رئیس مجلس شورای اسلامی:

امام رضا(ع) در مسیر روشنگری در قله رعایت اصول اخلاقی قرار داشت

امام رضا(ع) در مسیر روشنگری در قله رعایت اصول اخلاقی قرار داشت

به گزارش سراج24؛ محمدباقر قالیباف، در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی امروز، یکشنبه ۱۱ مهر، مجلس شورای اسلامی با اشاره به ایام اربعین حسینی گفت: در هفته گذشته ملت بزرگ ایران با شرکت در راهپیمایی‌های باشکوه در عراق و شهرهای مختلف کشورمان، آیین پیاده‌روی اربعین حسینی و مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان را برپا کردند. از تمامی عزیزانی که در برگزاری این آیین مقدس مشارکت داشتند، قدردانی و تشکر می‌کنم.

وی در ادامه با تسلیت و تعزیت فرارسیدن ایام سوگواری دهه سوم ماه صفر؛ مصیبت رحلت نبی مکرم اسلام(ص)، شهادت امام حسن مجتبی(ع) و شهادت امام علی بن موسی الرضا(ع) به تمامی مسلمین جهان و محبین و شیعیان اهل بیت(ع) گفت: مردم شریف ایران افتخار دارند که میزبان ثامن‌الائمه(ع) باشند و با پیروی از مشی ایشان در طول تاریخ مشعل عدالت‌طلبی و حقیقت‌جویی را روشن نگه داشته و از میراث فکری و معنوی اهل بیت(ع) نگهبانی کرده‌اند.

قالیباف اظهار کرد: در شیوه مجاهدت امام رضا(ع) می‌بینیم که ایشان شجاعانه و عالمانه به روشنگری و دفاع از اسلام پرداختند؛ این دفاع همواره در اوج و قله رعایت اصول اخلاقی بود. جوانان ما باید از چنین الگوی راستینی پیروی کنند.

رئیس مجلس با تبریک فرارسیدن هفته ناجا به تمامی فرماندهان و کارکنان سختکوش و خدوم نیروی انتظامی گفت: امنیت اجتماعی شهرها و محله‌ها مرهون نقش‌آفرینی پلیس ات. ضمن خداقوت به این عزیزان امیدواریم نیروی انتظامی بتواند مشارکت‌های مردم را بیش از پیش جلب کند و به شعار خود یعنی «پلیس هوشمند، امنیت پایدار» جامه عمل بپوشاند.

وی با اشاره به موضوع مهم واکسیناسیون عمومی گفت: سرعت گرفتن روند واکسینه شدن مردم در همه گروه‌های سنی و در تمام نقاط کشور نگرانی‌های مردم را کاهش داده و رضایت خاطر آحاد جامعه را فراهم کرده است. از مسئولان و بانیان این اقدام که حقیقتاً تحول جهادی را رقم زدند، به خصوص از مجموعه وزارت بهداشت، بسیج مستضعفین و نیروهای جهادی، تقدیر و تشکر می‌کنم. امیدوارم با ادامه یافتن این روند هر دو نوبت واکسیناسیون هر چه سریع‌تر انجام شود تا دغدغه مردم در این باره طی هفته‌های پیش رو رفع شود.

قالیباف اضافه کرد: البته به توصیه متخصصان رعایت پروتکل‌های بهداشتی همچنان ضروری است و وزارت بهداشت بایستی با نظارت دقیق بر ادامه یافتن رعایت دستور‌العمل‌ها و نیز بهره‌گیری از تجربیات سایر کشورها در این زمینه از اوج‌گیری دوباره کرونا جلوگیری نماید.

رئیس مجلس در ادامه به تشریح برخی اقدامات مجلس پرداخت و گفت: خداوند بزرگ را شاکریم که نتایج تحول رویکردهای مجلس یکی پس از دیگری در حال به ثمر رسیدن است. یکی از مهم‌ترین و اثربخش‌ترین مصوبات مجلس در دهه‌های اخیر طی هفته‌های گذشته سرانجام به بار نشست. نمایندگان محترم طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار را با رأی قاطع به تصویب رساندند. این طرح موانع پیش روی مردم را برای راه‌اندازی کسب و کار و خلق ثروت را برمی‌دارد و در این زمینه تحول ایجاد می‌کند.

قالیباف افزود: همه کسانی که فقط یکبار برای کسب و کاری کوچک مراحل پرپیچ و خم اخذ مجوز را طی کرده باشند خوب می‌دانند شروع هر کسب و کاری به ده‌ها مجوز نیاز داشت و اخذ این مجوزها با سختی‌های فراوان همراه بوده است.مجلس شورای اسلامی با تصویب طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار تمامی این موانع زاید را حذف کرد و به دوران تاریک مجوزهای رانتی، حلقه‌های بسته‌ صنفی انحصارهای شغلی و امضاهای طلایی پایان داد.

وی ابراز کرد: با تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار زنجیره‌ها از پای تولید و اشتغال باز خواهند شد و بدین ترتیب فضای رقابتی در بازار به جوانان اجازه خواهد داد که بدون معطلی کسب و کار خود را راه بیندازند. این تصمیم شجاعانه و تاریخ‌ساز مجلس یازدهم بی‌گمان در سپهر قانونگذاری کشور، ستاره‌ای درخشان و ماندگار خواهد شد و مسیر اتخاذ چنین تصمیماتی را در عرصه حکمرانی باز خواهد کرد.


قالیباف بیان کرد: باید این نوید را بدهم که مجلس یازدهم تصمیم دارد به زودی اقدام مهم دیگری را نیز به سرانجام برساند. در هفته‌های آتی بررسی مجدد طرح شفافیت آرای نمایندگان در دستور کار قرار خواهد گرفت. مراحل اصلاح این طرح با اعمال نظر نمایندگان درکمیسیون آیین‌نامه داخلی به پایان رسیده و به رأی نمایندگان گذاشته خواهد شد. اگر این طرح تصویب شود مجلس در مقایسه با تمامی دستگاه‌های اداری کشور در عرصه شفافیت روندها و فرآیندها فاصله غیر قابل مقایسه پیدا خواهد کرد.

وی ادامه داد: هدف این طرح این است که علاوه بر شفافیت آرای نمایندگان در حوزه‌های بسیار مهم، فرآیندهای تصمیم‌سازی مجلس را نیز شفاف کند. در صورت تصویب نهایی در این طرح، جلسات کمیسیون‌ها به صورت علنی برگزار می‌شوند و برای پخش این جلسات از طریق صدا و سیما بستری قانونی فراهم می‌شود. حاضران، غایبان و آرای نمایندگان در جلسات کمیسیون‌ها به صورت عمومی منتشر می‌شود و جلسات بررسی طرح‌ها و لوایحی که مطابق اصل ۸۵ قانون اساسی در کمیسیون‌های تخصصی یا مشترک مورد بررسی و تصمیم‌گیری قرار می‌گیرند به صورت علنی برگزار می‌شوند.

رئیس مجلس اظهار کرد: گزارش مأموریت‌های کاری نمایندگان و مشروح مذاکرات ظرف یکماه در اختیار عموم قرار خواهد گرفت. سایر موارد نیز به تفصیل در متن این طرح آمده است. از عموم دلسوزان و پیگیرکنندگان بحث شفافیت درخواست می‌کنم تمام جوانب این طرح را مدنظر قرار دهند و نتایج مهم این میزان از شفافیت را در فرآیندهای کاری مجلس را در سطح جامعه تبیین کنند. امیدوارم نمایندگان نیز به این طرح مهم و ضروری رأی دهند و اگر هم نظر اصلاحی داشتند در بررسی جزئیات نظرات‌شان را پیگیری کنند و با رأی خود مجلس را در عرصه شفافیت، پیشتاز نهادهای قانونی کشور سازند.

قالیباف با بیان اینکه مجلس یازدهم شفاف‌سازی را از خودش آغاز کرده است، گفت: لذا جهت‌گیری اقدامات این مجلس در امور قانونگذاری و نظارت به گونه‌ای خواهد بود که همه دستگاه‌های اداری کشور به سمت شفافیت و مدیریت تعارض منافع پیش بروند انشالله.

اخبار مرتبط

مسیر تحول در قوه قضائیه با روحیه حق‌طلبانه طی می‌شود

مبارزه با فساد باید مردمی سازی شود/شجاعت را از مدیران گرفته‌ایم

شهید بهشتی اجازه تعدی به حقوق اساسی مردم را نمی‌داد

0 نظر

ارسال نظر

capcha