کردند. در گسترش اسلام در کشورهای بسیاری، وقتی آیین مردمان کشورها تغییر پیدا کرد، زبانشان هم تغییر پیدا کرد به عنوان مثال مصر، لبنان، سوریه و غیره که عرب به معنای عرب تاریخی نیستند، این‌ها زبانشان برگشته شده و جزو جامعه عرب زبان و اتحادیه عرب شدند، اما ایرانی‌ها با آن تاریخ گران سنگی که دارند، اسلام را پذیرفتند و با فرهنگ متعالی و تاریخی خودشان خدمات بزرگی را به اسلام رساندند.

اسماعیلی با بیان اینکه بزرگترین ادبای عرب، ایرانی هستند، گفت: شخصیتی نظیر سیبویه و دیگر شخصیت‌های بزرگ که اصلاً ادبیات عرب را تقویت کردند، ایرانی بوده است با این حال زبان فارسی حفظ شده است زیرا این بزرگان یک تمایز فرهنگی با زبان فارسی برای خود ایجاد کردند. به دلیل تلاش ادبای و شاعران بزرگ ماست که امروز وقتی از جامعه فرهنگی ایرانی صحبت می‌کنیم در کنار اسلام و آن هویت اسلامی که با افتخار از آن یاد می‌کنیم، زبان فارسی بخش ایرانی این هویت را حفظ کرده است.

وزیر ارشاد تصریح کرد: رهبران انقلاب اسلامی هنرمندانه توانستند با استفاده از حافظ، سعدی، مولوی و بزرگان دیگر در مقابل یک تحریف تاریخی و یک دو گانگی‌سازی میان ایرانیت و اسلامیت که یکی از پروژه‌های استعماری بزرگ ۲۰۰ سال اخیر است، هویت واحد را در این کشور حفظ کنند.

* انقلاب اسلامی؛ مولود پیوند بین ایرانیت و اسلامیت

وی، انقلاب اسلامی را مولود همبستگی و پیوند بین ایرانیت و اسلامیت دانست و گفت: این اتفاق بزرگی است و در طول این ۴۳ سالی که از انقلاب شکوهمند ما می‌گذرد این هویت واحد نقش اساسی را در تأسیس، تثبیت و استعلای انقلاب شکوهمند ما از خودش بر جای گذاشته است.

اسماعیلی اظهار کرد: این مفهوم غیب که در متن ادبیات اسلامی ما آنچنان به او تأکید شده است، با ورودش به حوزه انقلاب اسلامی در حوزه جنگ تحمیلی درس‌های بزرگ حماسه و عشق و جاودانگی را وارد کرده است و این خصلت بزرگ انقلاب اسلامی بوده است که توانسته با اتکا به هویت بزرگ ایرانی و اسلامی و با استفاده دقیق و لطیف و به جا از این مفاهیم برای خودش این جاودانگی را رقم بزند.

وزیر ارشاد در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه دولت انقلابی و مردمی فرهنگ و توجه به فرهنگ را به عنوان جزو اصلی حوزه کاری و خدمتی خودش قرار داده است، گفت: همیشه در مرور جریان‌های حاکم بر دولت‌های گذشته این بیم و نگرانی را پیدا می‌کنم که نکند شدت و حدت مسائل معیشتی و اقتصادی باعث شود، دولت موجود از آن ماهیت فرهنگی خودش فاصله بگیرد.

وی یادآور شد: آن چیزی که در متن برنامه‌ریزی‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد، حل مسائل معیشتی و اقتصادی است، طبیعی هم هست و این مسائل در اولویت است ولی فضای فرهنگی طوری باید تدبیر شود که به حاشیه نرود و در متن باقی بماند اما چطور در متن باقی ماند؟ همین‌که بتوانیم به این گونه نمادها اهمیت داده و آن‌ها را ترویج دهیم و فضا را فراهم کنیم برای اینکه اهالی فرهنگ و هنر حرفشان شنیده شود و در صدر بنشینند و فضای مدیریتی کشور به حوزه فرهنگ و هنر توجه ویژه‌ای کند.

اسماعیلی با بیان اینکه این ویژگی را در شخص رئیس جمهور به وضوح می‌بینیم که سالهاست با ایشان آشنایی دارم، گفت: رئیس جمهور با همین فهم عمیق از علائق مردان و زنان این مرز و بوم شعار ساخت ایران قوی را در سرلوحه کار خویش قرار داده است. ایران قوی با همنشینی متوازن میان اقتصاد، سیاست و با صدرنشینی فرهنگ به دست خواهد آمد.

وزیر ارشاد با تأکید بر اینکه ایران قوی وقتی شکل می‌گیرد که فرهنگ و فرهنگ دوستان و اهالی فرهنگ و هنر در رتبه نخست توجه قرار بگیرند، افزود: ما در این دولت تمام تلاشمان این خواهد بود در کنار حل مسائل معیشتی و اقتصادی اجازه ندهیم، غلبه و فشار مسائل اقتصادی فرهنگ به حاشیه و کنار رانده شود و برای این قضیه به ما کمک دهید.

وی با اشاره به ظرفیت‌های فرهنگی و هنری شیراز گفت: در جاهایی مثل شیراز که خاکش، خاک هنر است، وقتی وارد این مجموعه‌ها می‌شویم، ناخودآگاه آن فضای فرهنگی هنری را حس می‌کنیم. حافظ و سعدی شخصیت‌های بزرگ اینجا مفتخر به میزبانی از حرم برادر امام رضا(ع) حضرت شاهچراغ(ع) هستند و سومین حرم اهل بیت(ع) در اینجا قرار دارد یعنی یک همنشینی متوازن بین شخصیت‌های مذهبی و فرهنگی و هنری اینجا اتفاق افتاده است و این توازن و اعتدال فضا را برای توسعه فعالیت‌های فرهنگی و هنری فراهم می‌کند.

* راه‌اندازی بنیاد ادبیات و شعر در وزارت ارشاد

اسماعیلی همچنین گفت: در برنامه‌هایی که برای کار خودمان در دولت پیش‌بینی کردیم، در توجه به شاخه‌های مختلف فرهنگی هنری توجه ویژه به شعر در دستور کار خود قرار دادیم و به زودی بنیاد ادبیات و شعر را به عنوان یک ساختار مستقل در وزارتخانه افتتاح خواهیم کرد و حتماً باید نشان دهیم که ما به این حوزه مقتدر که مزیت مطلقمان در آن قرار دارد، توجه ویژه داریم و این کار را انجام خواهیم داد.

وزیر ارشاد با اشاره به تلاش‌ها برای احداث مکانی برای مرکز حافظ شناسی، گفت: از طرف رئیس جمهور این قول را می‌دهم که بتوانید در دوره چهار ساله دولت حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی این کار را برای شما مردم شیراز انجام دهیم و در بحث مسائل فرهنگی استان فارس، از بنای رفیع فرهنگ و هنر در این استان به نحو شایسته پشتیبانی خواهیم کرد.

اخبار مرتبط

پیام وزیر ارشاد به جشنواره موسیقی نواحی ایران

ما جوانان دیگر فریب بعضی از حرف های پوچ و بی ارزش را نمیخوریم/در این انتخابات دو پیروزی در پیش داریم

استفاده از صحیفه سجادیه در گام دوم انقلاب اسلامی

0 نظر

ارسال نظر

capcha