یادداشت؛

روایت ماجراجویی آذربایجان با چاشنی تجزیه طلبی در ایران

روایت ماجراجویی آذربایجان با چاشنی تجزیه طلبی در ایران

به گزارش سراج24؛ رسول زاهدی: طی روز های اخیر تنش هایی بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان به علت اظهارات تجزیه طلبانه برخی مقامات جمهوری آذربایجان شکل گرفت که در این یادداشت به بررسی این مسئله و زوایای پنهان آن می پردازیم.

پس بازداشت و اخاذی غیرقانونی از رانندگان ترانزیت ایرانی توسط نیروهای متجاوز آذربایجان در ارمنستان و از اظهارات یکی از نمایندگان مجلس آذربایجان مبنی بر فروپاشی و تجزیه جمهوری اسلامی ایران در پنج سال، آیت الله عاملی نماینده ولی فقیه در استان اردبیل ضمن محکوم کردن این اظهارات خطاب به مقامات جمهوری آذربایجان گفت: ((با دم شیر بازی نکنید)) اما مقامات جمهوری آذربایجان دست از ماجراجویی برنداشته و دوباره به دست به تقویت تجزیه طلبی به صورت دیگری زدند که جمهوری اسلامی ایران در یک واکنش هوشمندانه اقدام به اجرای یک رزمایش در منطقه مرزی با جمهوری آذربایجان به ((نام فاتحان خیبر)) نمود. اما انگار مقامات آذربایجان حدود خود را نشناخته و طی اقدامی حریم سفارت جمهوری اسلامی ایران در آذربایجان را نقض کردند و همچنین علی اف رئیس جمهور آذربایجان رزمایش جمهوری اسلامی ایران در خاک خود را زیر سوال برد.

*اما در واقع در پس این پرده ها چه می‌گذرد؟

در گیر و دار این تنش برندا شیفر تئوریسین صهیونیست تجزیه و فروپاشی جمهوری اسلامی ایران با انتشار عکسی از خود درکنار پل ارس در خاک جمهوری آذربایجان درون صفحه توییتری خود از نقش خود و رژیم صهیونیستی و عوامل آن در این تنش پرده برداری کرد و در همسویی با این اقدام سعودی ها نیز با تاسیس شبکه ماهواره ای آذربایجان اینترنشنال را تاسیس کرد تا تنش ها را در سطح مردم دو کشور نیز افزایش دهد، همچنین اردوغان رئیس جمهور ترکیه که سودای احیای امپراتوری عثمانی و تجزیه ایران را در سر می پروراند و همچنین سابقه تحریک تجزیه طلبی و عوامل تجزیه طلب را دارد نیز وارد این بازی شد تا اتحاد موسوم به اتحاد عبری که یک خیال باطل است شکل بگیرد.

رژیم صهیونیستی که پس از شکست مفتضحانه خود در اربیل و نابودی پایگاه جاسوسی اش در اقلیم کردستان عراق توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و وزارت اطلاعات به دنبال جبران این شکست بود درحال انتقال تروریست های داعش و دیگر گروه های تکفیری توسط ترکیه از ادلب سوریه به منطقه تازه آزاد شده قره باغ در مجاورت مرز جمهوری اسلامی ایران توسط ترکیه است.

در این گیر و دار یکی از مقامات آذربایجان طی مصاحبه ای اعلام کرد در صورت جنگ با ایران ترکیه و پاکستان به نفع باکو وارد جنگ خواهند شد که در این گیر و دار سوالی پیش می آید که چرا پاکستان؟

پاکستان به عنوان یک کشور اسلامی با بیش از 220 میلیون نفر جمعیت پس از جنگ اول قره باغ در دهه90 میلادی به عنوان یکی از حامیان آذربایجان ظاهر شد و برای حمایت بیشتر اعلام کرد کشور امنستان را به رسمیت نمی شناسد و پس از آن با باکو اتحاد برقرار کرد و در مقام یک متحد راهبردی ظاهر شد، از طرفی در گیر و دار اختلافات هند و پاکستان توافقنامه جمهوری اسلامی ایران باهند برای استفاده از بندر استراتژیک چابهار توسط هند برای ترانزیت به افغانستان منافع پاکستان در بندر کراچی را تهدید می کند و این توافق باعث ناراحتی پاکستان شد و  ودر ورای ماجرا دست های اتحاد عبری در تصمیم سازی در سیاست های پاکستان دیده می‌شود.

جمیما گلداسمیت همسر عمران خان از خاندان سرشناس یهودی گلداسمیت است،در دوره عمران خان گروه های تکفیری و وهابی در پاکستان با حمایت سعودی ها رشد عجیبی یافته اند که این مسئله نگران کننده است.

چند روز قبل نیز آذربایجان اعلام کرد با ترکیه و گرجستان رزمایش مشترکی برگزار میکند که این مسئله حاکی از آن است که گرجستان با توجه به این که سابقه سکونت تعداد قابل توجهی از یهودیان را در خود دارد به این اتحاد عبری پیوسته است البته که سابقه حضور و سکونت یهودیان در جمهوری آذربایجان قابل توجه تر نسبت به گرجستان است.

قبل از شروع این رزمایش علی اف عکسی از خود در کنار یک پهپاد اسرائیلی منتشر کرد تا نقش رژیم صهیونیستی در برقراری این اتحاد و برگزاری رزمایش نمایان تر از قبل شود.

 

اخبار مرتبط

رزم ملی قهرمانان | نیازمند حمایت معنوی از تیم ملی هستیم

چرا رهبر انقلاب بر ترس غرب از الگوی پیشرفت ایران تأکید کردند؟

نه یک جان بلکه گر صد جان بود، سازم فدای تو

0 نظر

ارسال نظر

capcha